Türk Ev Tekstili Markaları, Tasarım Koleksiyonları ile Heimtextil Frankfurt’ta Nisan Etkisi Yaratıy


Dünya ev tekstili sektöründe tasarım ve üretim konularında söz sahibi olan firmalar, 8 Ocak’ta kapılarını açan Heimtextil Frankfurt Fuarı’nda 11 Ocak tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacaklar.

Dünya ev tekstili sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Türkiye, 3000’e yakın firmanın yer aldığı ve 2019 yılının ilk sunumlarının yapılacağı Heimtextil Fuarı’na 280 firma ile katıldı. Dünyanın birçok ülkesinden gelen tasarımcıların ve satın alma yetkililerinin takip ettiği Türk stantlarında, bu yıl da güncel trendlerin tasarımlara yansıtıldığı; döşemelik kumaşlardan, perdelere, masa ve mutfak örtülerinden banyo tekstiline, yatak odası tekstili ürünlerinden dekoratif kumaşlara birçok ürün yer alıyor. Türk ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu TETSİAD (Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği), bu yıl iki farklı holde, toplam iki stant ile fuara katılarak Türk ev tekstilini dünyaya tanıtma faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 2018 yılı fuar ve iletişim çalışmalarını, APRIL EFFECT konsepti ve konumlandırması üzerine yapılandıran TETSİAD, EVTEKS Fuarının yapıldığı Nisan ayının, tekstil dünyası için tıpkı doğanın uyanışı gibi yeni tasarımları, inovatif yaklaşımları, yenilik ve tazeliği de sunduğunu anlatan iletişim çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl, APRIL EFFECT konsepti doğrultusunda Heimtextil Fuarı için özel olarak hazırlanan ve büyük beğeni toplayan “Color Edition” tasarım kataloğunun hediye edildiği ziyaretçilere bu yıl, doğadan esinlenerek üretilen kumaş dokularıyla doğanın tasarıma yansımasının anlatıldığı “Texture Edition” doku kataloğu hediye ediliyor ve ziyaretçiler Nisan ayında düzenlenecek olan EVTEKS APRIL’a davet ediliyorlar. Fuarın ilk günü akşam saatlerinde TETSİAD standında düzenlenen APRIL EFFECT konseptli kokteylde ise katılımcı firma temsilcileri, ziyaretçi ve davetliler bir araya geldi.

Ali Sami Aydın / TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın yaptığı açıklamada fuar ve Türk ev tekstili ile ilgili görüşlerini aktardı: “Özellikle ihracat yapan firmalar için tasarım konusu büyük önem taşıyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken üç önemli nokta var. Birincisi, ihracata yönelik yapılan üretimde o döneme ait küresel tasarım trendlerinin yansıtılmasının önemi. Bu trendler kumaş dokusundan renklere, kullanılan ham maddeden desenlere kadar her noktada daha önceden, trendsetterlar tarafından belirlenmiş oluyor. Gündemdeki tasarım trendi önceden belirlendiği için bizim sektör olarak bu tasarım trendlerine uygun, güncel tasarımlar üreterek diğer ülke ihracatçılarından öne geçmemiz gerekiyor. Çünkü ancak bu sayede “o ülke tasarımı iyi yapıyor” deniliyor. İkincisi, her firmanın kendi kurum markasını oluşturduğu kendine özel olan kurumsal-marka kimliği olmalı. Her firma markasının özü itibariyle diğerlerinden ayrışmalı. Bu önemli çünkü her firma, biraz önce sözünü ettiğimiz küresel trendleri, kendi markasındaki özelliğe göre farklılaştırmalı. Kendi tasarım ruhunu katmalı. Firmaların “koleksiyon” dediğimiz tasarım sunumları da böyle ortaya çıkıyor. Burada “yorumlama” ve “firma tasarım gücü” önem kazanıyor. Taklitten uzak, firmanın kimliğini yansıtan dokunuşlar, yapılan ürünü hem rakiplerden ayrıştırır hem de değerini arttırır. Üçüncüsü de firmanın hem kendisini hem de yeni sezon ürünlerini tanıtması gerekliliği. Tanıtım, en az üretim kadar değerli ve yatırım yapılması gereken bir alan. İşin en başında marka kimliğinin oluşturulması önemli, çünkü her şey onun üzerine yapılandırılıyor. Ardından web sitesinden kataloglara, sosyal medya reklamlarından halkla ilişkiler çalışmalarına, fuar etkinliğinden doğrudan pazarlama iletişimine kadar her noktada ilgili hedef kitleye varlığımızı duyurmak, onun ilgisini çekmek ve bizimle temasa geçmesini sağlamak zorundayız.

Bunları ısrarla sürdürür ve tekrarlarsak rekabette önümüzdeki engellerin kalktığını göreceğiz.

Heimtextil, işte tam da bu açıdan büyük önem taşıyor. Türk ev tekstili, yılın ilk büyük organizasyonunda “trend”, “tasarım” ve “marka” konularında bir bütünlük sağlamalı. Bu fuarda dünyaya bu üç noktada en önemli oyuncunun Türkler olduğu vurgusu sözle değil, bu önemli üç unsur ile yapılmalı. Heimtextil aynı zamanda fuara gelen ziyaretçileri Nisan’daki EVTEKS Fuarımıza davet ettiğimiz bir organizasyon. Yabancılar öncelikle dünyanın en büyük iki fuarını takip ediyor: Heimtextil ve EVTEKS. Heimtextil’deki başarımız hem EVTEKS’e hem de doğrudan üretim kapasitesi ile Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. Her yıl başarıyla ülkemizi temsil ettiğimiz Heimtextil’de yine ev tekstilinde en büyük ilgiyi toplayacağız. Tüm Türk firma ve markalarına başarılar dilerim.”

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags