Beyoğlu'nun Simgelerinden Atatürk Kültür Merkezi Yeni Projesi Tanıtıldı


Çağdaş Türk mimarisinin önde gelen mimarlarından Hayati Tabanlıoğlu'nun 1956 tarihli projesiyle hayata geçen, 1969'da dünyanın dördüncü büyük sanat merkezi olarak hizmete giren ve 2008'de tadilat gerekçesiyle kapatılan Atatürk Kültür Merkezi'nin 10 yıldır kamuoyunu meşgul eden yeni çehresi bugün tanıtıldı.

Projede, 2 bin 500 kişilik ana sahnenin yanı sıra atölyeler, sanat galerileri, kütüphane, eğitim merkezi, toplantı odaları, tasarım dükkanı ve kafe de olacak.

İlk olarak proje yüklenicisi Tabanlıoğlu Mimarlık'ın sahibi Murat Tabanlıoğlu'nın konuştuğu Haliç Kongre Merkez'indeki tanıtımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da proje hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yeni AKM binasının 2019'un ilk çeyreğinde tamamlanıp hizmete gireceğini söyleyen Erdoğan, şunları söyledi:

"2007 yılından itibaren çeşitli vesilelerle farklı kurumlar tarafından yapılan incelemeler, bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir. Bilimsel verilere rağmen bu yapının yıkılıp yeniden inşasına karşı yürütülen direnişin, kültür sanat hassasiyetinden değil ideolojik saplantılardan kaynaklandığını gayet iyi biliyoruz. Protestolar, davalar, kampanyalar ve onca kavga gürültünün ardından sonunda nihayet bilimin, aklın, mantığın, yoluna gelinmiştir."

"Binanın kendisi kadar burada ortaya konulacak kültür-sanat faaliyetlerinin zenginliği de önemli. Burada belli bir elitin gelip programları izlediği bir yer olmayacak. Burada tüm halkımızın, milletin gelip bu programları izlediği bir yer olacak."

Taksim Meydanı'nın da tamamen yayalaştırılacağını söyleyen Erdoğan, trafiğin Gümüşsuyu Caddesi'nden itibaren yer altına verileceğini, Marmara Otel önünün de araç trafiğinden temizleneceğini söyledi:

"Gümüşsuyu'ndan geliş ve araçlar oradan yerin altından Mete Caddesi'nden Taşkışla'ya doğru devam edecek. Dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi'nin önünde bir araç trafiğini görmeyeceksiniz. Aynı şekilde Marmara Oteli'nin önünde de bir araç trafiği görmeyeceksiniz. Orada da yine yerin altına almak suretiyle tamamen yayalaştırılmış bir Taksim Meydanı'nı göreceksiniz. Dolayısıyla Taksim Meydanı'nın bu yayalaştırma süreci, yeni peyzaj düzenlemeleriyle birlikte meydana farklılık kazandıracak, farklı bir zenginlik getirecek."

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags