“Geleceğin Ekranı Projesi” Yoluna Devam Ediyor


Netflix, Habitat Derneği ve ICC Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen “Geleceğin Ekranı Projesi"nin ilk altı ayında elde edilen kazanımların paylaşıldığı; dijital okuryazarlık ve dijital ebeveynlik bilincinin toplum geneline yayılmasının aktarıldığı Geleceğin Ekranı Zirvesi, 10 Mart Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirildi.


Geleceğin Ekranı Projesi kapsamında bugüne kadar 61 ilden yaklaşık 1000’e yakın öğretmen ve ebeveyn, uzman akademisyenler eşliğinde düzenlenen interaktif eğitim programlarına katıldı. Eğitimlerde, hızla gelişen dijital ekosistemde ailenin rolü, dijital güvenlik araçları ve çocuklara bilinçli ekran tüketimi alışkanlıklarının küçük yaşta kazandırılması başta olmak üzere, dijital okuryazarlık kavramı farklı boyutlarıyla ele alındı. Proje için özel olarak yayınlanan Geleceğin Ekranı podcast’i ise akademisyenlerin ve farklı alanlardan uzmanların katılımıyla dijital okuryazarlık ve ebeveynlik bilincinin daha da yaygınlaştırılmasında önemli rol üstlendi.


Proje ortaklarından Netflix’in Kamu Politikaları Direktörü Pelin Mavili açılış konuşmasında şunları kaydetti: “Geleceğin Ekranı Projesi, kısa sürede Türkiye'nin dört bir yanındaki öğretmen, ebeveyn ve dinleyicilere ulaştı. Proje kapsamında hem katılımcıların görüşlerini dinleme hem de onları dijital dünyaya dair en güncel bilgi, uygulama ve araçlarla buluşturma şansını yakaladık. Netflix olarak başta akıllı işaretler ve ebeveyn kontrolleri olmak üzere ailelerin çocukları için en doğru tercihleri yapmasını kolaylaştıran araçlar sunuyoruz. Çocuklarımızın geleceği açısından büyük önem taşıyan bu konuda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”


RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin konuşmasında şunları aktardı: “Dijital okuryazarlığı çok önemsiyoruz ve bu projenin amacıyla RTÜK’ün amacı aynıdır. RTÜK, dijitalleşmenin karşısında değildir. Tam tersine geleneksel radyo ve televizyonların yeni tarz yayıncılığa ayak uydurmalarını tavsiye ediyoruz. Yakında yeni oyuncularla bu alan daha da güçlenecek. Uluslararası markalar Türkiye’ye ve ülkemiz ekonomisine güveniyor. Milletimizin dinamizmi onların iştahını kabartıyor. Türkiye kendi dinamikleriyle dünyanın dikkatle takip edilen ülkeleri arasındadır.”


Proje ortaklarından Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, “Son zamanlarda ebeveynler arasında en çok konuşulan konulardan birinin çocukları için olan ekranların güvenli ve etkili kullanılması olduğunu görüyoruz. Habitat Derneği olarak Netflix ve ICC Türkiye ile hayata geçirdiğimiz ‘Geleceğin Ekranı Projesi’nde dijital vatandaşlık, dijital ebeveynlik, dijital güvenlik ve dijital hukuk gibi kavramları tüm yönleriyle hedef kitlemiz olan öğretmen ve ebeveynlere aktarma fırsatı yakaladık.” dedi.


ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mazhar U. Basmacı ise şu açıklamalarda bulundu: “Gençlik, en büyük sermayemizdir. Teknolojiyi doğru kullanmak ve anlamak için dijital okuryazarlığın yanı sıra güvenliğine ilişkin toplum nezdinde farkındalık artıracak projeler de önem kazanıyor. Siber güvenlik yalnızca teknik bir meseleden ibaret değil. Siber âlemden güven içinde faydalanmanın yolu bu alandaki okuryazarlığı ve toplumsal bilinci arttırmaktan geçiyor.”


Açılış konuşmalarının ardından Akademisyen ve Yazar Elif Posos Devrani moderatörlüğünde bir panel gerçekleştirildi. Netflix İletişim Müdürü Artanç Savaş konuyla ilgili şunları aktardı: “Üyelerimiz, çocukları için özel profiller oluşturarak onların yalnızca kendi yaş gruplarına uygun eğlenceli ve eğitici içeriklerle buluşmasını sağlayabiliyor. Akıllı işaretler ve PIN kontrolleri başta olmak üzere sunduğumuz diğer ebeveyn kontrolü araçlarının da Türkiye’de etkin bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz.”


Panelin diğer konuğu ise UNICEF’in Türkiye İletişim Başkanı Sema Hosta oldu. Hosta, “Pandemiyle birlikte çocuklar çevrim içi ortamlarda daha fazla vakit geçirmeye başladı. Teknoloji ve dijital dünya çocukların öğrenmesi ve eğlenmesi için çok önemli fırsatlar sunuyor. Kariyerleri konusunda önemli bilgiler sağlıyor. Çocuklar için daha güvenli, fiziksel ve zihinsel sağlıklarına öncelik veren ve koruyan çevrim içi ortamları yeniden, tüm ortaklarımızla birlikte, tasarlama imkânımız var. Bu konuda, çocuklara yol gösteren ebeveynlerin ve öğretmenlerin eğitilmesi çok önemli” dedi.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags