top of page

Türkiye’de online market alışverişinin sektördeki pazar payının 2030 yılında %10’u aşması bekleniyor


PwC’nin strateji danışmanlığı grubu Strategy&’in raporuna göre, pandemi öncesi alışveriş alışkanlıklarına dönüşüm beklenmiyor. Rapora göre online market alışverişinin büyümesi kısa vadede yavaşlasa da, gıda perakendecilerinin online hizmetlerine yönelik talepler ve faaliyetlerinin dijitalleşmesi sürecek. İngilizlerin 2030 yılına kadar gıda alışverişinin %26’sını online olarak gerçekleştirmesi öngörülürken, tahminlere göre bu oran 2030 yılına kadar Hollanda’da %26, Fransa’da %23, Almanya’da %11 ve Türkiye’de %10’u bulacak. Market alışverişini farklı bir gelecek beklerken geleneksel yapıların ayakta kalabilmeleri için iş modellerini yenilemeleri gerekecek.


Strategy&, Market Alışverişinin Geleceği Raporu’nu açıkladı. Raporun öne çıkan sonuçlarına göre iki yıllık pandemi krizi online market alışverişinde hızlı bir büyümeye yol açsa da, zayıflayan ekonomiler, yükselen enflasyon ve faiz oranları ortamında pandemi öncesi alışveriş alışkanlıklarına dönüş beklenmiyor. Diğer yandan, online alışveriş pazarındaki büyüme hızı bu zorluklar nedeniyle kısa vadede yavaşlasa dâhi, gıda perakendecilerinin online hizmetlerine yönelik talepler ve faaliyetlerinin dijitalleşmesi sürecek.


Market alışverişini çok daha farklı bir gelecek bekliyor

Bu doğrultuda market alışverişini, çok kanallı modellerin yükselişte olacağı ve gıda perakendecilerinin fiziksel ve dijital kanallarını tam olarak entegre etmesini gerektirecek çok daha farklı bir gelecek bekliyor. Tüm yaş grupları artan bir şekilde online alışverişi benimserken, tüketici beklentileri ve davranışları da dönüşüm geçirecek. Online market pazar payı önemli ölçüde artacak: 2030 yılına kadar, İngilizlerin gıda alışverişinin %26’sını online olarak gerçekleştirmesi beklenirken, bu oranın 2030 yılına dek, Hollanda’da %26, Fransa’da %23, Almanya’da %11 ve Türkiye’de %10’a ulaşacağı öngörülüyor. Strategy&’in Temmuz 2022’de gerçekleştirdiği araştırmaya göre, market sektörü uzmanları Almanya, Fransa, İngiltere, Türkiye ve Hollanda’da online market alışverişinin market sektöründeki pazar payının 2050 yılına kadar %35 ila %50 oranında artacağını tahmin ediyor.

Raporda pazardaki iş modellerini bekleyen gelişmelerse şöyle sıralanıyor:

  • Geleceğin teknolojileri, farklı iş modellerinin ve deneyimlerin alışveriş amacı ve ürün kategorisine göre geliştirilmesine giderek daha fazla olanak sağlayacak.

  • Belirli bölgede farklı müşteri gruplarına ve çeşitli kültürel ihtiyaçlara hizmet eden bir dizi online market modeli olacak.

  • Son derece kullanışlı, kolaylık sağlayan ultra hızlı teslimat modelleri büyük şehirlerde başarılı olacak. Bunun yanında birden çok müşteri tarafından gelen siparişleri birleştirerek, tek bir rota üzerinden müşterilere teslim eden veya müşteri tarafından seçilen zaman aralığı yerine kendi belirlediği zaman çizelgesini kullanan modeller yahut otonom filolara dayalı teslimat da başarıya ulaşacak.

  • Özellikle yoğun rekabetin olduğu hızlı ticaret alanında, ölçeklendirme yarışının neden olduğu yüksek maliyetler birleşme ve satın almaları tetiklediği için, bu alanda konsolidasyon gerçekleşme ihtimali çok yüksek.

  • Yeni pazara uyum sağlayamamaları durumunda, fiziksel perakendecilerin gelirleri azalacak ve kâr oranları ankete katılanların görüşlerine göre farklı coğrafyalarda %80 kadar düşecek.

  • Otonom depolar gibi teknolojik gelişmeler, online market alışverişinde ve pazar payında artışa neden olarak kârlı operasyonları mümkün kılacak.

  • Otomasyon, dijital sadakat programları ve müşteri verileri kullanılarak hazırlanan kişiye özel geliştirilen teklifler giderek daha önemli hale gelirken, perakende marketlerle müşteriler arasındaki etkileşim önemli ölçüde değişecek.

  • Daha genç müşteriler, perakendecilerin tedarik zinciri konusunda daha şeffaf olmasını bekleyecek ve daha etik gıda üretimi talep edecek.

Perakendecilerin bir an önce online market hizmeti sunması gerekiyor

Raporda öne çıkan bir diğer başlıksa geleneksel iş yapılarına yönelik. Buna göre sektörde lider haline gelerek güncel pazar payını korumak veya büyütmek isteyen perakendecilerin, gerekli uzmanlığı kazanmak için bir an önce online market hizmetleri sunmaları gerekiyor. Perakendecilerin, rekabetin pazar payını artırarak pazara girişe büyük engeller oluşturmasını, otomasyonda öncü olmasını, müşteriye daha iyi erişim sağlayıp müşteri verisi biriktirmesini önlemeleriyse şart.

Ayrıca perakendecilerin lojistik ve tedarik zinciri, BT altyapısı, ürün gamları, organizasyon yapısı ve yetenekli çalışanları kendilerine nasıl çekecekleri üzerine yeniden düşünmesi gerekecek. Çok kanallı bir perakendeci haline gelirken sinerji oluşturabilmek ve fiyat açısından rekabetçi olabilmek için çevrimiçi ve çevrim dışı tedarik zincirlerini entegre etmeye ihtiyaç duyacaklar.


İndirimli satış mağazaları müşterilerini kaptırma riskiyle karşı karşıya

Tam kapsamlı perakendeciler ve indirimli satış mağazalarının her biri, online market alışverişinin gelişmesiyle farklı zorluk ve fırsatlarla karşılaşacak ve başarılarını sürdürebilmeleri için kendilerine özel yaklaşımlar geliştirmeleri gerekecek.

Raporda yer alan görüşler dikkate alındığında, tam kapsamlı perakendecilerin indirimli satış mağazalarının sunduğu temel ihtiyaçların aksine, eğitim ve keyfi bir araya getiren bir “alışveriş deneyimi” geliştirmeli. İndirimli satış mağazalarının ise pazar payını koruması veya geliştirmesi için daha güçlü online market hizmetleri sunması gerekebilir zira müşterilerinin ihtiyaca yönelik alışverişe odaklandığı düşünülürse, müşterilerinin büyük bir kısmını, rekabetçi fiyatlara sahip çevrimiçi rakiplerine kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Fakat, indirimli satış marketlerinin maliyet odaklı olmaları sayesinde geleneksel işletmeleri sarsacak ve online market kârlılığının reçetesini bulmakta zorlanmayacak bir konumdalar. Ek olarak, önümüzdeki süreçte tedarikçiler çok kanallı model gereksinimlerini karşılayabilmek için, ürünlerini ve perakendecilerle olan etkileşimlerini yenilemeye ihtiyaç duyacak.


PwC Hakkında

PwC'de amacımız, toplumda güven oluşturmak ve önemli sorunlara çözüm üretmektir. Biz, danışmanlık, denetim ve vergi hizmetleri alanında kaliteli hizmet sunmaya odaklanmış, 152 ülkede 328.000’i aşkın çalışanın oluşturduğu bir topluluğuz.

1981’den bu yana Türkiye’de iş dünyasına hizmet sunan PwC olarak; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Eskişehir’deki yaklaşık 2.400 kişilik profesyonel kadromuz ile müşterilerimizin aradığı değeri yaratmak için çalışıyoruz. Daha fazla bilgi almak için www.pwc.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Strategy& Hakkında

Strategy&, baştan sona farklılaşma üzerine kurulu ve özel tasarlanmış bir geleceği hayata geçirmek üzere konumlanmış küresel strateji danışmanlık şirketidir.

PwC’nin bir parçası olarak Strategy&’de büyümenin özünü oluşturan sistemler inşa ediyoruz. Somut uzmanlık, teknoloji ve ölçek gücümüzle öngörülerimizi birleştirerek ilk günden itibaren daha iyi, daha dönüştürücü bir strateji oluşturmanıza yardımcı oluyoruz.

ความคิดเห็น


bottom of page