65 Yaş Üstü, Dijital İşlemlerini Kendi Yapabilecek


Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) tarafından oluşturulan Dijital Pazarlama İletişimi Platformu (DPİP), Dijital Okuryazar Türkiye (DOT) Projesi ile Türkiye çapında 65 yaş ve üstüne ücretsiz dijital ve finansal okuryazarlık eğitim verecek.


2021 yılında MMA tarafından İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi iş birliği ile pilot olarak başlatılan proje, 2022 yılından itibaren DPİP tarafından geliştirilerek Türkiye geneline yayılacak. Proje kapsamında Akbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Türkiye İş Bankası, Meta ve Google’ın katkıları ile oluşturulan web sitesi kanalı ile verilen online eğitimlerin yanı sıra fiziksel ortamda da eğitimler verilecek.


DOT Yürütme Kurulu Başkanı Gürhan Çam konuyla ilgili şunları söyledi: ‘’Bu eğitimlerle hedefimiz, büyüklerimizin dijitalde verilen hizmetlerde yetkinlik kazanması, e-devlet uygulamalarına girebilmeleri, dijital bankacılığı kullanmaları, online alışveriş yapabilmeleri ve sosyal mecraları kullanabilmeleri. 2021 yılında 2.000 kişiye online ortamda ulaştık. 2022’de hedefimiz, 2021 yılında İstanbul’da pilot olarak başlayan fiziksel sınıf uygulamasının İzmir ve Ankara’da hayata geçmesi.”


Yeditepe Üniversitesi E-Ticaret ve Yönetimi Bölüm Başkanı Altan Kar, PDR Uzmanı Psikoterapist Refika Yazgan, Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, MMA Türkiye İş Geliştirme Direktörü Elvin Altun Noyan öncülüğünde gönüllü öğrenciler; 65 yaş üzeri dijital okuryazarlık eğitimi almak isteyen bireylere online alışveriş, online bankacılık, birikim, para transferleri, ödemeler, e-devlet erişimleri, siber güvenlik, sosyal medya kullanımı ve dijital terminolojiler gibi alanlarda birebir eğitim verebilecek.


İllerde eğitim almak isteyenler, eğitim verilen noktalara www.dijitalokuryazartürkiye.com üzerinden ulaşabilecek.Dijital okuryazarlık eğitimi ilk mezunlarını verdi


Dijital Okuryazar Türkiye Projesi pilot çalışması kapsamında katılımcılar, 10 hafta boyunca, her cumartesi günü üniversite kampüsünde ve pandemi koşulları nedeniyle bazen de online olarak eğitim aldı. Gerçekleştirilen eğitimle katılımcıların görüntülü konuşma, konum gönderme, online bankacılık, online alışveriş, sosyal platformların kullanımı, e-devlet, e-nabız gibi en çok ihtiyaç duyulan sitelerin kullanımı konusunda becerilerinin geliştirilmesi hedeflendi. 12 Şubat günü düzenlenen törende ilk öğrenciler son derslerini yapıp sertifikalarını aldılar.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags