top of page

Maddi Olmayan Mülkiyet: NFT'ler Türkiye’de İyi Tanınıyor!


Kaspersky, bireylerin blok zinciri aracılığıyla tokenize edilen dijital varlıklar hakkında ne düşündüğünü anlamak için bir araştırma yaptı. Ankete Türkiye’den katılanların %70'i Non-Fungible Token (NFT) kavramı hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. Ancak NFT'leri duyanların %24'ü bunlar hakkında hiçbir şey bilmediğini belirtti. Burada ortaya çıkan farkındalık eksikliği, bu alanda finansal ve siber risklerle karşılaşma olasılığını artıran bir tehdit unsuru olarak öne çıkıyor.


NFT'leri duyanların üçte biri bu teknolojinin dijital alanda spekülasyon yapmak için kullanıldığını düşünürken, %17'si NFT'nin insanları çevrimiçi ortamda dolandırmak için kullanılan bir teknoloji olduğu görüşünü paylaşıyor. Bununla birlikte katılımcıların %74'ü NFT’nin dijital varlıkların ticareti için yeni ve geleceğe dönük bir yol sunabileceğini düşünüyor, %65'i dijital varlıkların benzersizlik sağlayabileceğine ve fikri mülkiyete atıfta bulunabileceğine inanıyor.


NFT'nin geleceği söz konusu olduğunda katılımcıların %70'i bunun daha önemli hale geleceğini ve yaygın olarak uygulanacağını düşünürken, %27'si bunun bir aldatmaca veya balon olduğu görüşünde.

Söz konusu ifadelere destek veren katılımcıların yüzdesi


Kaspersky Teknik Uzmanlık Başkanı Emad Haffar, şunları söylüyor: "NFT'ler günümüzün gözde konuları arasında, ancak insanlar NFT piyasasında dolandırıcılık girişimleriyle karşı karşıya kalabilir. Kullanıcılardan bu konuyla ilgili herhangi bir haber veya spekülasyon söz konusu olduğunda dikkatli olmalarını istiyoruz. Yeni bir teknoloji veya trend ortaya çıktığında konu mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek, finansal olanlar da dahil olmak üzere tüm riskleri analiz etmek ve böyle sıcak konuların siber suçlular için her zaman özel bir çekiciliğe sahip olduğunu akıldan çıkarmamak çok önemli."


NFT sahipleri, diğer İnternet kullanıcıları gibi kimlik avı, kötü amaçlı yazılım saldırıları ve çevrimiçi dolandırıcılık gibi farklı siber tehditlerle karşılaşabiliyor. Kaspersky, NFT dolandırıcılığının kurbanı olmamak için şunları öneriyor:

  • Güçlü bir parola ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Kaspersky Total Security gibi güvenilir bir güvenlik çözümü eşliğinde sistemlerinizi koruma altına alarak temel siber güvenlik kurallarına uyun.

  • Kripto paranızı borsalarda saklamak uygun görünse de soğuk bir cüzdanda, yani anahtarların ve varlıkların çevrimdışı olarak saklandığı bir donanım cihazında saklamak daha güvenlidir.

  • NFT'lere önemli miktarlarda yatırım yapmadan önce, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için önce küçük bir miktar parayla ilk işleminizi gerçekleştirin.

  • Yabancıların cüzdanınıza gönderdiği DM'ler veya garip NFT'ler gibi spam mesajlarını dikkate almayın. Bunlara kötü niyetli sözleşmeler eklenmiş olabilir.

  • NFT satın almadan önce hem bilgilerinizi hem de kripto paranızı nasıl güvende tutacağınızı araştırın. Piyasayı ve ilgili riskleri anlamak için çevrimiçi kılavuzlara, incelemelere ve referanslara başvurun.

Comments


bottom of page