Kent 12.000 Ton Şeker ile Milyonlarca Eve Konuk Olacak


Mondelēz International'ın çatısı altında bulunan ve 150'yi aşkın ülkede faaliyet gösteren Kent, Ramazan Bayramı öncesinde bayram şekeri pazarının değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. Şair ve Yazar Sunay Akın’ın geleneksel bayram sohbeti ile eşlik ettiği toplantıda ayrıca “Her Bayramın Şekeri” Kent’in her yıl merakla beklenen bayram reklam filmi de ilk kez basın mensuplarıyla paylaşıldı. Kent, 2019 yılı bayram dönemi için ürettiği 12.000 ton bayram şekerini, kasaba pazarları dâhil Türkiye genelinde 20.000 noktada satışa sunuyor. 300 milyon TL’lik pazarda %49 pay ile sektördeki liderliğini koruyan şirket, bayram döneminde 6.500 kişiye de ek istihdam sağlayacak.

Türkiye’deki hediyelik ve ikramlık bayram şekeri pazarının yaklaşık 300 Milyon TL olduğunu belirten Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, basın mensuplarına bayram döneminde yaptıkları çalışmaları aktardı. İhsan Karagöz, “Mondelēz International Türkiye’nin toplam net hasılatının %20’sini hediyelik ve ikramlık şeker kategorisi oluşturuyor. Yarım asırlık Kent markamız ile Ramazan ve Kurban bayramlarında yaptığımız toplam hediyelik ve ikramlık şeker satışı, tüm yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz şeker satışına eşit. Uzun yıllardır açık ara lideri olduğumuz ‘Bayram Şekeri’ kategorisinde yaklaşık 117 milyon TL net hasılat ile %49’luk pazar payına sahibiz. Bayram dönemleri bizim için çok önemli. Bayram şekerleri üretimine sekiz ay öncesinden başlıyoruz. Bu bayram için de Gebze’deki üretim tesisimizde 12.000 tonluk bir üretim gerçekleştirdik. Bayram döneminde Türkiye genelinde kasaba pazarları dahil 20.000 satış noktasında tüketiciler ile buluşuyoruz. Aynı zamanda her yıl bayram dönemlerinde 6.500 kişiye ek istihdam sağlıyoruz” dedi.

2017 yılında uygulamaya başladıkları “Kasaba Pazarları” projesi ile ulaştıkları noktayı 50 ilde 280’e çıkardıklarını belirten Karagöz; “Her Bayramın Şekeri-Kent olarak Bayram öncesi hazırlık heyecanını kasaba pazarlarında yaşıyoruz.” dedi.

Türkiye’de hane başı ortalama bayramlık şeker tüketimi 2,2 kilogram

Mondelēz International Türkiye Sakız ve Şeker Kategori Lideri Doğuş Kezer ise toplantıda bayram şekeri pazarına ilişkin verileri paylaştı. Türkiye’de yaklaşık 18.000 tonluk hediyelik ve ikramlık şeker pazarı olduğunu belirten Kezer; “Avrupa’da şekerli gıda tüketimi ortalaması kişi başı 5,7 kg iken ülkeleri ayrı ayrı değerlendirdiğimizde Danimarka, İzlanda, Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde kişi başı ortalama tüketimin 11-12 kg’lara ulaştığını gözlemliyoruz. Türkiye tüketimine baktığımızda ise kişi başı şekerli gıda tüketimi 4,4 kg olarak gözlemleniyor.* Bayram şekeri özelinde ise Türkiye’de hane başına ortalama tüketimin 2,2 kg olduğunu görüyoruz” dedi. En yüksek bayram şekeri alışverişinin bayramdan önceki hafta gerçekleştiğine dikkat çeken Kezer, Türkiye’de bayram şekeri tüketiminde öne çıkan bölgelerle ilgili olarak; “Bayram şekeri alışverişinin %35’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde gerçekleşirken bu bölgeleri %22 oranla Marmara Bölgesi ve %20 oranla İç Anadolu Bölgesi izliyor” dedi.

Bayramın müjdecisi Kent’in Reklamı

Her yıl reklamlarıyla bayramın müjdecisi olan Kent, bu yıl da Ramazan Bayramı öncesi yepyeni reklam filmini izleyicilerin beğenisine sundu. Bayramda ailesi ile bir araya gelmek için seyahat eden ancak bazı aksilikler nedeniyle bayram sabahına yetişemeyen yolcuların bayramlaşarak aile olmasını konu alan reklam filmi, herkese tanıdık gelen, hayattan bir kesit sunuyor. Yepyeni reklam filminde Kent, “Bayramda ailemizle olamazsak bayramlaşır aile oluruz” mesajı ile duygu dolu reklamlarına bir yenisini daha ekliyor.

Kent’in 50 yılı aşan köklü tarihiyle, tüketicisinde güven uyandıran ve güçlü duygusal bağlar kurmuş bir marka olduğunu vurgulayan Kezer, “Her bayram yaklaşırken Kent Ailesi’ni büyük bir heyecan sarıyor. Ürünlerimiz ve reklam filmlerimizle her yıl bayram geleneklerini yaşatıyoruz. Bu yıl da lezzetli bayram şekerlerimizin yanı sıra aile, sevgi, saygı, birlik ve beraberlik gibi değerleri vurgulayan reklam filmimiz ile eminiz ki, herkesin içini ısıtacak ve hayatlarına dokunacağız” dedi.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags