top of page

Marka Konferansı, Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları ile sona erdi


2-3 Kasım tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde bin 500’ü aşkın yöneticinin katılımıyla gerçekleşen MARKA Konferansı’na bu yıl yine ilgi çok büyüktü. MARKA 2023 Konferansı, hafta sonuna yayılan sosyal etkinliklerinin tamamlanmasıyla Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları içinde önemli bir iz bıraktı.


2000 yılından bu yana Yürekli Konferansları tarafından düzenlenen ve 20 yıldır Yapı Kredi World’ün ana sponsor olduğu MARKA Konferansları, bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılına adadığı etkinliğini iş dünyasının önümüzdeki yüzyılı için başlama vuruşu niteliğinde kurguladığını açıklamıştı. 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleşen konferans, geçtiğimiz üç gün içinde sosyal medya aracılığıyla milyonlara erişti. MARKA 2023 Konferansı, geniş bir perspektiften önümüzdeki yüzyıla etki edecek konu başlıklarını ele aldı. 70’e yakın önemli fikir liderini 15’er dakikalık konuşma formatıyla ağırlayan MARKA Konferansı büyük bir enerji ve coşkuyla noktalandı. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın en etkili fikir platformlarından biri olarak anılan MARKA Konferansı, iki günlük dinamik akışıyla Türkiye’de iş dünyasının geleceğine etki edecek gündemi belirleme misyonunu bu yıl en üst noktaya taşıdı. Teknoloji, yapay zeka, kaos yönetimi gibi konu başlıklarının yanı sıra cinsiyet eşitliği, eğitimde demokrasi, sürdürülebilirlik gibi dikkat çekici konu başlıkları mercek altına alındı.


Yürekli Yönetim Kurulu Başkanı ve MARKA Konferansları’nın kurucusu Ayşegül Yürekli Şengör, “Cumhuriyetimiz Kırmızı Çizgimiz!” teması etrafında buluştuklarını ve bu tercihi Cumhuriyet’in önemine dikkat çekmek ve bir sonraki yüzyıla iş dünyasını geniş perspektiften hazırlamak için yaptıklarını belirtti. Etki gücü yüksek bir fikir platformu olan MARKA Konferansı; farklı fikirleri buluşturma ve bu fikirleri yapıcı bir anlayışla bir arada yaşatabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. MARKA Konferansı’nda bu sene dikkat çeken konuşmacılar arasında; Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iş insanı Ümit Boyner, filozof Dücane Cündioğlu, eğitmen Selçuk Şirin, jeolog Celal Şengör, tarihçi İlber Ortaylı, psikiyatr Kemal Sayar, orkestra şefi Cem Mansur, NASA’da görevli uzay mühendisi Umut Yıldız ve sanatçı Engin Altan Düzyatan gibi isimler yer aldı.


Yurtdışından birçok önemli konuşmacıyı ağırlayan MARKA Konferansı’nda; The Evening Standard Genel Yayın Yönetmeni Dylan Jones, yazar ve İngiltere’nin eski Başbakanı Boris Johnson’ın kız kardeşi Rachel Johnson, reklam sektörünün divası Kate Stanners, Yapay Zekâ ve Uzay Mühendisi Prof. Dr. Larissa Suzuki ve Ahluwalia World markasının kurucusu Priya Ahluwalia da dikkat çekici konuşmalarıyla iş dünyasının geleceğine yön verdi.

MARKA Konferansı’nın kapanış oturumu, 100. yıl marşı PARLA’nın yaratıcısı sanatçı Norm Ender’in katılımıyla gerçekleştirildi. Hep bir ağızdan büyük bir heyecanla söylenen PARLA, katılımcılara coşkulu anlar yaşattı.


Orkestra şefi Cem Mansur yönetiminde kurulan MARKA 2023 Senfoni Orkestrası’nın Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda gerçekleştirdiği kapanış konserine de ilgi büyüktü. 2000’i aşkın müzikseverin katılımıyla gerçekleşen konserde genç solist Naz İrem Türkmen’in performansı izleyenleri büyüledi. MARKA Konferansı Senfoni Orkestrası’nın 100. yıl konserinin tüm bilet geliri deprem bölgesindeki çocukların eğitimi için Yarınlara Kartopu Projesi’ne bağışlandı.Comments


bottom of page