Sabancı Vakfı “Fark Yaratanlar” Programı 11. Yılına Girdi


Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin yarattığı etkileri “Fark Yaratanlar” programı ile mümkün olduğunca görünür kılmaya çalışan Sabancı Vakfı, çevrelerine ve toplumsal sorunlara duyarlı olan aktif bireylerin hikâyelerini geniş kitlelere duyurarak farkındalık yaratmayı ve izleyenlere ilham vererek bu anlamda daha çok kişiyi teşvik etmeyi amaçlıyor.

10 yılı geride bırakan program bu süre içinde 78 ilden 2.700’ün üzerinde başvuru aldı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında 2009 yılından günümüze kadar 42 farklı şehirden seçilen 190 Fark Yaratan’ın hayata geçirdiği proje desteklendi. Fark Yaratan olarak seçilen kişilerle her sezon bitiminde yapılan değerlendirmelerin sonuçlarına göre “Fark Yaratanlar” programı, görünürlüğün, güvenilirliğin ve medya ilgisinin artmasında; çalışmaların yaygınlaşmasında, gönüllü sayısı ve bağış miktarlarının yükselmesinde büyük etkiye sahip. Ayrıca program diğer fark yaratanlarla ortak çalışma fırsatlarının yakalanması ve yine sağlanan bu görünürlük ile karar vericiler üzerinde olumlu bir etki yaratılması açısından da büyük fayda sağlıyor. Her bir Fark Yaratanın hikâyesi, toplumsal sorunların bireysel çabalar ve aktif vatandaşlık örneğiyle nasıl çözülebileceğine dair topluma ilham vermeyi hedefliyor. Bu doğrultuda çekilen videolar, Türkiye ve yurt dışında internet ve televizyon yayınları ile 33 milyonu aşkın izlenmeye ulaşmış durumda.

Somut değişim yaratma, yaratıcı ve ilham verici olma, sürdürülebilir ve yaygınlaştırılabilir olma, şeffaf ve güvenilir olma gibi kriterler üzerinden değerlendirilen Fark Yaratanlar’ın seçilmesinde görev alan Danışma Kurulu’nda ise medya, iş dünyası, sivil toplum alanında farklı uzmanlıkları olan kişiler yer alıyor. Yeni dönemde de sivil toplum, akademi, özellikle üniversitelerin sosyal girişimcilik merkezleri, medya ve iş dünyasından değerli isimler Danışma Kurulu’nda yer alacak.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan yeni dönem ve vakfın bu dönemdeki yol haritası ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Fark Yaratanlar Programı yeni dönemde, çağın gerektirdiği şekilde dijitalleşecek ve daha dinamik hale gelecek. ‘Fark Yarat Hayatlar Değişsin’ sloganıyla 20 Aralık tarihine kadar Türkiye’nin Fark Yaratanlar’ını arayacağız. Duyuru, tüm Türkiye ile paylaşılacak. Özellikle üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarından çağrının yaygınlaşması için destek alacağız. Aday seçim sürecinde, geçmiş senelerden farklı olarak daha yoğun destek vermek için sayı sınırı olmadan Fark Yaratan seçeceğiz. 2020 Nisan ayında gerçekleştireceğimiz lansman ile seçilen Fark Yaratanlar tüm Türkiye ile aynı anda paylaşılacak. Seçilen Fark Yaratanlar’ın, Danışma Kurulu’ndaki yetkin isimlerden, o alandaki uzmanlardan, çalışmaları hakkında geribildirim ve katkı alabilecekleri destek mekanizmaları kurgulanacak. Ayrıca ihtiyaç analizi yapılarak, Fark Yaratanlar’ın yol haritası belirlenecek. Yeni Fark Yaratanlar ile geçmiş yılların Fark Yaratanları tematik atölyelerle bir araya getirilecek. Buna ek olarak Fark Yaratanlar’ın gençlerle temas edebileceği buluşma ve etkinlikler düzenleyeceğiz.”

Fark Yaratan adayı olmak veya aday göstermek için son başvuru tarihi 20 Aralık 2019. Detaylı bilgi ve başvuru formuna farkyaratanlar.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags