ASUS, GreenASUS Girişimiyle 2025 Sürdürülebilirlik Hedeflerini Açıkladı


ASUS, hayata geçirdiği GreenASUS girişimiyle 2025 sürdürülebilirlik hedeflerini açıkladı. Şirket, sürdürülebilirlik hedeflerini “İklim Eylemi”, “Değer Yaratımı”, “Sorumlu Üretim” ve “Döngüsel Ekonomi” ana başlıkları altında topladı.


22 yıldır GreenASUS komitesinin ilkeleri doğrultusunda çalışan ASUS, bugüne kadar çevreci ve enerji verimliliğine sahip ürünler yaratarak ve ürünlerin karbon ayak izini azaltarak ekolojik etkilerinin hafifletilmesini sağladı. ASUS “İklim Eylemi” hedefi kapsamında; 2025 yılına kadar küresel operasyonlarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını %50 azaltmayı ve ana ürünlerinin enerji verimliliğini %50 artırmayı hedeflemekte. ASUS, Mayıs 2021’de, %100 yenilenebilir enerji elde etmek için, küresel bir yenilenebilir enerji girişimi olan RE100'ün üyelerinden biri olduğunu resmen duyurdu. Bu kapsamda, ASUS’un 2030 yılına kadar Tayvan merkezli operasyon merkezlerinde, 2035 yılına kadar küresel operasyon merkezlerinde %100 yenilenebilir enerji kullanmak da en önemli hedefleri arasında.


ASUS’un, “Döngüsel Ekonomi” hedefleri kapsamında, sürdürülebilir tedariki teşvik etmeyi, ürünlerinde ve ambalajlarında %100 çevre dostu malzemelerin kullanımını artırmayı amaçladıklarını açıkladı. Yeşil rekabet gücünü artırmak için çalışan ASUS, geçerli ürün gruplarında %100 uyumluluğa ulaşmak için ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kılavuzlarını takip ederek bilgi güvenliğini sürekli olarak iyileştirmeyi ve 2025 yılına kadar yeşil ürün gelir oranını %50’den fazla artırmayı hedeflemekte.


ASUS, “Sorumlu Üretim” hedeflerine ulaşmak için tüm süreçlerini ortak değer yaratmak ve toplumda olumlu değişikliklere yön vermek amacıyla iş ortaklarıyla birlikte koordine ediyor. ASUS’un 2025 yılı hedeflerinde; sorumlu iş ortağı olan üçüncü parti tedarikçilerin denetimlerinin %100'ünü tamamlayarak işçi ve insan hakları için gerekli düzeltici eylemlerin yapıldığından emin olmak ve önemli tedarikçilerin bilgi güvenliği yönetmeliklerine %100 uyum göstermesini sağlayarak tedarik zinciri genelinde bilgi güvenliğini güçlendirmek bulunmakta.


2025 sürdürülebilirlik hedefleriyle ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler konuyla ilgili şunları aktardı: “Tüm gezegeni etkileyen sorunlarla ilgili harekete geçmek ASUS için ahlaki bir zorunluluk. Teknolojinin büyük bir hızla ilerlemesi bir yandan hayatları geliştirir ve kolaylaştırırken diğer yandan çevreyi de etkiliyor. Özellikle tüketicilerin taleplerini karşılamak için seri üretimin sınırlarını zorlayan firmaların doğal kaynaklar üzerindeki etkileri bilinen bir gerçek. ASUS, 2000 yılında resmen duyurduğu ve uygulamaya koyduğu GreenASUS standartları çerçevesinde üretim yaparak doğayı korumaya destek oluyor. GreenASUS, ASUS’un tüm işlevsel birimleri ve ürün iş birimleri dahil olmak üzere baştan aşağı, firma genelinde yürütülen bir vizyon. Bu vizyon şirketin her kademesinde enerji tasarrufundan geri dönüşüme kadar farklı yöntemlerle destekleniyor. GreenASUS vizyonumuzla teknoloji, yenilik ve çevresel sürdürülebilirliği, herkesin yaşayabileceği daha temiz ve daha yeşil bir dünya için harmanlamayı amaçlıyoruz.”KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags