30. Kristal Elma Festivali Başladı


Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen yaratıcılık ve pazarlama etkinliği Kristal Elma Festivali bu yıl “Aşkımızın Meyvesi Kristal Elma” mottosuyla başladı. Turkuvaz Medya Grubu ana sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlik öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu, Kristal Elma’nın sektörün tüm paydaşlarının emeğiyle 30. yılını kutladığını belirtti. Kristal Elma’nın, yılın en yaratıcı örneklerinin yarıştığı, objektif ve kâr amacı gütmeyen tek platform olduğunu vurgulayan Bağcıoğlu, “Kristal Elma, aşkımızın bir meyvesi” dedi.

Nil Bağcıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılki sloganımız ‘Aşkımızın Meyvesi Kristal Elma’. Dile hızla takılan bir rap şarkımız da var. Teması ‘Aşkımızın meyvesi’. Kampanyamızın reklam ajanslarının bakış açısını aktaran bir gücü var. Hayal kur, umutlan, uykusuz kal, dertlen, kavga et, barış, canın sıkılsın, şarkı yaz, inancını kaybet, güven… Ağla, çok eğlen, onla olama, kapana kısıl, onsuz olama, özgür hisset, kazan diyoruz. Reklamcılığa aşkla bağlıyız. Markaları seviyoruz, ajanslarımızın dinamik, üretken ve kaotik yapısını seviyoruz. Kristal Elma’nın gücü buradan geliyor; para kazanma derdi olmayan bir ödül olmasından, zor, tavizsiz bir ödül olmasından... Herkesi içermeye çalışmayan, seçici bir ödül olmasından.”

Kristal Elma’yı geleceğe taşıma çabasıyla 30. yılda pek çok yenilik yaptıklarını anlatan Nil Bağcıoğlu, “Yarışmanın seçici karakterini bu yıl daha da ileri taşıdık. Her kategoride verilebilecek ödül sayısına kısıt getirdik. Kategori ve her kampanyanın yapabileceği başvuru sayısını azalttık” dedi. Türk yaratıcılığını dünyaya açmak konusunda sorumluluk üstlendiklerini dile getiren Bağcıoğlu, başvurular arasından bir işi seçerek Cannes, Golden Drum, Spikes Asia gibi uluslararası yarışmalara göndereceklerini söyledi.

Ekonominin sağlıklı işleyişine destek veriyor

Reklamcılığın ülke ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu vurgulayan Nil Bağcıoğlu, “Reklam, ülke ekonomisinin gelişimindeki itici güçlerden biri. Reklamcılığın asli işlevi artı değer yaratmak, üretim tüketim döngüsünü koruyarak ekonominin sağlıklı işleyişine destek vermek. İngiltere’de yapılan Advertising Pays - Deloitte araştırması reklamcılığın ekonomiye ne tür bir katlanan etki yarattığını gözler önüne seriyor. 16 milyar pound’luk reklam yatırımı gayrı safi milli hasılaya 100 milyar pound’luk katkı sağlıyor. Bunu da rekabetçi fiyatlandırmaya yol açarak, medya ve kreatif endüstrilerde değer zinciri oluşturarak, inovasyon ve farklılaştırma sağlayarak, dijital ekonomiye katkı ile pazarların büyümesini sağlayarak, istihdam yaratarak, yaratıcı ürünlerin dış satımı yoluyla gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.

115 kategoride 126 Kristal Elma

Ödül törenleri, atölyeler, kreatif oyunlar, müzik, özel dergi ve gazetesiyle dolu dolu geçecek Kristal Elma Festivali, 11-12 Ekim’de Bomontiada’da gerçekleştiriliyor. 115 kategoride, 126 Kristal Elma’nın sahiplerini bulacağı ‘Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması’nda katılımcılar, ‘Bölge, Tasarım, Uygulamada Mükemmellik, Medya, Açıkhava, Radyo, Basın, Dijital, Film-TV-Sinema, Online Film, Entegre Kampanyalar’ kategorilerinin yanı sıra Büyük Ödüller ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü, Turkuvaz Dergi Özel Ödülü, Arvak Özel Ödülü, Prof. Dr. Nazan Erkmen İllüstrasyon Özel Ödülü için yarışıyor.

KRİSTAL ELMA FESTİVAL PROGRAMI

11 Ekim Perşembe

09:00 - 09:30 Açılış Medya Toplantısı @ Monochrome

10:00 - 14:00 Contagious.Live/Istanbul @ 4. Kat

12:00 - 14:00 CMO Kapalı Öğle Yemeği @ Kilimanjaro

15:30 - 17:30 E-Spor Etkinliği @ 4. Kat

15:00 - 16:00 No Revision Day Quiz Show @ Populist

16:30 - 16:50 Özel Çocuklardan Oluşan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu @ Avlu

17:00 - 18:00 Designers' Challenge @ Populist

17:00 - 18:30 DJ Set

18:30 - 22:30 Ödül Töreni @ Babylon (30 Yılda Yaratıcılığa Cesaret Veren Reklamveren Özel Ödülleri, Bölge, Tasarım, Uygulamada Mükemmellik, Medya, Açık Hava, Radyo, Basın)

12 Ekim Cuma

10:00 - 14:00 Genç Kristal @ Babylon

10:00 - 14:00 Workshop - Product + Service Design Innovation, R/GA @ ATÖLYE

10:00 - 11:00 Workshop - Dünyada Ödül Kazandıran Trendler Bigumigu @ 4. Kat

11:00 - 13:00 Workshop - İleri Fotoğrafçılık @ Leica Academy

12:00 - 13:00 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırma Sonuçları @ 4. Kat

13:00 - 15:30 Workshop - Mobil Fotoğrafçılık @ Leica Academy

14:00 - 15:00 Yaratıcılığın Yeni Kodları Rapor Sunumu @ 4. Kat

18:00 - 22:00 Ödül Töreni @ Babylon (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü, Dijital, Film-TV-Sinema, Online Film, Entegre Kampanyalar)

22:00 - 24:00 Kapanış

KATEGORİLER