Tasarım Kenti Denizli'den Küresel Tasarımlar
DENİBDESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nın ilkini gerçekleştiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), dört kategoride 2022-2023 dünya ev tekstili trendlerine uygun birincileri ve mansiyonu seçti.


DENİB tarafından gerçekleştirilen yarışmanın Jüri Başkanlığını Mukaddes Başkaya, Jüri Üyelerini ise Ali Sami Aydın, Ahu Barut, Derya Yavuz, Erkan Demiroğlu, Fatih Dereköylü, İlhan Sicimli, Osman Nuri Kes, Pelin Şensöz Sertaç Ersayın, Yasemin Savcı, Yavuz Demirel oluşurken, yarışmanın tasarım moderatörlüğünü Cihan Bahar, yarışmacı mentorluklarını Gün Gündüz ve Yelda Meriç gerçekleştirdi.


Ev tekstili ve banyo tekstili olarak iki ana kategoride açılan yarışmaya katılan 200 üzerindeki tasarımcıdan ilk Jüri değerlendirmesi ile 20 Finalist seçildi. Ev Tekstili Profesyonel Tasarım Kategorisinde ANGELA BURNS, BÜŞRA BALOTA, DUYGU EDA SEMERCİOĞLU, GÜL PIRLAK, KERİME HİLAL ÇALIŞKAN; Banyo Tekstili Profesyonel Tasarım Kategorisinde CANSU NUR AYCAN, DUYGU EDA SEMERCİOĞLU, DUYGU TONG BANKOĞLU, FURKAN TUĞÇE TUĞUTLU, SİMLA SOR; Ev Tekstili Öğrenci Tekstili Kategorisinde ALARA YORNUK, ECEM ÇANKAYA, GÜLTENNUR GÜNGÖR, İREM ZEYNEP GÜLTEKİN, NESLİHAN KARADAĞ; Banyo Tekstili Öğrenci Tasarım Kategorisinde BÜŞRA MELİS KOÇAK, DİNA MAHROUZ, EDANUR ASLAN, KÜBRA AYDINLI, TUBA ÖZÜGENÇ final değerlendirmesine seçildiler.


Ulusal ve uluslararası yarışmacılara açık olan yarışmada bu sene "Ev Tekstili Profesyonel Kategorisi" birinciliğini ANGELA BURNS, "Banyo Tekstili Profesyonel Kategorisi" birinciliğini DUYGU EDA SEMERCİOĞLU, "Ev Tekstili Öğrenci Kategorisi" birinciliğini ECEM ÇANKAYA, "Banyo Tekstili Öğrenci Kategorisi" birinciliğini KÜBRA AYDINLI, İREM ZEYNEP GÜLTEKİN de Jüri Özel Ödülünü tasarımlarıyla aldılar.Duygu Eda Semercioğlu

Angela Burns

Ecem Çankaya

Kübra Aydınlı


İrem Zeynep Gültekin


DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu yarışma ile ilgili olarak ödül töreninde "Bu yarışma için yola çıkarken bu yarışmanın içinde bilim olmalı dedik. Bu nedenle ülkemizdeki tasarım bölümleri bulunan üniversitelerdeki değerli öğretim üyeleriyle toplantılar gerçekletirdik. 34 üniversiteden 82 Hocamızla başladık. Bu bölümlerdeki öğretim üyelerine ve öğrencilerine eğitime katkı olması amacıyla bir küresel trend analiz şirketinin 2022-2023 dönemi trend raporlarını satın alarak kullanımlarına sunduk. Böylece yarışmaya katılacak öğrencilere 2022-2023 trendlerine uygun tasarımlar gerçekleştirmelerini, küresel ticari iş ile tasarımı birleştirmelerini sağlayan bir yön çizmeye çalıştık. Aynı şekilde profesyonel katılımcılara da 2022-2023 trendlerini anlatan ve yarışmaya bu brifle katılmalarını sağlayan bir adım attık. Bu bizim için ilk adımını atan bir bebek. Üniversite, sektör ve tasarım olarak üç ayağı birlikte hareket eden bir bebek. Bunu ülkemiz ve Denizli adına büyütmek arzusundayız" açıklamasında bulundu.


DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu


Ödül Törenine katılarak kürsüye çıkan Eski Ekonomi Bakanı NİHAT ZEYBEKCİ, Denizli Valisi ALİ FUAT ATİK, Denizli Büyükşehir Başkanı OSMAN ZOLAN, TİM Başkanı İSMAİL GÜLLE, İHKİB Başkanı MUSTAFA GÜLTEPE ve DENİB Başkanı HÜSEYİN MEMİŞOĞLU yarışma ile ilgili görüşlerini paylaştılar.
Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde 4 Kasım'da gerçekleştirilen Ödül Töreninde Finalistlere, Kategori Birincilerine para ve ayni ödülleri verilirken, Jüri Üyelerine, Sponsorlara, konuşmacılara ve katkıda bulunanlara DENİBDESIGN Katkı Teşekkür plaketleri takdim edildi.


Yarışma boyunca, 20 finalistin tasarımlarını hayata geçiren, ABC TEKSTİL, AFT KUMAŞÇILIK, AGM PAZARLAMA, ALTINBAŞAK TEKSTİL, ARAN TEKSTİL, DENİZLİ RATEKS, DOST TEKSTİL, EMİR TEKSTİL , HALİS ODEL - BULDAN, HÜRSAN HAVLU, KAYNAK HAVLU, KEMAL UĞURLU TEKSTİL, MENDERES TEKSTİL, MENEKŞE TEKSTİL, MUTEKS MUTLUBAŞLAR TEKSTİL, POYRAZ BOYA APRE, SÜMAŞ TEKSTİL, TURKUAZ TEKSTİL, VATEKS VATAN TEKSTİL, YASTIKÇI TEKSTİL NAKIŞ SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ., önümüzdeki yıl Heimtextil Fuarı'nda özel tasarımlar olarak yapılan çalışmaları sergileyecekler. Yarışmanın destek sponsorları FİRUZE-CEMETEKS TEKSTİL, TİARA YATAK, DERFO STUDIO ve PAYDOS TURİZM oldu.


KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags