Liberty Sigorta Türkiye Pazarından Çekiliyor


Boston merkezli Liberty Mutual Insurance, 2006 yılında Şeker Sigorta’yı satın alarak Türk sigorta pazarına giriş yapmış ve 2007 yılında adını Liberty Sigorta olarak değiştirmişti. 30 ülkede operasyonlarını sürdüren, Türkiye’de 10 yıldır faaliyet göstermekte olan Liberty Sigorta, 2016 yılında 10,5 milyon TL zarar açıklamıştı. Şirket yetkilileri tarafından en son, geçmiş yıllardaki zararın 50,7 milyon TL, 2017’nin 9 aylık dönemindeki zararın ise 3,8 milyon TL olduğu açıklandı.

2017’nin sonunda Liberty Sigorta tarafından yapılan açıklamada; 2014 yılından beri şirketin genel müdürlüğünü yürüten Defne Türkeş’in görevden ayrıldığı, yerini şirketin Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Nihal Asker’e devrettiği belirtilerek genel müdür değişikliğine gidildiği duyurulmuştu. Değişim, kamuoyuna, “Türkiye’deki hedeflerimize hız kesmeden devam ediyoruz. İş ortaklarımızla her zaman olduğumuzdan daha da sıkı bir iş birliği göstererek sektörün en istikrarlı şirketleri arasındaki yerimizi koruyacağız” notu ile aktarılmıştı.

Görev değişiminden bir ay sonra, Liberty Sigorta’nın satıldığı ve Liberty Mutual Insurance’ın, Türk pazarından çekildiği açıklandı. Liberty Sigorta hisselerinin yüzde 99,4’ünü satın almak üzere Avrupa’nın en büyük sigorta gruplarından biri olan Hannover merkezli Talanx anlaşmayı imzaladı. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nden gerekli onaylar alındıktan sonra satın alma süreci tamamlanacak.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags