top of page

“Son Akşam Yemeği” filminin merak edilen fragmanı yayınlandıAtatürk’ün, “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” şeklindeki o meşhur sözünü söylediği 28 Ekim 1923 günü ve gecesinde Çankaya Köşkü’nde ve mutfağında yaşananlar, “Son Akşam Yemeği” filmi ile beyazperdeye taşındı. Onur Tuna’nın Mustafa Kemal Paşa, Pelin Akil’in Latife Hanım, Engin Şenkan ve Azra Aksu’nun Ahir Usta ve torunu Elif olarak başrolleri paylaştığı filmin fragmanı, sinema severlerle buluştu. Levent Onan’ın yönettiği film, 27 Ekim’de vizyona girecek.


Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının büyük bir özveriyle kurduğu Cumhuriyet’in 100. yılı büyük bir gururla kutlanırken, bu önemli anın bir gün öncesinde, 28 Ekim 1923 sabahı ve gecesinde, Çankaya Köşkü’nde ve mutfağında yaşananlar, beyazperdeye aktarıldı. “Son Akşam Yemeği” filmi, Cumhuriyet’in 100. yılında seyirci ile buluşarak izleyenlere büyük gurur yaşatacak.


Tarih, 28 Ekim 1923. Yer, Çankaya Köşkü. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları, ülkenin kaderini değiştirecek kararlara imza atmanın arifesindeyken, akşam verilecek yemek için köşkün mutfağında ise yoğun bir hazırlık vardır. Köşkün yaşlı yamağı Ahir’e köyden bir ziyaretçi gelir. Çankaya Köşkü’nün üst katında yeni bir yönetim şekline geçiş tartışılıyordur ve ertesi gün Cumhuriyet ilan edilecektir. Köşkün mutfağında ise aşçıdan yamağa tüm çalışanlar, hüzün ve mutluluk dolu bu yirmi dört saatin ve Atatürk’ün “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” şeklindeki o meşhur sözünün ilk tanıklarından biri haline gelecektir.


Yaratıcı yapımcılığını Esra Seyrekbasan’ın yaptığı, senaryosunu Ayla Hacıoğulları ile Vilmer Özçınar’ın kaleme aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Levent Onan oturuyor.

Başarılı işlere imza atarak adından söz ettiren Onur Tuna’nın Mustafa Kemal Paşa’yı, sevilen oyuncu Pelin Akil’in Latife Hanım’ı canlandırdığı filmde, ayrıca usta oyuncu Engin Şenkan Ahir Usta ve Azra Aksu da ustanın torunu Elif rolüyle başrolde yer alıyor.


Dağıtımını TME Films’in üstlendiği “Son Akşam Yemeği”, 27 Ekim’de sinemalarda olacak.

Comments


bottom of page