Merck, Vilsan'ı Satın Alıyor


Kökleri 1668 yılına dayanan dünyanın en eski ilaç ve kimyasal şirketlerinden ABD merkezli Merck&Co, Türkiye'de hayvan sağlığı alanında faaliyet gösteren Vilsan'ı satın alıyor. Bu sene 40 milyar dolar ciro hedefleyen Merck'de 50 bin kişi çalışıyor. Türkiye ekonomisine yabancı ilgisi devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Kastaş Kağıt'ın Avrupalı ambalaj devi Hamburger Recyclig Group'a, biletall.com'un da Körfez sermayesinden Abraaj Capital'e satışının ardından bugün bir haber daha geldi. Rekabet Kurumu'nda yer alan bilgiye göre, yaklaşık 350 yıl önce faaliyetlerine ilaç ve kimyasal sektöründe başlayan sonrasında ilaç merkezli bilim ve teknoloji şirketine dönüşen Merck, Türkiye'de hayvan sağlığı alanında faaliyet gösteren Vilsan'ı satın alıyor. Merck & Co., konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu'na gerekli başvuruyu gerçekleştirdi.

50 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR Kendi alanında dünyanın en büyükleri arasında yer alan Merck'in geçtiğimiz günlerde açıklanan üçüncü çeyrek bilançosuna göre satışları 10.3 milyar dolar oldu. Şirketin 2017 yılını 40 milyar dolar civarında bir satış geliri ile tamamlaması bekleniyor. Çok geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren şirkette 50 bin kişi çalışıyor. Merck, Türkiye operasyonuna ise 1998 yılında Merck İlaç Ecza ve Kimya Tic. A.Ş adı altında başladı. İlaç tedariği alanında yer alan şirkette 250 kişi çalışıyor.

31 YILLIK FİRMA Dünya devi şirketin satın aldığı Vilsan ise 1986 yılında hayvan sağlığı alanında hizmet vermek için kuruldu. Kendi tesislerinde üretim yapan şirket ürünlerini Orta Doğu, Doğu Avrupa, Kafkasya, Türki Cumhuriyetler, Afrika, Orta Asya, Uzakdoğu Asya ve Güney Amerika’ya ihraç ediyor. Vilsan, 2014 yılında ise yine yerli bir firma olan ve aynı alanda faaliyet gösteren Vimar'a satılmıştı.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags