top of page

"Pirelli Antik Yollarda" dünyanın en eski yollarına gittiGeçtiğimiz yıl 150'inci yaşını kutlayan Pirelli, kendine değil de Türkiye'ye bir hediye vermek istedi ve farklı bir çalışmaya imza attı. "Pirelli Antik Yollarda" isimli belgesel niteliğindeki proje kapsamında tarih boyunca önemli bir köprü rolü üstlenen Anadolu'nun antik yollarında tarihin ilk teker izleri sürüldü. Dünyanın en eski yollarına götüren, 30 gün boyunca devam eden 10 bin kilometrelik keşif yolculuğu ile 150 antik yola ulaşıldı. Binlerce yıllık bakımlı yollarıyla Anadolu'nun tüm ihtişamını gösteren ve kitaplaştırılan Pirelli Antik Yollarda serüveni, 18 Aralık Pazartesi günü The Peninsula İstanbul'da düzenlenen basın buluşmasıyla tanıtıldı.


Toplantı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Fecir Alptekin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz teşrifleri, Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan'ın katılımıyla Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander ve Pirelli Türkiye CEO'su Gian Paolo Gatti Comini'nin ev sahipliğinde, projeye emek veren deneyimli gazeteci Okan Altan'ın sunumuyla gerçekleştirildi.


Otomotiv gazetecisi Okan Altan'ın rehberliğinde, fotoğraf sanatçısı İrfan Bilir'in objektifinden karelerle ölümsüzleştirilen 30 günlük yolculukla, tarihin ilk tekerlek izlerini bulma amacını taşıyan bu kapsamlı çalışma, bir belgesel niteliği taşıyor. Farklı uygarlıkların mobilite alışkanlıklarını inceleyerek Anadolu'nun zengin tarihini aydınlatan proje, yukarı Mezopotamya'dan Eti kültürüne, Frigya'dan Kilikya'ya, Pamfilya çizgilerinden Torosların kuzeyine geniş bir coğrafyada zengin bir kültürel perspektif sunarak Türkiye'nin köklü mirasını da gözler önüne seriyor. 10 bin kilometre süren yolculuğun zorlu koşullarında, Pirelli SUV lastiklerinin "mükemmel uyum" felsefesi ile geliştirilen Pirelli Scorpion lastikleri kullanıldı. Pirelli'nin 150 yılı aşan mirasını sürdürülebilirlikle birleştirdiği bu yolculuğu, lastik teknolojisinin ötesinde bir çevresel ve kültürel sorumluluk taahhüdünü simgeliyor.Pirelli Antik Yollarda kitabı ve keşif sürecinin dokümantasyonu aynı zamanda Pirelli'nin köklü mirasını ve otomotiv dünyasına kattığı önemli değerleri vurgulayarak, tarihe duyulan derin bir saygıyı yansıtıyor. Geçmişten geleceğe mobilite kavramının anlaşılmasında bir bağ kuran çalışmada, çizilen rota ve uğranan güzergahlar, koordinatları ile birlikte detaylı bir şekilde kitaba ve web sitesine aktarıldı. Böylece dahil olmak isteyen herkesin bu tarihi yolculuğa katılabilmesi sağlanıyor.


Milattan çok öncesine uzanan dünyanın en eski yolları üzerinde tarihin ilk teker izlerinin arandığı yolculuk bilinen tarihin öncesinden Yukarı Mezopotamya'dan başlıyor. Eti kültürüne, Frigya'ya, Kapadokya'ya, Kilikya'ya, Pisidia, Lidya, Karya, Likya Pamfilya çizgilerinden Toroslar'ın kuzeyine 8 bin yıl öncesine neolitik dönemlere geçildikten sonra daha yakın tarihli eksi 2000 yaşındaki bir çok patikaya geri dönüldü.


Güneydoğudan kuzeye ve batıya sonra güneyden yeniden başlayan antik yolları keşif turu, Nemrut, Kemaliye ve Urfa'dan İç Anadolu'da Alacahöyük, Hatttuşaş, Tuz Gölü'ne, batıda Asos, Bergama ve Afrodisyas'a, Akdeniz'de ise Fethiye, Knidos, Taşlıca, Kaunos, Toroslar ve Tarsus'a kadar uzanıyor. Bütün bu kültürlerin bir araya getirildiği kitap ise baş döndürücü bir arkeolojik zenginliğe sahip dünyanın en değerli müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile açılıyor. Müze, Paleolitik Çağ'dan Hititler ve Urartu Krallığı'na uzanan dünyanın en eski medeniyetlerine dair izler sunuyor.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, projede emeği geçen herkesi tebrik etti

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz aracılığı ile Pirelli Antik Yollarda basın lansmanın başarılı geçmesini dileyerek projede emeği geçen herkesi tebrik ettiğini, paylaştı.


"Pirelli Türkiye olarak ülkemizin tanıtımına katkı sağladığımız için gururluyuz"

Etkinlikte söz alan Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, "Ekibimiz bu zorlu yolculukta, son teknoloji ve inovasyon ürünü lastiklerimiz üzerinde tarihin ilk teker izlerinin peşine düştü. Anadolu'nun ilk medeniyetlerinin çizdiği bu 150 keşif noktasını büyük bir özveriyle tek tek kayıt altına aldı. Dünyanın en eski yollarını keşfetme imkânı sunan projemiz Türkiye'nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor ve Pirelli Türkiye olarak böylesine kıymetli bir projeye imza attığımız için gurur duyuyoruz" dedi.


"Bu proje, Pirelli'nin bir lastik üreticisinden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor"

Pirelli Türkiye CEO'su Gian Paolo Gatti Comini şunları söyledi: "Pirelli olarak, geçtiğimiz yıl 150. yılımızı kutlarken, bu tarihî yolculuğa saygı duruşu yaparak, Anadolu'nun antik yollarında tekerleğin izlerini sürdük. Pirelli Türkiye olarak, 1960'tan beri bu coğrafyaya katkıda bulunmanın gururunu yaşarken, markamızın mirasını ve vizyonunu geleceğe taşımanın mutluluğu içerisindeyiz. Pirelli Antik Yollarda kitabı, bu benzersiz yolculuğun izlerini takip ederek geçmişin ve geleceğin birleştiği bir köprüyü oluşturuyor. Tüm bu detaylar, Pirelli'nin sadece lastik üreticisi değil, aynı zamanda kültürel dönüşümünü gerçekleştiren bir marka olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor."


"Mercedes-Benz'in ikonik modellerinden G 400d ile bu projenin bir parçası olmak bizim için çok değerli"

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan, Mercedes-Benz'in ikonik modellerinden G 400d ile bu projenin parçası olmalarının kendileri için de çok değerli olduğunu belirtti ve ekledi: "Ülkemizin tarihi ve kültürel anlamda zenginliğini gelecek nesillere bırakacak böyle bir kitabın ortaya çıkmasında Mercedes-Benz olarak bizim de katkımızın olmasından dolayı gururluyuz.""Dünyanın en eski yolları Anadolu'da saklı ve sapasağlam ayakta"

İlk medeniyetlerin hangi yollardan ilerlediklerini bir gazeteci gözüyle belgelemeye çalışan Okan Altan ise, "dünyanın en eski yollarının Türkiye'de saklı olduğunu ve Anadolu'nun her köşesini birbirine bağlayan binden fazla antik yolun büyük çoğunluğunun günümüzde bile kendini gösterdiğini, bazılarının halen sapasağlam durduğunu" ifade ederken hem basılı olarak hem de internet üzerinden erişilebilecek Pirelli Antik Yollarda kitabının "zaman tünelinden geçip atalarımızın binlerce yıl önce yürüdüğü patikalarda otomobilleriyle gezmek isteyenlere iyi bir rehber olacağını" belirtti.
Comments


bottom of page