Elektrikli Süpürge Markalarında Yeni Dönem: Zorunlu Tasarruf


Elektrikli süpürgeler 1 Eylülden itibaren enerji etiketi olmadan satışa sunulamayacak. Elektrik süpürgesinin elektrik tüketimi 900 watt/saat ile sınırlanacak. Uzmanlar yapılan düzenlemeyle elektrik tasarrufu sağlanacağını belirtirken, üretici ve satıcılar, müşterilerin kendileri için fayda sağlayacak bu düzenlemeye kısa sürede alışacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın AB mevzuatı uyum çalışmaları çerçevesinde hazırlanan Elektrik Süpürgeleri ile ilgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliği, Ocak 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bakanlık aynı zamanda oluşturulan kıstasları 1 Ocak 2016da da üretici firmalara deklare etti. Söz konusu tebliğ ile, elektrik süpürgelerinin yıllık enerji tüketimi, motor gücü, havayla yayılan akustik gürültü emisyonu ve motor işletim ömrü yeniden düzenlenmişti. Yapılan düzenleme 1 Eylül 2017 itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. Buna göre artık elektrikli süpürgeler enerji verimliliği etiketi olmadan raflara konulamayacak tüketimleri de 900 watt/saati geçemeyecek. Uzmanlar düzenlemeyle birlikte yıllık elektrik tüketiminde yaklaşık 1 milyar liralık tasarruf sağlanacağını öngörüyor.

Elektrikli süpürge seçiminde genellikle motorun elektrik sarfiyatı ne kadar yüksekse o oranda daha güçlü emiş gücüne sahip olacağı algısıyla alışveriş yapan tüketici, artık enerji verimliliği etiketine göre hareket edecek. Firmalar bu yapılanmanın hem üretici hem de tüketici açısından olumlu sonuçları olduğunu belirtti.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags