top of page

Liderlik danışmanlığı firması Transearch, Türkiye'de faaliyetlerine başladıDünyanın önde gelen yönetici araştırma ve liderlik danışmanlığı firmalarından Transearch International, Türkiye operasyonundaki yapılanmasını ve İstanbul ofisinin açılışını küresel bir duyuru ile paylaştı. Yapılan duyuruda, Transearch Türkiye'nin Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki önemli bir merkez olacağı ve şirketin Türkiye Ofisi ile coğrafyadaki varlığını güçlendirmeyi amaçladığı vurgulandı. Türkiye operasyonu, deneyimli Yönetici Arama Danışmanı Murat Öztürk yürütecek. 24 Ocak Salı günü Murat Öztürk'ün davetiyle Feriye'de bir araya geldik. Öztürk'ten, Transearch yapılanmasını, danışmanlık alanlarını ve Türkiye pazarının önemini dinledik.


Transearch'ün hikayesi nedir? Türkiye faaliyetlerinde neler olacak?

M.Ö: Merkezimiz 1982 yılında Londra’da kuruldu, bugün 40 ülkede 60 ofisimiz ile faaliyetteyiz. Tüm sektörlerde üst düzey yönetici yerleştirme üzerine  faaliyetlerimizi yönetiyoruz. Türkiye pazarı genç ve çok dinamik. Tüm dünya tarafından Türk liderlere olan talep her geçen gün daha da artıyor. Bu anlamda baktığımızda Transearch’ünde Türkiye’de yeni bir konumlanma yapmak istemesindeki en büyük nedenlerinden biri, Türkiye’nin hem coğrafi konumu hem mükemmel eğitimli, gerçekten iş odaklı, kreatif çalışan yöneticileri bünyesinde bulunduruyor olması.


Bizim sınır ötesi liderlik dediğimiz yani yurt dışında, Avrupa’da ve Amerika’da, Türkiye’ye ya da Dubai'ye refere edilebilen yönetici seçme yerleştirme projelerinde bir merkez olarak Türkiye ofisimiz konumlanacak ve görevlendirilmiş olacak. Bu, Türkiye'de üst düzey pozisyonlar için Transearch International, İstanbul ve Dubai ofisleri iş birliği içerisinde çalışacak demek. Ülkemiz için önemli bir adımdır, değerli bir gelişmedir.


Firmalar neden sizi tercih etmeliler?

M.Ö: Bazen yeni bir bakış açısı getirebilmesi, içeriye dinamizmi sağlaması amacıyla üst düzey pozisyonlarda dışarıdan taze kana ihtiyaç duyuluyor. Burada da bizim gibi global yönetici avcılarına -headhunterlara- yani beyin avcılarına iş düşüyor. İşte biz burada yönetim kuruluyla birlikte iş birliği içinde kalarak onların bu ihtiyaçlarını karşılamak için yönetim danışmanlığı hizmeti veriyoruz.


Türkiye'de ofis açma fikri nereden doğdu? Böyle bir ihtiyaç var mı?

M.Ö: Türkiye çok hareketli bir pazar. Özellikle pandemiden sonra ciddi bir açıkla karşılaştık. Çok değerli tepe yöneticilerini yurt dışına maalesef kaptırdık. Bir şekilde beyin göçü oldu. Aynı şekilde pandemiyle birlikte biraz daha girişimci olarak kariyerine devam etmek isteyen ya da tamamen uzaktan çalışabileceği işlerde devam etmek isteyen Türk yöneticiler oldu. Biz de onların yerleştirmelerini yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu trendin daha da artarak devam edeceği şeklinde öngörülerimiz ve araştırmalarımız oldu geçtiğimiz dönemde. Bizim kuvvetli kaslarımız Türkiye’deki tüketici ürünleri, ilaç, endüstri, finansal ve profesyonel hizmetler olarak konumlanıyor. Dolayısıyla bu sektörlerde yoğunlukta olmak üzere tüm fonksiyonlarda yani satış, insan kaynakları, finans bu fonksiyonların tamamında bir oyun alanıyla devam edeceğiz.


Peki, Murat Öztürk kimdir? Sektörle yolunuz nasıl kesişti?

M.Ö: Benim meslek hayatındaki 18. yılım. İlk üç senem bankacılıkla geçti ve açıkçası böyle bir sektör olduğunu bilmiyordum. Beyin avcılığı sektörünü çok tesadüf öğrendim. Beni bu işte asıl etkileyen şey adrenalin oldu. Müthiş heyecanlı bir iş. Aslında liderlerin kariyerine yön veriyorsunuz. 15 yıldır da bu işi yapıyorum. Her gün aynı heyecan ve motivasyon ile kalkıyorum. İşimi keyifle yapıyorum. Ekip arkadaşlarıma da anlatmayı, yol göstermeyi çok seviyorum. Genç olmanın da bir avantaj olduğunu düşünüyorum çünkü dünya geneline baktığımızda liderlik koltuklarının yaşı 30'lara kadar düştü. Özellikle yeni nesili anlamada ve değerlendirmede genç yönetim danışmanlığının çok daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Liderlik artık kılık değiştirdi.


Üst düzey yönetici araştırmaları alanında 15 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Murat Öztürk, tüketici ürünleri, teknoloji, ticari ve profesyonel hizmetler, ilaç ve endüstri sektörlerinde uzman. Türkiye, Orta Doğu ve CIS Ülkeleri'ni kapsayan 300'ün üzerinde yönetici araştırma görevini başarıyla tamamlamış olan Öztürk, Transearch'e katılmadan önce yedi yıl boyunca Avrupa'da bir Yönetici Araştırma Ağı olan IESF'te Partner olarak görev yaptı. Daha önce Amrop Türkiye ofisinde uzun yıllar danışman ve müşteri yöneticisi olarak görev yapan Murat Öztürk, bu süreçte bölgesel ve uluslararası danışmanlık konusunda geniş bir deneyim kazandı.


Transearch Türkiye Yönetici Ortağı Murat Öztürk, son olarak Transearch ailesine katılmaktan duyduğu heyecanı vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Mükemmeliyete, dürüstlüğe ve değerlere olan bağlılığımız, bu saygın organizasyonla mükemmel bir uyum içindedir. Transearch Türkiye, yönetici araştırma ve liderlik danışmanlığı projelerinde butik bir yaklaşım benimseyecek ve küresel ofislerimizin misyonunu yansıtacaktır. Türkiye ofisimiz, Güney Avrupa Bölgesi'nin ayrılmaz bir parçası olmanın yanı sıra, aynı zamanda Dubai’deki köklü Orta Doğu ofisimizle yakın iş birliği içinde olacak. İstanbul'daki ofisimiz, özellikle sınır ötesi yönetici seçimi ve yerleştirme projeleri için kritik bir iş merkezi olarak konumlandırıyoruz. Yeni ofisimizin açılışında çok büyük destekleri olan Başkan Ulrich Ackermann’a, CEO Celeste Whatley’e ve Global Konsey üyelerimize içten teşekkürlerimi sunarım” dedi. 


Daha fazla bilgi için: www.transearch.com

 

Comments


bottom of page