top of page

Tat Gıda, Lidl ve E.Leclerc ile satış anlaşmaları imzaladıTat Gıda, Avrupa’nın en büyük satış perakende gruplarından Lidl ve E.Leclerc ile satış anlaşmaları imzaladı. Bu anlaşmalarla birlikte Tat Gıda, sos kategorisindeki ihracat cirosunu 3 katına çıkartacak, ihracat cirosunda yüzde 46, tonajında ise yüzde 24 artış sağlayacak.


Hayata geçirdiği Ultra-Clean sos dolum hattı yatırımıyla, Türkiye’de soğuk dolum teknolojisiyle ketçap üreten ilk marka olan Tat Gıda; 2023 yılında yenileme, idame ve modernizasyon yatırımlarının yanı sıra sos hazırlık grubu ve yeni dolum hattı yatırımı ile yıllık PET şişe sos üretim kapasitesini 45 milyon adetten 75 milyon adede çıkarttı. Bu yatırım hamlelerin etkisini yıldan yıla tonaj ve pazar payı liderlikleriyle taçlandıran Tat Gıda, global pazarlarda Tat markalı soslarıyla son 5 yılda ciddi satış başarıları elde etmiş ve üretim tonajını yüzde 75 oranında artırmıştı.

 

Tat Gıda Genel Müdürü Evren Albaş konu hakkında konuştu: “Tat markalı ürünlerimizi 45’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. 2020’den bu yana ihracatta çift haneli büyüyoruz. Sos kategorisi bizim global büyüme stratejimizin anahtarlarının başında geliyor. Tat, Türkiye’de “ketçap” dendiğinde akla gelen ilk marka. Hem ketçap hem de mayonez pazarlarında markalı lideriz.  Ayrıca Tat Ketçap, “Türkiye’nin Lovemark Ketçabı” apoletine de sahip. Bu repütasyon, bizim global pazarlarla anlaşma yaparken en büyük gücümüz oluyor. Son dönemde yenileme, idame ve modernizasyon yatırımlarının yanı sıra sos hazırlık grubu ve yeni dolum hattı yatırımımızla üretim kapasitemizi yüzde 75 oranında artırdık. Bu büyümeyi geniş coğrafyadaki ihracat ağımız ve iç piyasadaki düzenli büyümemizin sağladığı repütasyonun da katkısı ile birlikte Avrupa’nın dev zincirleriyle büyük montanlı ticari anlaşmalar imzalayarak taçlandırıyoruz. Bu anlaşmayla Avrupa ülkelerindeki Lidl ve E.Leclerc mağazalarında Tat fabrikalarımızda ürettiğimiz soslar, ocak ayından itibaren raflarda yer alıyor. Bu anlaşma ile Türkiye’nin değerli tarım ürünlerini son teknolojiler ile donattığımız fabrikalarımızda katma değeri yüksek bir gıda ürünü olarak ihraç ediyoruz.”

 

Comments


bottom of page