İDA Şeref Kürsüsü’ne Figen İsbir’in Adı Yazıldı


İletişim danışmanlığı sektöründeki kurumları temsil eden ve Türkiye’de halkla ilişkiler mesleğinin itibarını ve sektörün gücünü artırma hedefiyle çalışmalar yapan İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), “İDA Şeref Kürsüsü” listesine bu yıl bir isim daha ekledi. Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği’nin (ICCO) “Hall Of Fame” oluşumunun Türkiye yansıması olan İDA Şeref Kürsüsü’ne geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, iletişim dünyasının değerli isimlerinden Figen İsbir’in adı yazıldı. Fairmont Quasar Istanbul Oteli’nde 16 Nisan Salı akşamı gerçekleştirilen törene; İDA Yönetim Kurulu üyeleri ve üye şirketlerin yetkililerinin yanı sıra akademisyenler ile Figen İsbir’in yakınları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İDA Yönetim Kurulu Başkanı Esra Şengülen Ünsür, İDA Şeref Kürsüsü’nün sektöre ulusal ve uluslararası düzeyde katkılar sunmuş, uzun yıllar istikrarlı şekilde ilerleme kaydetmiş sektör profesyonellerinin isimlerinden oluştuğunu belirterek şunları söyledi: “Sevgili Figen İsbir, somut mesleki katkıların yanı sıra hepimizin hayatında güçlü anılar bırakmış bir meslektaşımız. Sektörümüze pozitif katkılar sunmak hedefiyle büyük bir enerjiyle çalışmış, büyük mücadeleler vermiş ve gerektiğinde de tartışmaktan hiç çekinmemiştir. Figen İsbir’i saygıyla ve sevgiyle anıyoruz.”

Törende Figen İsbir adına hazırlanan belgeyi teslim alan Excel İletişim ve Algı Yönetimi CEO’su Burçak Taşkın Yurdakul ise şunları söyledi: “Figen İsbir ile birlikte 15 yıl çalışma şansını elde etmiş biri olarak şu an buruk bir mutluluk yaşıyorum. Figen İsbir yaptığı her şeyi tutkuyla yapan, başarıyı da başarısızlığı da bir deneyim olarak gören ve hep ileri bakan biriydi. 360 derece bakış açısını, stratejik yaratıcılığı ve tutkulu iş yapış kültürünü mesleğimizin olmazsa olmazları olarak nitelerdi. Deneyimlerini ve vizyonunu cömertçe paylaşırdı. Onunla çalışma fırsatı bulmuş çalışma arkadaşları olarak Figen İsbir bizlere çok şey kattı. Bir konuyu her yönüyle düşünmeyi, içtenliğin en kusursuz plan olduğunu, dürüstlüğün bir erdem değil mecburiyet olduğunu, hataların en iyi öğretmen olduğunu ve sürdürülebilirliğin temelinin ‘birikim aktarımı’ olduğunu ondan öğrendik. İşimizin bugün de devam etmesini tüm bu öğrendiklerimize borçluyuz. Figen İsbir’i huzurunuzda tekrar saygı ve rahmetle anıyorum onu bu onura layık gördüğü için İDA Yönetim Kurulu’na teşekkür ediyorum.”

ICCO tarafından 2003 yılında Berlin’de düzenlenen ICCO Küresel Zirvesi’nde başlatılan Şeref Kürsüsü, 2017 yılında İDA tarafından Türkiye’ye taşındı. İDA, 10. yıl galasında Betül Mardin ve Alaeddin Asna’ya Onur Ödülü vererek başlattığı bu geleneği Şeref Kürsüsü oluşumuyla devam ettirdi ve 2017’de Meral Saçkan ile Salim Kadıbeşegil’in; 2018’de ise Necla Zarakol ile Ceyda Aydede’nin isimlerini Kürsü’ye ekledi. İDA Şeref Kürsüsü uluslararası kriterlere göre İDA Yönetim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda belirleniyor.

Halkla ilişkiler sektörünün en önemli değerlerindendi

Figen İsbir iletişim dünyasına 1983 yılında reklam yazarı olarak adım attı. İçlerinde “Kristal Elma’nın Büyük Ödül”ü de dâhil onlarca ödüllü kampanyasının yaratılma sürecinde yer aldı. Reklam Yaratıcıları Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti ve ilk başkanı oldu. 1994 yılında, birikimini dünyada hızla gelişen ve Türkiye'de ise o dönemde gerçek karşılığını henüz bulmaya başlayan iletişim danışmanlığı sektörüne de taşımaya karar vererek Excel İletişim ve Algı Yönetimi’nin kuruculuğunu üstlendi.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags