Eker Süt Ürünleri’nden İhracat AtağıGeçen yıl başlayan ihracat atağı sayesinde 2021’de 10 ülke ile çalışmaya başlayan Eker, bir Avrupa Birliği ülkesi olan Almanya’ya Türkiye’den sütlü tatlı ihracatı yapan ilk marka oldu. Türkiye'de ilk defa geleneksel sütlü tatlıları bir süt fabrikasında üreterek yeni bir pazar yaratmayı başaran Eker, çok sevilen bu ürün grubunu Almanya’daki lezzet severlerle de buluşturmaya başladı.


Ağustos 2020'de aldığı “Avrupa Birliği'ne Süt Ürünleri İhracatı İzni” ile Avrupa Birliği'nde öncelikle Almanya’daki tüketicilerle buluşan Eker, Almanya’ya ilk ürün sevkiyatını Eylül 2020’de tombul ayran ve kefir ürünleriyle yaptı. Pazardaki sütlü tatlı talebini tespit eden ve bu doğrultuda AB izin prosedürünü başlatan Eker, Mart 2021’de Türkiye’den Almanya’ya ilk defa sütlü tatlı ihraç eden firma oldu. Eker’in Almanya’ya ihraç ettiği sütlü tatlı ürün grubunda; sakızlı muhallebi, keşkül, sütlaç, krem karamel, supangle, fındık krem şokola yer alıyor.


Eker, süt ürünleri gibi raf ömrü kısa olan bu kategorinin ihracat operasyonunu; tedarik sürecinden lojistiğine, bayi iş birliğinden satış noktasına ve tüketiciye ulaşması sürecine kadar kapsamlı bir organizasyonla gerçekleştiriyor. Eker, Almanya’nın Köln, Düseldorf, Münih, Berlin, Frankfurt, Mainz, Stutgart şehirlerinde 400’den fazla satış noktasında ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor. Köln merkezli ana distribütörü AK-PA Handels GmBH üzerinden ürünlerini dağıtan Eker’in sevilen ürünleri, Almanya üzerinden İngiltere’ye de gönderiliyor. İngiltere’nin yanı sıra Avusturya, Belçika, Hollanda, Fransa, İsviçre’deki tüketicilere de Eker lezzetleri ulaşıyor.


Avrupa'da yaşayan Türklerin sütlü tatlı sevinci

Avrupa'da yaşayan Türkler, Eker’in Avrupa Birliği’ne sütlü tatlı ihracatını mutlulukla karşıladı. Tüketiciler, sosyal medyada paylaştıkları mesajlarda ilk kez bir Türk markasının sütlü tatlıları ile karşılaşmaktan dolayı yaşadıkları memnuniyeti dile getirdi. Avrupa'da yaşayan Türkler, daha fazla Eker ürününün getirilmesi yönünde taleplerini ifade etmeye devam ediyor.Sırada kaymak ihracatı var

Sütlü tatlı grubunun ardından Mayıs 2021 itibarıyla ilk defa kaymak ürününün sevkiyatına da başlayan Eker, ayrıca AB’ye uygun bir gramajla çok sevilen ayran ürünüyle de Almanya pazarında fark yaratmaya hazırlanıyor. Eker, orta ve uzun vadede tüm ürünlerini Avrupa'daki ve çalışacağı diğer ülkelerdeki tüketicilerin beğenisine sunmayı hedefliyor. Dünya pazarlarına odaklanan Eker, ihracat coğrafyasını hızla genişletiyor. Eker, şu an dünyada toplam 10 ülkede ürünleriyle boy gösteriyor. İhracat coğrafyasında Avrupa Birliği ile birlikte Azerbaycan, Gürcistan, Singapur, Irak, Filistin, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Libya ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunan Eker, yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Kuveyt pazarlarına da adım atmak için çalışmalarını sürdürüyor.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags