top of page

PepsiCo ve UEFA'dan Şampiyonlar Ligi Finali’nde sürdürülebilirlik için sıfır atık hedefi


Pepsi, Lay's, Doritos ve Gatorade gibi markalarının gücüyle PepsiCo, UEFA (Avrupa Futbol Birliği Birliği) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği 2026'ya kadar çöp depolama alanlarına gidecek atıkların sıfırlanmasını hedefleyen iş birliği çerçevesinde, UEFA Şampiyonlar Ligi süresince birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçirecek.


3 Haziran'da Hollanda’nın Eindhoven kentindeki PSV Stadyumu'nda oynanacak Kadınlar UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ve 10 Haziran'da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'ndaki UEFA Şampiyonlar Ligi Finali süresince iki kurum, 3R (reduce, reuse, recycle: azalt, yeniden kullan, geri dönüştür) olarak ifade edilen döngüsel ekonomi uygulamaları aracılığıyla futbolun çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek ve kaynak verimliliğini artıracak adımlar atıyor.


Reduce – Azalt

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nde tamamen geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak çözünebilir fiber (elyaf) bardaklarla tek kullanımlık plastik tüketimi önemli ölçüde azaltılacak. PepsiCo, sporcu içeceği markası Gatorade'in her yıl tüm dünyada 14 - 16 yaş arasındaki gençlerin beşer kişilik takımlarla katıldığı 5v5 turnuvasında geri dönüşüm, karbon dengeleme ve sürdürülebilir giyim odaklı çalışmalarıyla karbon nötr hedefine bir adım daha yaklaşıyor.


Reuse – Yeniden Kullan

PepsiCo'nun yeniden kullanım çözümleri sayesinde bu yılki UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Finali, yiyecek ve içecekler için geri dönüştürülebilir ambalajların kullanıldığı ilk final olacak. Taraftarlar, içeceklerini final için üretilen 52.000 adet 400 mililitrelik şeffaf bardaklarla satın alacaklar ve her bir bardak için 2 Euro depozito ödeyecekler.

Stadyum genelinde Doritos Nachos servisinde kullanılan tepsiler geri toplanacak.

İstanbul'daki finalde PepsiCo, tek kullanımlık plastik atıklardan kurtulmak için akıllı teknolojiden faydalanan dünyanın önde gelen ölçeklenebilir yeniden kullanım sistemi TURN ile iş birliği yapıyor. Şampiyonlar Festivali tadım stantlarındaki 48.000 adet bardak ve çöp kutularının tamamı geri kazanım operasyonuna dahil olacak


Recycle – Geri Dönüştür

Şampiyonlar Ligi finalleri boyunca etkinliklerde sunulan tüm PepsiCo gıda ve içecek ambalajları %100 geri dönüştürülebilir olacak. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda, maç sonrası detaylı ve titiz bir atık ayrıştırma operasyonun için 220 geri dönüşüm kutusu yer alacak.


PepsiCo Avrupa’nın Sürdürülebilirlikten Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Archana Jagannathan, "Dünyanın en saygın gıda ve içecek şirketlerinden biri olarak, toplumsal erişim ve etkimizi ambalaj kullanım ve atık alışkanlıklarının değişimi yönünde kullanmayı amaçlıyoruz. Erkekler ve kadınlar UEFA Şampiyonlar Ligi finallerinde de bu anlamda önemli bir rol üstlenmekten onur duyuyoruz. Futbolu saha içinde ve dışında olumlu değişimi tetikleyen bir araç olarak kullanmanın ayrıcalığını hissediyor ve taraftarlara unutulmaz bir deneyim sunmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

UEFA Sosyal ve Çevresel Sürdürülebilirlik Direktörü Michele Uva ise: "UEFA olarak PepsiCo ile iş birliğimiz çerçevesinde bu iki önemli finalde döngüsel ekonomi uygulamalarını hayata geçirmekten memnuniyet duyuyoruz. Çalışmalarımızın odağında, çevresel sorunlarla mücadelede Avrupa'daki milli federasyonlar, ligler ve kulüpler düzeyinde gerçekleşen futbol maçlarına uygulanabilir çözümler bulmak ve yaymak var” dedi.


PepsiCo’nun Toplumsal Fayda Odaklı Çalışmaları Sürüyor

PepsiCo, UEFA finallerindeki döngüsel ekonomi uygulamalarının yanında Gatorade'in dünya çapındaki 5v5 turnuvaları ve UEFA Çocuk Vakfı ile ortak girişimi Lay's Replay ile de toplumsal fayda odaklı çalışmalar yürütüyor. Bu girişim, ihtiyaç duyulan bölgelerde boş cips paketleri kullanılarak futbol sahaları yapılması için çalışıyor.


İlk kez 2015 yılında düzenlenen Gatorade 5v5, binlerce genç amatör futbolcu için ilk önemli turnuva deneyimini sağlarken, spora başlama konusundaki ilk aşama engellerini azalttı ve temel altyapı programları aracılığıyla futbolun ve sporun daha geniş kitlelere yayılmasını teşvik etti. Bu yılın 5v5 turnuvası finali, UEFA Şampiyonlar Ligi Kadınlar Finali'nden önce Eindhoven'da ve UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nden önce İstanbul'da gerçekleştirilecek.


PepsiCo, Lay’s Replay girişiminin en yeni halkası, Türkiye'deki finallerden önce açılacak olan futbol sahası. Yapım malzemelerinden kurulum sürecine kadar çevresel etkiyi en aza indirmek üzere tasarlanan sahanın yapay çimleri ve şok emici tabakası, kullanım ömürlerinin sonunda %100 geri dönüştürülebiliyor. Yalnızca bir futbol sahası olmanın ötesinde, futbol sevgisiyle toplulukları bir araya getiren Lay's RePlay, eğitim programları ve sportif antrenmanlara da erişim sağlıyor ve oyunun bir parçası olmanın gücünü kullanarak toplumsal sorunlara yönelik çözüm arayışına yardımcı olarak gelecek nesiller için pozitif değişimin öncülüğünü yapıyor.


PepsiCo Global İçecekler Kıdemli Başkan Yardımcısı (SVP) ve Pazarlamadan Sorumlu Üst Yöneticisi Mark Kirkham şunları söyledi: "PepsiCo'nun UEFA ile olan iş birliği ve yaptığımız çalışmalar, geri dönüşüm konusundaki farkındalığı artırmak, gündemde tutmak ve sürdürülebilir değişiklikler yaratmak için inanılmaz bir fırsat sunuyor. Gelecek bize heyecan veriyor, 2026’ya kadar tüm UEFA Şampiyonlar Ligi (UCL) finallerinde çöp toplama alanlarına giden atıkların sıfırlanması hedefi için çalışan UEFA ile güçlü bir ortaklığımız var"


PepsiCo’nun UEFA ile olan iş birliği, şirketin dünya ve insanlık için değer yaratma ve gelişim için sürdürülebilirliği merkeze alan, uçtan uca stratejik dönüşüm programı PepsiCo Positive (pep+), ile uyumlu bir ortaklık olarak dikkat çekiyor.

Comments


bottom of page