Dijital’de İnsan Kaynağı Raporu’nun İkincisi Yayınlandı


IAB Avrupa Eğitim Yürütme Komitesi tarafından bu yıl ikincisi hazırlanan “Dijital’de İnsan Kaynağı Raporu” yayınlandı. Yayınlanan rapora göre en önemli sorun sektördeki yetenek açığı ve kalifiye eleman eksikliği. Çalışmada, 28 Avrupa ülkesi başta olmak üzere, Asya ve Orta Doğu ülkelerinden toplam 454 eğitimci, insan kaynakları yetkilisi, sektör profesyoneli ve iş arayışında olan adaylar yer aldı.

Dijital’de İnsan Kaynağı Raporu 2019 sonuçlarının en dikkat çekenlerinden biri, katılımcıların %75’inin, dijitalde işe alım için en önemli engelin yetenekli ve yetkin eleman eksikliği olduğunu belirtmesi oldu. İşe alınacak adayların yüksek maaş beklentileri de %54 ile ikinci en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Potansiyel adayların azlığı ise yükse maaş beklentisine yol açıyor.

Dikkat çeken bir diğer sonuç ise geçen yıl olduğu gibi bu yılda işverenlerin teknik pozisyonlara ağırlık vermeye devam ediyor olması. Programatik %59, analytics %51 ile en çok ilgi gören pozisyonlar olurken bu pozisyonları, %44 ile sosyal medya ve %43 ile çapraz medya (Cross-Media) takip etti.

Rapor, şirket içi eğitimlere katılanların oranının istenilen düzeyde olmadığını da ortaya koydu. Ankete katılan az kıdemli ya da kıdemli çalışanlara göre şirketlerindeki pozisyonların sadece %30’undan azı son bir yılda eğitimlere katıldığını belirtiyor. Ayrıca eğitimlere ayrılan bütçelerde de sorun olduğunu ortaya koyan raporda, katılımcıların %44’ü bu bütçelerin artacağını düşünürken, %30’u eğitim bütçelerinin azalacağına inanıyor. Ankete katılanların %90’ı ise, kendi bütçelerinden karşılamaları gerekse de bu eğitimlerden yararlanmak istiyor.

Ayrıntılı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags