top of page

Yıldızlararası Bir Marka Yolculuğu: “Cosmos Theatre ve Andy Show”Bir kentin incisi olsa olsa o kentte kültür, sanat, gösteri üreten bir yer olurdu. Cazibe merkezi. İkonik bir mekan. İlk akla gelen, son unutulan. Bir kez geldikten sonra tekrar gelmek isteyeceğin. Gelmesen eksik hissedeceğin yer. Ve dünyanın en büyük turizm merkezlerinden Antalya’yı düşünüyorum, bu kadar büyük bir kentin ikonik bir mekânı olsa, dünya çapında gösteriler olsa neresi olurdu diye. Doğrusu akla çok da örnek gelmiyor.


Prof. Dr. Uğur BatıO nedenle nerede eksik var diye düşünüyorsun. Ta ki bu Haziran başında gittiğim Antalya'nın Lara’sındaki Cosmos Theatre ve onun ambiyansını görene kadar böyle düşünüyordum. Kilit Grup’un Nirvana Cosmopolitan’ındaki şehrin gösteri mücevheri gibi. Bir marka uzmanı olarak Antalya’nın ve Türkiye’nin en değerli ikonlarından biri olduğunu düşündüğüm Cosmos Theatre, modern bir müzikhol. Dünyadaki örnekleriyle karşılaştırabileceğimiz bu eşsiz yerde insan kendisini adeta Londra’nın gösteri bölgesinin kalbinde hissediyor. Brick Lane Music Hall, Magic Circle, Savoy Theatre ya da London Palladium… Ne kadar kritiktir bu yerlerin varlığı. Cosmos Theatre da böylesi bir yer. 1600 kişi kapasiteli Cosmos Theatre bir deneyim merkezi gibi. Konserler, tiyatro oyunları ve müzikaller dünya seyircisine sunuluyor. Amaç büyük. Antalya’ya yaz kış gelen turistlerin “kültürel” uğrak yeri olmak. Plan büyük ve uygulama başlamış. Vizyon açık. Ulusal ve uluslara arası müzik, gösteri ve tiyatro toplulukları mekânda oyunlarını sergileyecek. Müzikaller, pop, rock, caz, klasik müzik gibi birçok farklı müzik türünde gösterilerin düzenlenmesine uygun özel bir “performans” sahnesinden söz ettiğimizi de belirtelim. Yaz aylarında pek çok özel gösteriler olsa da kışın da bir performans sahnesi olduğunu unutmayalım. Bu önemli.


Cosmos Theatre “Dijital Deneyimi” Çok Etkileyici

Gözlemim şu: Salonun döngüsel yapısı etkileyici. Bu onun etkileşimini artırıyor. İleri düzeyde ses, ışık ve görsel sistemlerinin yanı sıra sahne ve dekorasyon alanları da son derece profesyonelce düzenlenmiştir. Bu nedenle, hem sanatçılar hem de izleyiciler için kaliteli bir deneyim sunulmaktadır. Ayrıca “sarmal” bir mimari. Herkes için işinde. Ekranlar sahnenin sağ ve solunda “projeksiyonlarla” donatılmış, sahneyi izleyen ise ekranları rahatça izliyor. Onlarca 3D projeksiyonunun etkisiyle adeta şovun içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Yerçekimi alanının yenildiği bir teknoloji var. Hepimiz yerdeyiz, hepimiz havadayız. Bu arada etkileşimli 3D ortam izleyiciye bunu hissettiriyor. Her şeyin kalbi burada. Video enstalasyonlarında, çeşitli sahne gösterilerinde karşımıza çıkan video mapping uygulamaları gösterilere renk katıyor. Gerçekten Cosmos Theatre gözde bir deneyim sunuyor. Artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerle sıklıkla kullanılmaya başlanan bir projeksiyon tekniği olan video mappinglerle düzensiz şekildeki nesnelerin projeksiyon kullanılarak Cosmos Theatre’ın duvarlarındaki yüzeylerine uyarlıyorlar. Böylece iki veya üç boyutlu bir nesne, yansıtılacağı ortamı taklit eden bir sanal program ile eşleniyor, görüntünün projeksiyonda ölçeklendirilmesi yapılıyor. Ve sonuçta gösterilerde optik yanılsamalar ve farklı boyutlar kazandırılıyor. Evrensel kalitede ve gelecekçi bir deneyimde gerçek haz ve eğlence vadeden Cosmos Theatre, görülmesi gereken fütüristik bir salon.
Cosmos Theatre ve “Sanatsal Bir Gastro” Deneyimi

Belirtelim, sanat ve gastronomi şöleni Cosmos Theatre'da bir arada. gastronomi, sanat ve eğlence kültürünün harmanlanması ile ortaya çıkan yenilikçi bir proje olarak yapılandırılmış. Cosmos Theatre’da “Gösteride sanat, menüde gastronomi sanatı” düşünülmüş. Olağanüstü koreografiler, muhteşem bir dekorasyon, görülmemiş sıra dışı kostümler… Sadece bu mu? Bu etkileyici şovun seyir keyfi eşliğinde yaratıcı şefler tarafından hazırlanan özel yemekler, tatlılar ve konsept içeceklerle hayal gücünüzün ötesinde bir lezzet deneyimi yaşayabilirsiniz. ANDY SHOW’da gastronomi önemli. Zaten gösteri, “exclusive dinner show" konseptli. Bu, hibrit bir gösteri. Sanat, teknoloji, gastronomi ve eğlencenin bir arada olduğu yeni nesil müzikli bir gösteri bu. Gösteri, bir başka özelliğiyle de "dünya markası" olmaya aday. Michelin markası taşıyor bu gösteri. Michelin yıldızlı restoranların şeflerinden muhteşem yemekler var gösteride. Michelin yıldızlı restoranların gediklisi dünyaca ünlü şefler Nicolas Maugard ve Fabrice Canelle, yemeklerin patronu. Amuse-Bouche, bambaşka soğuk başlangıç, sanatsal bir ana yemek, tatlı tabağı, özel kokteyller, kırmızı meyveler ve temalı çikolatalar, isteyene vegan mutfağı… Sadece bu mu? Gösteride sekanslar var ve bu sekanslara göre yemekler ayarlanmış durumda. Şov bitiminde gece kulübü düzenine geçen Cosmos Theatre’da keyifli bir atmosferde dans ve eğlencenin zirvelerini yaşamak mümkün.
Şimdi Sıra ANDY SHOW’da

Cosmos Theatre’ı hayranlıkla anlattık. Yeni nesil müzikli tiyatro gösterisi “ANDY”, Kilit Grup bünyesinde Antalya’da açılan eğlence ve gastronomiyi bugüne dek görülmemiş bir konsept ile birleştiren gösteri merkezi Cosmos Theatre’da Haziran’dan itibaren izleyicisiyle buluştu. Sanat, teknoloji, gastronomi ve eğlencenin bir arada olduğu, her biri kendi alanında en iyi olan 50'den fazla profesyonel sanatçıdan oluşan ve sahnelendiği uluslararası alanlarda oldukça ses getiren "ANDY" SHOW Türkiye’de devamlı bir Cosmos Theatre turuna başladı. Uluslar arası ünde onlarca profesyonel sanatçının yer aldığı, teknoloji, sanat ve gastronominin harmanlandığı ANDY SHOW, Türkiye'deki sanatseverleri büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Performans sanatları türleri ve teknolojinin bir araya geldiği müzikli tiyatro gösterisi Andy Show'un dünya prömiyeri 15 Haziran'da Antalya'nın yeni nesil gösteri merkezi Cosmos Theatre'da gerçekleştirildi ve gösteri haftada iki kez devam ediyor. ANDY çok boyutlu böyle bir felsefenin üzerine oturtulmuş.
ANDY Nasıl Bir Şov

Evren ve uzay temalı bir “Exclusive Dinner Show” işi diyebiliriz ANDY SHOW’a. ANDY’nin hikayesi, kurgusuyla bir bilim kurgu gösterisi gibi. Adeta müzikal bir Star Wars izliyorsunuz. Gizemler içindeki bir evrenin umulmadık bükülmeler eşliğinde “çoklu sanat dallarıyla” harmanlanmış bir anlatıdan söz ediyoruz. Aşk, sevgi ve umut gibi duygularının anlatıldığı kozmik bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak ANDY, duyularınızı canlandıracak etkileyici anlar yaşamanızı sağlıyor. Orası kesin.

ANDY SHOW Nasıl Bir Hikaye Üzerine Kurulu

İzlediğim gösteriden izlenimlerimi anlatacağım. İzlerken pek çok not tuttum. Geminin bulunduğu yer “fütürist” bir Cennet Bahçesi. İzleyici gemide hayli teknolojik bir gelecek vahasına girmiş oluyor. Felsefe burada yatıyor. Andy durmuyor, izleyiciye sürekli sürprizleri var. İzleyicinin bir sonraki durağı, geminin enerji merkezi olan makine dairesinde. Gösteride sınıfsal çözümlemeler de var. Bu yerde en zor işler, eski tip androidler tarafından yapılıyor. O zaman her şeyi daha iyi anlıyoruz. Senaryo çalışan bir kuramcı olarak ANDY’nin hikayesini şöyle yazdım:


“Tanrıça gemimize saldırmaya başlıyor. Mürettebatın tüm güçleri kötülüğe karşı savaşa atıldı!”

Savaşın genel telaşında Andy, tanrıçanın içinde neden bir boşluk olduğunu ve neden tüm androidlerden farklı olduğunu anlamaya başlar.

Andy herkesi kurtarmak için kendini feda etmeye karar verir. Göğsündeki enerji kristalini çıkarıp tanrıçaya verir.”

……..


Şimdi dünya yörüngesindeki bir uzay limanındayız, mürettebat (androidler) gemiyi uçuşa hazırlıyor. Uzak galaksiler arasında heyecan verici bir yolculuğa çıkacağınız uzay gemimizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Mürettebatımız son derece teknolojik olarak gelişmiş android robotlardan oluşuyor. Uçuşumuz, insan ırkının tek temsilcisi, geminin muhteşem kaptanı tarafından yönetilecek! Uçuş sırasında size çeşitli içecekler ve özel galaksiler arası yemekler sunulacak. Size unutulmaz bir yolculuk diliyoruz! Birazdan kaptan gemiyi uzaya fırlatacak ve yolculuğumuzun rotasını çizecek. Birazdan sizi gemi rehberimiz android ANDY ile tanıştıracağız, ANDY size gemimizin en ilginç bölümlerini gezdirecek. İçinde eşsiz bir müzik, olağanüstü koreografiler, muhteşem dekorasyonlar, sıra dışı kostümler ve etkileşimli, üç boyutlu video yerleştirmeleri, aerial akrobasi ve dansların eşlik ettiği şov sizlerle olacak. Birçok sebepten çok özel gördüğüm etkileyici sanat gösterisi olan ANDY ile sanat, tiyatro, akrobasi, müzik içinde kendinizi uzayın derinliklerinde kaybederken heyecan verici bir hikâyede yer alacaksınız. Bu arada, ışık hızına ulaşarak galaksimizin ötesine geçtiğimizde, size ana yemeği sunmaya hazır olacağız…”


ANDY SHOW İle “Markacı” Bir Yaklaşım

Bugünün insanların arzusu hikayeler anlatmak ve dinlemek. Değerli olmak istiyoruz. Anın da değerli olması gerekiyor. Arayış günleri bunlar. Zamanın ruhu böyle çalışıyor. Deneyim aslolan. Sadece ruhlarımız arayışta değil. İhtiyaç, duygu, acı ve hatta kayıp, kazanç dâhil tüm insani duygularımızın birer deneyim öğesine dönüştüğü 21. yüzyılda insanoğlu, hikayelere duyarlı. En çok da kendine anlattığı! Zihnimizde arayışta. Beynimizde bize ait hikayelere yer açıp, yeni ve benzersiz, yine bize ait bir mutluluk noktasının arayışındayız. ANDY gibi işler bu nedenle “geçirilen zamanı” ve “harcanan parayı”, günümüzün modern insan bilincine daha uygun bir şekle sokuyor. ANDY bir deneyim turu aslında. “Günümüz” turistinin arayışı da bu. ANDY SHOW gerçek bir markacı iş ve çok önemli. Onun niye önemli olduğunu anlamalıyız.


ANDY SHOW Niçin Çok Önemli? Neden İzlemeliyiz?

1) ANDY SHOW, evrensel bir gösteri ve bu da bizim itibarımız için önemli.
2) ANDY SHOW, süreklilik arz ediyor ve tüm dünyayı dolaşacak.
3) ANDY SHOW ekibi çok ünlü. En iyilerden. Dansçılar, yönetmenler, makyözler, sanatçılar… Hepsi ikonik tipler.
4) ANDY SHOW’da Igor Rudnik, Alex Karpenko, Alina German, Nika Safonova, Artem Ilyushenkov, Ryan Otter, Marat Baskakov ve Tatyana Gorbunova gibi isimlerin işlerini, kalitesini görme ihtimaliniz var.
5) ANDY SHOW, bir füzyon. Onda tiyatro, teknoloji, gastronomi ve eğlence… Her şey bir arada.
6) ANDY SHOW, bir Michelin işi! Michelin yıldızlı restoranların ünlü şefleri Nicolas Maugard ve Fabrice Canelle, “exclusive” bir akşam yemeği hazırlıyor.
7) ANDY SHOW, felsefi bir gösteri. Gelecekçiliği bize anlatıyor.
8) ANDY SHOW büyük teknolojik bir yapı. Onlarca projeksiyon makinesi, efektler, oyunlaştırma, izleyiciyi içine alan bir teknoloji sunuyor izleyicisine.
9) ANDY SHOW, gastro ile birlikte etkileşimli bir tiyatro. Nasıl mı? Zaman kapsülüne bindiğinde ANDY, bir bakıyorsunuz, kapsül şeklinde bir aperatif gelmiş. Uçuş başlıyor, bu sırada size zaman içecekleri ve özel galaksiler arası “kültürel” yemekler sunuluyor. Tam bir gastronomi gösterisi. Tam bir gastronomi sanatı. Tam bir deneyim!
10) ANDY SHOW, Cosmos Theatre’da ve bu mekân çok iyi.


Sonuç Olarak

ANDY SHOW, büyüleyici bir yolculuk. ANDY SHOW’un dünya prömiyeri 15 Haziran’da Antalya’nın yeni nesil gösteri merkezi Cosmos Theatre’da gerçekleştirildi. Sonrasında haftada pek çok günde; 27 Temmuz, 1 Ağustos, 2 Ağustos, 3 Ağustos, 8 Ağustos, 9 Ağustos, 10 Ağustos, 15 Ağustos, 16 Ağustos, 17 Ağustos, 22 Ağustos, 23 Ağustos, 24 Ağustos… Eylül ayı, Ekim ayı… 31 Ekim’e kadar devam eden bir gösteriden söz ediyoruz. ANDY SHOW, her hafta Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri Cosmos Theatre’da seyirci ile buluşuyor.

Comentários


bottom of page