top of page

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 26. kez sahiplerini buldu


Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 11 Haziran Salı akşamı Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu. Her sene sanat ile iş dünyasını bir araya getiren Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde toplam 16 dalda ödül verildi. Geride bıraktığı 26 yılda tiyatro camiasının kutlama gecesine dönüşen görkemli töreninin sunuculuğunu ise Özge Borak ve Mert Fırat gerçekleştirdi.

 

26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Dr. Ayşegül Yüksel’in, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Çarpışma isimli oyunuyla Müge Oskay’ın oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’ne Mutlu Aile Tablosu isimli oyunuyla Duru Tiyatro layık görülürken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Murat Ovalı oldu.

 

Tiyatrolarımız çıtayı her sene yukarı taşıyor

Türkiye’de tiyatronun her geçen gün daha da ileri gitmesi için çalıştıklarını dile getiren Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, şunları söyledi: “İnsanlığın evrensel dili ve duygusal bağ kurma aracı olan tiyatronun, nasıl eşsiz bir sanat formu olduğunu hatırlatan muhteşem bir sezonu geride bıraktık. Türk tiyatrosu, çıtayı her sene yukarı taşırken, seyirci ilgisinin de her geçen yıl katlanarak artmasından ötürü çok mutluyuz. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak, paydaşı olduğumuz tiyatro camiasına sunduğumuz katkıları artırmak için her geçen gün daha fazla çalışıyoruz. Bunun için bize büyük bir ilham ve cesaret kaynağı olan Afife Jale’nin ismini yaşatmakla kalmıyor, ülkemizde tiyatro sanatının sürdürülebilir gelişimi için tiyatroya gönül vermiş gençlerimizi de Yapı Kredi’nin hayata geçirdiği burs fonu programımızla destekliyoruz. Her sene sanatın büyüsünü ve gücünü kutlamak adına tiyatro camiasının bir araya geldiği bu özel gece için Yapı Kredi’ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca, başarılı performanslarıyla tiyatroseverlerin harika bir sezon geçirmesini sağlayan tüm adaylarımızı, ödül kazanan sanatçılarımızı, sezon boyunca büyük emek veren başta jüri üyesi arkadaşlarım olmak üzere Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin başarısının arkasındaki tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum.”


YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİNİ KAZANANLAR:


 • YILIN EN BAŞARILI OYUNU: YAŞAMAK MI ÖLMEK Mİ – KOCAELİ ŞEHİR TİYATROLARI 

 • YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ: OĞUZ UTKU GÜNEŞ – 39 BUÇUK BASAMAK 

 • YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU: ZUHAL OLCAY – KEL DİVA 

 • YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU: ONUR BERK ARSLANOĞLU – ÇİRKİN 

 • YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU: ÇAĞDAŞ EKİN ŞİŞMAN – BÜYÜK ZARİFİ APARTMANI 

 • YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU: ERKAN BAYLAV - ŞAKŞAKÇILAR 

 • YILIN EN BAŞARILI SAHNE TASARIMI: MURAT GÜLMEZ – YAŞAMAK MI ÖLMEK Mİ 

 • YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI: ÇEVREN SARAYOĞLU – YAŞAMAK MI ÖLMEK Mİ 

 • YILIN EN BAŞARILI SAHNE MÜZİĞİ: SARP PALAUR & BURAK KAYA & UTAR DÜNDAR ARTUN – OTOMATİK PORTAKAL 

 • YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMI: YAKUP ÇARTIK – OTOMATİK PORTAKAL 

 • YILIN EN BAŞARILI HAREKET DÜZENİ (KOREOGRAFİSİ): ŞAHİKA TEKAND – ON ADIMDA UNUTMAK 

 • YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK SANATÇISI: EMRECAN KARAKURUM – BU TARAFTAN DAHA GÜZELİM 


Comments


bottom of page