top of page

Patiswiss yeni yatırımlarla büyüyor


Türkiye’de doğan ve dünya pazarına da hızlı bir giriş yapan Patiswiss üretim ve yatırıma odaklandı. Yeni fabrika yatırımı yapan şirket 40 bin metrekare alanda 4 fabrikada üretim yapıyor. 28 ülkeye çikolata ürünleri ihracatı yapan şirket 1.000’den fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Yerelden Globale bir başarı hikayesi

Ankara’lı bir firma olan Patiswiss Çikolata hem Türkiye’de hem de dünyada adından çokça söz ettirmeye başladı. Son olarak ABD pazarına açılan şirketin Ceo’su Elif Aslı Yıldız, büyüme hedeflerini anlattı: “40 bin metre kare kapalı alan 4 fabrika alanında fabrikalarımızın tamamı Ankara’da bulunuyor. Yaklaşık olarak yıllık 10bin ton çikolata üretimimiz var biraz daha az olacak şekilde diğer kategorilerde üretimlerimiz bulunuyor. Biz sanıyorum işe başladığımız ilk gün itibariyle sürekli yatırım yapıyoruz. Patiswiss yatırımcısı olan ve yatırım alan bir firma. Fizibitlitesi olan her şeye yatırım yapıyor diyebilirim. Yatırımlarımız hep devam edeceği, üretimlerde artış yapacağımız gibi bir de dış üreticiler kullanarak ürünlerimizde ve çeşitlerinde artış hedefliyoruz. Bununla birlikte verimlilik için otomasyona geçerek de birçok üründe üretimsel artış yapıyoruz.”


İstihdamın yüzde 70’i kadın

1.000’den fazla çalışanı istihdam ettiklerini söyleyen Yıldız, “En son 100 depremzedemizi işe aldık. Her geçen gün kişi sayımız artıyor, ancak bu artışta hep bir şeye öncelik veriyoruz, o da %70 kadın çalışan oranımız. Bundan hiç vazgeçmeyeceğiz. Biraz pozitif ayrımcılık yapan bir firmayız, bizim gibi firmalar dilerim artsın ki biraz olsun kadın erkek eşitliğinden bahsedebilelim” dedi.

Yeni yatırım ile büyüyeceğiz

Patiswiss olarak yeni yatırımlara odaklandıklarını anlatan Yıldız şöyle devam etti; “Yeni yaptığımız yaklaşık fabrika ve yeni hat yatırımımız var. Bir fabrika da hiç üretmekten vazgeçmediğimiz kahvaltılık ve fonksiyonel özelliği olan ürünlerimize kuruyoruz. Bunlarla birlikte hedefimiz belli pazarlardan yer almanın yanında kendimize her alanda olduğu gibi başka bir kulvar oluşturmaya çalışıyoruz.”


4 kat büyümeyi hedefliyoruz

Patiswiss’de yaklaşık 4 katlık bir büyüme hedeflediklerini söyleyen Yıldız, “Yurt dışı pazarlarımız olarak da 28 sayısını mutlaka 40 yapacağız. Bunlardan bazıları Amerika, İngiltere, Bulgaristan ,Avusturya, Birleşik Arap Emirliği ülkeleriyle Rusya gibi pazarda söz sahibi olan ülkelere ihracatımız yoğun şekilde devam ediyor. Biz hedeflemeden çok büyüdüğü Suudi Arabistan gibi pazarlar var. Bir de bizim kendimizin çok aktif olmak istediği pazarlar var. Biz de özellikle bu duruma bakarak Amerika da şirket kurduk bir ofis açıyoruz. Amerika ve Avrupa pazarı direk hedefimiz de diyebiliriz” diye konuştu.


Yorumlar


bottom of page