top of page

Mediamarkt, 24 bin çocuk için TEGV’in Ateşböcekleri ile yola çıktı

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2023


6 Şubat depremleri sonrasında bölgeye yapılan yardımlar ve yatırımlar devam ediyor. Bölgede hayata geçirilen her proje, yeni bir örnek, yeni bir umut oluyor. Deprem bölgesine uzun vadede katkıda bulunmak isteyen Mediamarkt bu projelerden birine imzasını attı. Öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için 4 adet donanımlı tırı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışladı ve “Eğitimle Daha İyiye“ projesini başlattı.


MediaMarkt İcra Kurulu ve TEGV Üst yönetiminin katılımıyla açılışı yapılan proje için 23 Ekim Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta bulunan Yahya Kemal İlkokulu’ndaydık. Projenin detaylarını dinledik; Ateşböceği tırını gezdik ve çocukların heyecanına yerinde tanıktık ettik. MediaMarkt, 4 yıl boyunca devam edecek proje ile her bir tır için yılda bin 500 öğrenci olmak üzere, toplam 24 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

2 milyon Euro’luk bağış fonu oluşturuldu

Açılış öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan MediaMarkt Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş, yaşanılan deprem felaketinde MediaMarkt olarak bölgede oluşan ihtiyaçların karşılanmasında aktif olarak rol aldıklarını; yardım amacıyla oluşturdukları 2 milyon Euro’luk bağış fonu kapsamında ise çocukların eğitim hayatına devam edebilmelerine destek olmak için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile “Eğitimle Daha İyiye“ projesini hayata geçirdiklerini söyledi.


MediaMarkt Türkiye Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (COO) Hulusi Acar, proje ile sadece bireysel değil, toplumsal dönüşüme de öncülük etmeyi hedeflediklerini; çocukların kazanacakları bilgi, beceri ve değerlerin, onları yalnızca bireysel başarılara değil, toplumsal başarılara da taşıyacaklarını belirtti.


Dört yeni Ateşböceği sahaya çıktı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Sait Tosyalı ise 1995’ten bu yana 3 milyondan fazla çocuğa nitelikli eğitim desteği sunduklarını; daha önceki depremlerde de çocukların yanlarında olduklarını; 6 Şubat felaketinden sonra ise 17 araçlık Ateşböcekleri eğitim tırları ile bölgedeki çocuklara ulaştıklarını söyledi. Ayrıca, dört yeni Ateşböceğinin yapım ve işletme sponsorluğunu üstlenen MediaMarkt Türkiye’ye tüm destekleri için teşekkürlerini sundu.

Dört yeni Ateşböceği tırları “Bilişim ve Tasarım Mucitleri Tırı” ve “Düş Gezgini Tırı” temalarında programlandı.


Bilişim ve Tasarım Mucitleri Tırında neler var?

Çocukların bilgisayar ve iletişim teknolojilerini hayatın her alanında kullanabileceği, Algo Dijital, Scratch gibi kodlama platformları ile algoritmik düşünme ve kodlama becerisi, robotik setlerle tasarım ve kodlama becerilerini kazanması, yorumlama ve zihinsel becerilerine destek olmak amaçlanıyor. Aynı zamanda yaşanabilir bir çevre, bilim ve teknoloji ile üreten bir toplum yaratmak hedefiyle, 3D yazıcılardan robotik kitlere kadar tam donanımlı bir atölyede sürdürülebilir kalkınma amaçlarının tartışıldığı, fiziksel ve dijital kodlamanın öğrenildiği ve teknolojinin tasarlayarak, üreterek, paylaşarak ve eğlenerek üretildiği bir program planlanıyor.


Düş Gezgini Tırında neler var?

Çocukların, sanatsal bilgi ve becerilerinin artırılmasına ve sanata yönelik olumlu tutum kazanmalarına katkıda bulunacak, temel sanat kavramları ile ilgili farkındalıklarını geliştirecek, sanat yoluyla yaratıcılık, sorumluluk, iletişim, takım çalışması gibi yaşam becerilerinin güçlendirilmesine destek olacak bir eğitim programı planlanıyor.

Comentários


bottom of page