L’Oréal Paris’ten Sokak Tacizine Karşı 5D Hareketi


L’Oréal Paris, uluslararası sivil toplum kuruluşu Hollaback! ve Türkiye'de Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi BÜYEM ile yürüttüğü “StandUp” projesi kapsamında “STANDUP - SOKAK TACİZİNE KARŞI DUR!” dedi.


Bireyleri, toplumda güvenle yaşamaları için sokak tacizi konusunda bilinçlendiren “StandUp - Sokak Tacizine Karşı Dur” programının hedefi, sokak tacizini azaltmaya yardımcı olmak. L’Oréal Paris’in global olarak ele aldığı ve Türkiye’de de farkındalık yaratabilmek için çalışmalarını sürdürdüğü StandUp programına markanın güzellik elçisi Nur Fettahoğlu da katıldı. Bugün gerçekleşen basın toplantısında 5D eğitimi sonrasında aldığı bilgilerin öneminden bahseden güzellik elçisi, herkese bu eğitimi L’Oreal Paris’in internet sitesinden almaları konusunda çağrıda bulundu.


L’Oréal Paris güzellik elçisi Nur Fettahoğlu, yaptığı açıklamada sokak tacizinin toplumdaki önemine dikkat çekti ve şöyle devam etti: "Tacizin özellikle kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olduğunu biliyoruz. Bu konuda bilinçlenmek ve bilinçlendirmek hem önemli hem de çok gerekli bir adım. Üstelik sadece kadınlar değil, erkekler de sokak tacizine maruz kalıyor. Bu nedenle bu konuda bilinçlenmek ve eğitim almak çok önemli. Sokak tacizindeki en büyük problemlerden biri, insanların böyle bir durumda ne yapacaklarını bilmedikleri için sessiz kalmaları. Bu yüzden hem ülkemizde hem de dünyada ne yazık ki çözülemeyen bir sorun olarak ele alınıyor. Loreal Paris, StandUp 5D eğitimi ile sokak tacizine karşı durmak için geliştirilmiş pratik ve güvenli yöntemleri anlatarak bu sorunun en temel sebebini çözmeyi hedefliyor. Bu konuda büyük kitlelere hitap ederek farkındalık uyandırmak, büyük değişimlerin kapısını aralayacaktır."


Toplantıda, L'Oréal Paris'in Ipsos ile yapmış olduğu uluslararası çalışmaya değinen L'Oréal Türkiye Kurumsal İletişim ve Pazar Araştırmaları Direktörü Mehmet Karamollaoğlu "2019'da Ipsos ile yaptığımız araştırmanın sonucu, oldukça endişe verici datalar sundu. Araştırmada, dünyadaki kadınların %78'i hayatları boyunca en az 1 kez tacize uğradıklarını belirtti, bu da neredeyse 5 kadından 4'ü demek. Ancak ne yazık ki bu kişilerin sadece %25'i birinin yardım ettiğini ve %79'u eğer yardım alabilselerdi, durumun düzelebileceğini ifade etti. Sokak tacizinin yarattığı sonuçlar oldukça büyük. Kadınların özgüvenlerini düşürüyor ve güçlenmelerinin önünde engel teşkil ediyor. Bu sorunlar da L'Oréal Paris'in ele aldığı ve çözmek istediği sorunlardır" dedi.


L'Oréal Türkiye Tüketici Ürünleri Divizyon Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen ise StandUp programı ve eğitimde yer alan 5D metodu ile ilgili olarak şunları söyledi: "Uluslararası partnerlerimizden Hollaback! ve Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile iş birliği içinde sokak tacizine karşı durmak için bu projeyi başlattık. Hollaback! sokak tacizi ile mücadelede uzman bir Sivil Toplum Kuruluşu'dur ve 5D metodunun yaratıcısıdır. 5D, sokak tacizin karşı etkisi kanıtlanmış, güvenli, basit ve etkili 5 temel çözüm sunar. 5D'nin içeriğine baktığımızda, sokak tacizine müdahale etme durumunda uygulanacak farklı yöntemler bulunuyor. Bunlar; Dikkat Dağıt, Dahil Et, Delillendir, Doğrudan Müdahale Et ve Dayanışma Göster şeklinde sıralanabilir. StandUp eğitimi herkes içindir. StandUp'ın hedef kitlesi; kadın erkek fark etmeksizin sokak tacizine uğrayan birini gören ve bu durumda ne yapacağını bilmeyen tüm insanlar içindir. Bu noktada sokak tacizine uğrayan veya şahitlik eden kişi herhangi biri olabilir."


Daha huzurlu bir toplumda yaşamanın mümkün olduğunu savunan L'Oréal Paris; https://www.standup-international.com/tr/tr/adresinden herkesi, sokak tacizi konusunda bilinçlenmeleri ve sokak tacizine karşı durmak için 5D eğitimini internet siteleri üzerinden almak konusunda teşvik ediyor.


KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags