Antakya Mobilyası Kendini Anlatmaya Başladı.


ANMOGEP Antakya Mobilyası Ortak Üretim Merkezi ile Antakya mobilyacılığı atağa geçiyor.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası girişimiyle, Antakya’nın mobilya sektöründeki en önemli projesi olan Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) kapsamında hayata geçirilen Ortak Üretim Merkezi, bilgisayar tabanlı ileri teknoloji üretim makinaları ile donatılarak mobilya sektörünün hizmetine sunuluyor.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yanı sıra Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası’nın proje ortağı olarak katkı sağladığı ANMOGEP ile Antakya’daki mobilyacılık sektörünün üretim kalitesi ve kapasitesinin geliştirilmesi, uluslararası pazarda rekabet gücünün artırılması, yeni tasarımlar geliştirilmesi ve markalaşması hedefleniyor.

ANMOGEP Ortak Üretim Merkezi bölgeye neler getirecek?

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla gerçekleştirilen Rekabetçi Sektörler Programının ilk dönem projeleri arasında yer alan ve 7,3 milyon Avro bütçesi onaylanan “Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi” kapsamında inşa edilen “Ortak Üretim Merkezi”, Avrupa Birliği’nin desteklediği birçok sektörel ortak üretim merkezi arasında Türkiye’de uygulamaya geçen ilk Ortak Üretim Merkezi oldu.

Ortak Üretim Merkezi hakkında detaylı bilgi veren Antakya Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı ve Ortak Üretim Merkezi Genel Müdürü Mehmet Ali Kanlı, projenin üç ana hedefi olduğunu belirtiyor.

İleri teknoloji makinelerle üretim altyapısı geliştirilecek

İleri teknoloji makine ve üretim ekipmanları ile el yapımı mobilya üreticilerine üretim hizmetinin sunulması ve üretimin geliştirilmesi projenin birincil hedefini oluşturuyor. Ortak Üretim Merkezi bu anlamda komple bitmiş mobilya üreten bir merkez olmak yerine, üreticilere ara üretim konusunda destek veren ve üreticilerin kendi olanakları ile satın alamayacakları yüksek teknoloji makinelerini sağlayarak sektörün hızlanmasını hedefleyen bir kurum olarak konumlanıyor. Kanlı, merkezin ikinci ve dolaylı hedefinin ise üreticileri bu teknolojiyle tanıştırmak olduğunu söylüyor. Mobilyacılar bu merkezde yüksek teknolojiyle üretimi öğrenme fırsatını yakalayarak üretim altyapılarını da geliştirebilecek.

Projenin üçüncü hedefinin ise insan kaynaklarına hizmet etmek olduğunu söyleyen Kanlı, eğitim merkezinde KOBİ'lerin kurumsal ve işlevsel kapasitelerini geliştirmek için eğitim ve danışmanlık hizmetleri verileceğini belirtiyor. Merkezde ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilerek KOBİ'lerin iş hacimlerinin artırılmasına katkı sağlanması da hedefleniyor.

Antakya halkına yeni istihdam olanakları

ANMOGEP kapsamında Antakya halkına yeni istihdam olanakları sağlanması ve bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına ivme kazandırılması hedefleniyor. Açılacak Ortak Üretim Merkezi sayesinde bölgede mobilya sektörünün iş hacminin genişletilmesinin yanı sıra tedarik, orman tabanlı sanayi, ihracat ve nakliye gibi ilgili sektörlerin ticari faaliyetlerinde de artış olması amaçlanıyor.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya mobilyacılığında bir yapı taşı olacak bu projeye yıllardan beri ATSO olarak dört elle sarıldıklarını ve tüm kaynakları seferber ettiklerini belirtiyor. ANMOGEP’in Ortak Üretim Merkezi inşaatının bittiğini ve ekim ayında açılışının olacağını duyuran Çinçin, merkezin önemini şu sözlerle vurguluyor:

“Arzu eden tüm üreticiler merkezden yararlanabilecek. Antakya mobilyacıları tek başlarına sahip olamadıkları ileri teknoloji ve kapasiteli makineleri kullanarak ürünlerini daha kaliteli, arzu edilen kapasitede ve daha ucuza üretebilecek ve bu sayede pazardaki rekabet güçlerini artırabilecekler.”

Bu proje ile bölgedeki KOBİ’lerin kaliteli üretim standardını yakalayarak rekabet güçlerinin artacağı öngörülüyor. Merkezin vereceği destek sayesinde Antakya’nın özellikle el yapımı mobilya konusunda Türkiye’de ve hatta yurtdışında ön plana çıkması hedefleniyor.

KATEGORİLER
SON EKLENENLER
Search By Tags