500 Yıl Öncesinin İstanbul’u Eşsiz Bir Kapsül Koleksiyonda Yeniden Canlanıyor


Modacı Hatice Gökçe, AKG Müze Mağazaları için, Matrakçı Nasuh’un İstanbul minyatüründeki peyzaj, hayvan ve çiçek tasvirlerinden ilham alarak 5 parçadan oluşan eşsiz bir kapsül koleksiyona imza attı.

Hatice Gökçe’nin Anadolu Kültürel Girişimciliği işbirliğinde hazırladığı kapsül koleksiyon, Nurhan Atasoy’un Matrakçı Nasuh ve Menazilname’si adıyla çıkardığı kitabında yer alan minyatür detaylarından ilham alıyor. Miras temasını işleyen koleksiyon; bir kimono, üç farklı desende hazırlanan üç farklı çanta modeli ile Kahramanmaraş’ta üretilen beş farklı renkteki yemeni terlikten oluşuyor.

“Matrakçı genellikle şehir minyatürlerinde figürlere yer vermiyor. İstanbul eserinde Haliç ile Marmara’da yüzen yelkenliler görüyoruz. Galata civarında ise selviler, meyve ağaçları ve çeşitli renkte bitkiler dikkat çekiyor. Tüm bu güzel detaylar bizlere Matrakçı’nın ne kadar usta bir nakkaş olduğunu gösteriyor.” diyen Hatice Gökçe, koleksiyonu hazırlarken peyzaj, hayvan ve çiçek tasvirlerinden ilham aldığını belirtti. Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı Halil Korkmaz ise tasarımcılarla kültürümüzü bir araya getiren bu çalışmada Hatice Gökçe ile işbirliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını, bu koleksiyon ile hikâyesi olan ürünler sunmayı amaçlayarak kültürümüzün önemli tarihi figürlerinden matematikçi, hattat, silahşor, tarihçi ve ressam olarak ün kazanmış Matrakçı Nasuh’un geniş kitlelere tanıtımının sağlanacağını belirtti.

Fotoğraf çekimlerini Bennu Gerede’nin yaptığı koleksiyon çekimlerinde manken Doğa Bursalı, Hakan Kültür imzası taşıyan saç ve makyajıyla objektif karşısına geçti. Heritage Matrakçı Nasuh by Hatice Gökçe koleksiyonu 1 Mart tarihinden itibaren Topkapı Sarayı Müzesi Avlu mağazasında ve muzedenal.com adresinde satışa sunuluyor.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags