Kurumsal İletişimciler Derneği, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne İmza Attı


Kurumsal İletişimciler Derneği, dünyadaki en yaygın gönüllü sürdürülebilirlik girişimi olan Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (UN Global Compact) imza atarak, insan hakları, çalışma standartları, çevre duyarlılığı ve yolsuzlukla mücadele alanlarında On İlke’ye uyacağını taahhüt etti.


Konuyla ilgili açıklama yapan Kurumsal İletişimciler Derneği Başkanı Şule Yücebıyık, “Küresel ekonominin dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde büyümesi kurumların ve liderlerin bir numaralı önceliği haline geliyor. Dünyanın iklim krizinden göçlere, insan haklarından eşitsizliklerin giderilmesine dek sayısız sorunu için seferberlik ruhuna ihtiyaç var. Kurumsal iletişimciler, kurumların ve toplumun sürdürülebilirlik bilinci kazanmasında etkin rol üstlendi. Bundan sonra da kurumların ve liderlerin odağını sürdürülebilirlikte tutmak iletişimcilerin en temel sorumluluğu olacak. Bu doğrultuda KİD olarak, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalamış olmaktan ötürü mutluluk duyuyoruz” dedi.


KİD bu imzayla, temelinde sürdürülebilir ve dengeli küresel ekonomi için evrensel ilkelere dayanan uygulamaların daha kapsayıcı olmasına yardımcı olduğu ve böylece dünya çapında sürdürülebilir kalkınmanın kolektif hedeflerini ilerlettiği inancı yatan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin On İlke’sine uyacağının açıkça taahhüdünü veriyor. Bu On İlke ise şöyle:


1- İş dünyası, ilan edilmiş insan haklarını desteklemeli ve haklara saygı duymalı.

2- İş dünyası, insan hakları ihlallerinin suç ortağı olmamalı.

3- İş dünyası, çalışanların sendikalaşma ve toplu müzakere özgürlüğünü desteklemeli.

4- Zorla ve zorunlu işçi çalıştırma uygulamasına son verilmeli.

5- Her türlü çocuk işçi çalıştırılmasına son verilmeli.

6- İşe alım ve işe yerleştirmede ayrımcılığa son verilmeli.

7- İş dünyası, çevre sorunlarına karşı ihtiyati yaklaşımları desteklemeli.

8- Çevresel sorumluluğu artıracak her türlü faaliyete ve oluşuma destek vermeli.

9- Çevre dostu teknolojilerin gelişmesini ve yaygınlaşmasını desteklemeli.

10- İş dünyası, rüşvet ve haraç dahil her türlü yolsuzlukla savaşmalı.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags