“Ekonomi Basını Başarı Ödülleri” Sahiplerini Buldu


Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından Türk Telekom ana sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) katkıları ve Petronet'in desteğiyle 6 Haziran 2018 Çarşamba akşamı düzenlenen "Yaza Merhaba" etkinliğinde “Ekonomi Basını Başarı Ödülleri" 10. defa törenle sahiplerini buldu.

Törende konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye'nin potansiyeline güvenmek gerektiğini belirterek, ilk 5 ayda açılan yabancı sermayeli firma sayısının 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 90'dan fazla artarak 3 bin 284, yerli firma sayısının da yüzde 24 yükselerek 25 bin 670 olarak gerçekleştiğini söyledi. Avdagiç, iş dünyası olarak basın mensuplarıyla aynı kulvarda çalıştıklarını, hayata ekonomi penceresinden baktıklarını kaydederek, toplantılarda, organizasyonlarda da sık sık bir araya geldiklerini anımsattı. EGD'nin 11 yıl önce yüzlerce ekonomi muhabirinin elini taşın altına koymasıyla faaliyete başladığını ve ilk adımdan itibaren de büyüyerek güçlendiğini dile getiren Avdagiç, "Bugünse EGD, hem basının hem de iş dünyasının sesini duyurduğu ortak bir akıl platformu haline geldi. İTO, bu önemli başarının tanığıdır." diye konuştu. Sahip oldukları İstanbul Ticaret Gazetesi nedeniyle bu kapsamda işin mutfağını, zorluğunu ve nasıl bir gayret gösterildiğini de çok iyi gördüklerini anlattı. Avdagiç ayrıca oda olarak destekledikleri "EGD ve Ekonomi Basın Tarihi" isimli kitabın yakında yayınlanacağı bilgisini verdi.

Türk Telekom İletişim Direktörü Hamdi Ateş ise 16 aydır mevcut görevi üstlendiğini belirterek, Türk Telekom olarak basın mensup örgütlerinin tamamına destek verdiklerini, EGD'den de işbirliği teklifi geldiğinde hiç düşünmeden bunu kabul ettiklerini söyledi. Türk Telekom olarak basına verdikleri önemden bahseden Ateş, tüm basın örgütlerine destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini vurguladı. Ateş, "Biz Türk Telekom olarak burada olmaktan, bu iş birliğinden çok memnunuz. İnşallah uzun yıllar devam eder." şeklinde konuştu.

Jüri ödülleri belirlerken çok zorlandı

EGD Başkanı Celal Toprak, bu yıl ödül töreninin onuncusunu düzenlediklerini belirterek, "Çok önemli jüri üyelerinin önemli değerlendirmelerinden sonra sevgili arkadaşlarımız, meslektaşlarımız ödüllerini alacak bu akşam." dedi. Jürinin ödül alacakları belirlerken çok zorlandığını dile getiren Toprak, yarışmaya çok önemli çalışmaların başvurduğunu söyledi.

Törende ödül alan isimler şöyle:

EKONOMİ HABERİ (YAZILI BASIN): METİN CAN-SABAH (İşte Çiftlikbank Gerçeği)

EKONOMİ HABERİ (TV): SİNEM YÖNDEM- HALİL KAHRAMAN CNN TÜRK (Stoklarda pamuk kalmadı, polyestere dikkat)

EKONOMİ HABERİ (İNTERNET): KAZIM ATAER-DİNÇER GÖKÇE / www.hurriyet.com.tr (Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın'ın Uruguay'daki evi ortaya çıktı)

SÖYLEŞİ RÖPORTAJ (YAZILI BASIN): CEYHUN KUBURLU-HÜRRİYET (Yabancı sınırsız yerli işsiz)

YEREL BASIN ÖDÜLÜ (YAZILI BASIN): BAŞAR ŞEKER-REFLEKS GAZETESİ (Ekonomi Karnavalı)

KÖŞE YAZARI: ALAATTİN AKTAŞ-DÜNYA

EKONOMİ PROGRAMI (TELEVİZYON): BERFU GÜVEN, GÜNGÖR URAS, TAMER ARICAN,ARZU ÇALIŞKAN,İLHAN KANDAZ,SEVCAN BİLGİÇ - NTV (Sokağın Ekonomisi)

YILIN ARAŞTIRMA HABERİ (YAZILI BASIN): CABİR TURGUT- TÜRKİYE (Bas geç 5 bin lira)

JÜRİ TEŞVİK ÖDÜLÜ: CEREN BOZTEPE- HÜRRİYET (Zehirleyen Güzellik) / EDA GEZMEK- PARA DERGİSİ (Siz hiç tekerlekli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: MUSAB TURAN-ANADOLU AJANSI (Koca koca kurumlar inovasyon tiyatrosu oynuyorlar)

NEZİH DEMİRKENT ÖZEL ÖDÜLÜ: SELENAY YAĞCI-DÜNYA (Silikon Vadisi'ne Türk akını!)

NAMIK AHISKA ÖZEL ÖDÜLÜ: ÖMER TEMÜR-TÜRKİYE (Ahırda Koyun değil Bitcoin)

BÜLENT YARDIMCI ÖZEL ÖDÜLÜ: İRFAN DONAT- BLOOMBERG HT (Tarım Analiz)

ESEN SALİHOĞLU ÖZEL ÖDÜLÜ: GÜLİSTAN ALAGÖZ- HÜRRİYET (Mağdurlar Vadisi) / ŞEHRİBAN KIRAÇ- CUMHURİYET (Kurtlar Vadisi Nakit Sıkıntısında)

TÜRK TELEKOM ÖZEL ÖDÜLÜ: TİMUR SIRT- SABAH

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags