Henkel 2025 Yılına Kadar Karbon Ayak İzini %65 Oranında Azaltmayı Planlıyor


Henkel, sürdürülebilirliğin her boyutunda gerçekleştirdiği gelişme ve ilerlemenin detaylarıyla ortaya konulduğu 29. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. 2025 yılı için yeni ambalajlama hedefleri ile plastik atıkları azaltmayı ve önlemeyi hedefleyen Henkel aynı zamanda, geleceğe yönelik stratejik çerçevesini ve sürdürülebilir ambalajlama ve iklimin korunması gibi önemli alanlardaki yeni hedeflerini ana hatlarıyla açıkladı.

Henkel, bu yılki hedeflerinden üçünü zamanından önce gerçekleştirdi: Karbondioksit salınımları %31 oranında azaltıldı ve bir ton ürün başına düşen atık miktarı %40 oranında aşağı çekildi. İş sağlığı ve güvenliği alanındaki %42 oranında bir ilerleme ile bu alandaki 2020 hedefinden daha üst düzeyde bir gelişme kaydedildi. Bir ton ürün başına tüketilen su miktarı ise 2010’a kıyasla %28 oranında azaldı. Bu da, %30 oranında azalma hedefine ulaşmanın oldukça mümkün olduğuna işaret ediyor. Henkel, üretimlerinden kaynaklanan karbon ayak izini 2025’e kadar %65 oranında azaltmayı planlıyor. Şirket, bu hedefe enerji verimliliğini sürekli artırarak ve kullandığı elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlayarak ulaşmayı amaçlıyor. Buna ek olarak, marka ve teknolojilerini müşterilerin, tüketicilerin ve tedarikçilerin 2025’e kadar uzanan 10 yıl boyunca 100 milyon ton karbondioksit tasarruf etmelerine yardım amacıyla güçlendirmek istiyor.

2025 İçin Yeni Ambalajlama Hedefleri

Döngüsel bir ekonomiyi teşvik etmek amacıyla sürdürülebilir ambalajlama alanında gerçekleştirdiği ilerleme ve faaliyetleri daha ileri taşımak hedefiyle Henkel, 2025 için yeni ve daha da iddialı sürdürülebilir hedefler belirledi:

* %100 geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir: Tüm Henkel ambalajları geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir olacak (Kalıntıların geri dönüştürülebilirliği etkileme ya da geri dönüşüm akışlarını kirletme ihtimali bulunan yapıştırıcı ürünler hariç).

* Fosil esaslı plastikleri %50 oranında azaltmak: Henkel, tüketim ürünlerinde fosil kaynaklı geri dönüştürülmemiş plastik miktarını %50 oranında azaltmayı amaçlıyor. Bu hedef ise tüketim ürünlerinde kullanılan geri dönüştürülmüş plastik oranını, küresel ölçekte %30 seviyesinin üzerine çıkarmak, plastik kullanımını azaltmak ve yenilenebilir biyolojik kaynaklarla üretilen plastiğin kullanımındaki artış ile gerçekleşecektir.

* Sıfır atık: Atıkların doğaya bırakılmasını engellemek için katkı sağlamayı amaçlayan Henkel, atık toplama ve geri dönüşüm girişimlerini destekliyor ve kapalı döngü geri dönüşümü teşvik etmek amacıyla yenilikçi çözüm ve teknolojilere yatırım yapıyor. Geri dönüşüm hakkında bilgilendirme yoluyla her yıl 2 milyardan fazla tüketiciye ulaşmak hedefleniyor.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags