top of page

Samandağ Gastronomi Köyü, Oxfam KEDV ve MeyIDiageo ile ayağa kalkıyor


Oxfam KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) ve MeyIDiageo, 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’ın Samandağ ilçesini kadınların liderliğinde bir turizm destinasyonu haline getirmek ve bölgede sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için güçlerini birleştirdi. Bu amaçla yola çıkan Oxfam KEDV ve MeyIDiageo, Samandağ Kadın Kooperatifi ve Samandağ Belediyesi ile iş birliği yaparak Samandağ Gastronomi Köyü’nü ayağa kaldıracak projeyi başlattı.


Samandağ Gastronomi Köyü’nün detayları, MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar ve Oxfam KEDV Başkanı Şengül Akçar’ın ev sahipliğinde, 8 Temmuz Pazartesi günü İstanbul IWSA’da yapılan basın toplantısı ile aktarıldı. Toplantıya Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay da katıldı.

Oxfam KEDV Başkanı Şengül Akçar, Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar (soldan sağa)

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yer alan Gastronomi Köyü, yaklaşık 20 dönüm alan üzerinde kurulu. Köyün içerisinde eğitim, konaklama, restoran gibi bölümler için elverişli yapılarla, bahçecilik için uygun alanlar mevcut. Bu projede öncelik; bölge kadınlarının Yaşam Boyu Öğrenim Programı kapsamında eğitilmesi ve istihdama kazandırılması. Proje kapsamında agro-turizm ve gastro-turizmde kadın girişimcilerin de sayısının artması hedefleniyor. Ayrıca, yörenin geleneksel gastronomi kültürünün ve lezzetlerinin kayda geçirilip kalıcı hale getirilmesi ve bundan sonraki kuşaklara aktarılması için gerekli adımların atılması hedefleniyor.


Diageo Global’in “Learning For Life / Yaşam Boyu Öğrenim” programı uygun platformu sağladı

MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar bu projenin birden fazla alanda ve uzun vadeli fayda sağlayacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek toplantının açılış konuşmasını yaptı: “Depremlerden sonra Liderlik Ekibi’mizle birlikte bölgedeki kadınların yeniden sosyal hayata kazandırılması ve üreten bireyler haline gelmesi için daha fazla ne yapabiliriz, diye çok düşündük. Oxfam KEDV’in, Samandağ Kadın Kooperatifi tarafından yapımına başlanmış ancak hasar görmüş olan bir gastronomi köyüyle ilgilendiğini öğrendik. Köyün, Diageo Global’in iş ve konaklama becerileri sağlamaya yönelik programı Learning For Life / Yaşam Boyu Öğrenim’in Türkiye’de de hayata geçmesi için uygun bir platform sağladığını gördük. Oxfam KEDV ile köyü yeniden ayağa kaldıracak bir projede birlikte yol almaya karar verdik. Şu anda hızla inşaat sürecinin tamamlanması için elimizden geleni yapıyoruz.”


Yıl sonuna kadar 600 ila 100 kadına ulaşılmak hedefleniyor

MeyIDiageo ve Oxfam KEDV, bölgede hayatın bir an önce başlamasını istediler ve köy hayata geçmeden hem fiziki hem de moral olarak kadınlara fayda sağlayacağına inandıkları için amaca yönelik uygun mekânlar bulunca eğitimlere başladılar. Eğitimler, Mayıs 2024’te 40 öğrenci ile başladı ve Haziran 2024’teki ikinci dönemle birlikte yaklaşık 100 kadın mezun oldu. İlk aşamada her ay ortalama 50 kadın eğitilirken, ileride bu sayının 100’e çıkartılması; yıl sonuna kadar da 600 ila 1000 kadına ulaşılması hedefleniyor. Samandağ Gastronomi Köyü’nde Learning For Life / Yaşam Boyu Öğrenim programı kapsamında gastronomi ve turizm kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversite onaylı dersler verilmekte. Eğitimlere sadece Samandağ’dan değil, bölgeden isteyen bütün kadınlar katılabilecek.


Samandağ Gastronomi Köyü’nün kapıları Ekim 2024’te açılacak

Oxfam KEDV Başkanı Şengül Akçar ise depremler sonrası bölgede çalışmaları sırasında hissedarları arasında Samandağ Belediyesi’nin de yer aldığı Samandağ Kadın Kooperatifi’ne ait hasarlı durumdaki Gastronomi Köyü’ne rastladıklarını söyledi ve sözlerine devam etti: “Kooperatif ve Belediyenin desteğini aldıktan sonra Gastronomi Köyü’nü, gastronomi ve turizm alanında tecrübesine güvendiğimiz MeyIDiageo ile bir araya gelerek canlandırmak yolunda adımlarımızı attık. Projenin hızla tamamlanma aşamasına geldik ve köyün kapılarını Ekim 2024’te açmayı hedefliyoruz. Köyde ilk etapta uygulamalı ve teorik eğitim verilecek yerleri bitirecek, bir restoranı da hizmete açacağız. Son olarak da konuk ağırlayacak ünitelerin devreye alınmasını hedefliyoruz. Samandağ’a gelen konuklar köydeki bu ünitelerde konaklayabilecek. Projenin bu yönüyle turizme de katkısı olacağına inanıyoruz. Ayrıca oradaki kadınların üreteceği yöresel ürünlerin satılacağı bir de dükkan planlıyoruz.”


Gelirler doğrudan köyün işletme fonuna aktarılacak ve verilen eğitimlerle beceri kazanan kadınların katılımıyla, gelecekte köyün kendi ayakları üzerinde durmasını sağlanacak. Köy hayata geçtiğinde, şefler ve eğitmenler dışında, kalıcı olarak 50 ila 100 kişi arasında kişi görev yapacak.


“Samandağ Belediyesi olarak her türlü desteği sağlayacağız”

Toplantıda söz alan Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay ise aldığı hasarlarla deprem sonrasında ayağa kaldırılması mümkün görülmeyen Samandağ Gastronomi Köyü projesine destek verdikleri için öncelikle Oxfam KEDV ve MeyIDiageo’ya teşekkür etti: “Yerel kalkınmada kadınların çok önemli bir rolü olduğuna inanıyorum. Çünkü onlar hem çocukları hem aileleri hem de çevreleri için neye ihtiyaç olduğunu biliyorlar. Birbirleriyle çok kolay bir araya gelip en zor görünen işlerde çözüm üretiyorlar. Gastronomi Köyü için düşünülen eğitimler ve etkinlikler hem bölgeye örnek olacak hem de ilçemizin ekonomisine değer katacak. Gastronomi Köyümüzün bir an önce hayata geçmesi için belediye olarak her türlü desteği sağlayacağımıza söz veriyorum.”

 

 

Comments


bottom of page