top of page

INDITEX, ilk çeyrekte net gelirini yüzde 10.8 arttırdıZara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Oysho gibi markaların sahibi Inditex, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, ekiplerinin yaratıcılığı ve tam entegre iş modeli sayesinde 2024 ilk çeyreğinde güçlü bir faaliyet performansı sergiledi. Net gelir %10,8 artışla 1,3 milyar Euro’ya yükseldi.


Grubun, ilkbahar/Yaz koleksiyonları müşteriler tarafından çok iyi karşılandı. Satışlar %7,1 artarak 8,2 milyar Euro’ya ulaştı ve çok tatmin edici bir gelişme gösterdi. Sabit para birimi cinsinden satışlar %10,6 arttı. 


Yılın ilk çeyreğinde 28 pazarda mağaza açıldı

Inditex, 29 Şubat'ta Özbekistan'daki ilk mağazasını Taşkent City Mall'da açtı. Inditex, 3 Nisan'da Ukrayna'da yedi markaya ait 19 mağazayı yeniden açtı ve online operasyonlara yeniden başlattı. Bu pazarda toplam 48 mağaza yeniden açılmış oldu. 


Brüt kâr %7,3 artarak 4,9 milyar Euro’ya yükseldi. Brüt kâr marjı %60,6'ya ulaştı (2023 ilk çeyreğe kıyasla +13 baz puan)


Tüm gider kalemleri olumlu bir gelişme gösterdi. Faaliyet giderleri %6,4 artışla satış büyümesinin altında kaldı. 


FAVÖK %8 artışla 2,4 milyar Euro’ya yükseldi,FVÖK %10,3 artışla 1,6 milyar Avro'ya ve KBMG %11,1 artışla 1,7 milyar Euro’ya yükseldi. 


Güçlü faaliyet performansı nedeniyle, faaliyetlerden elde edilen nakit önemli ölçüde arttı

Inditex Yönetim Kurulu, Yıllık Genel Kurul Toplantısı'na 2023 mali yılı için hisse başına 1,54 Euro temettü teklif edecek. Temettü, hisse başına 0,77 Euro tutarında iki eşit ödemeden oluşmaktadır: ilk ara ödeme 2 Mayıs 2024 tarihinde yapılmıştır ve son temettü ödemesi 4 Kasım 2024 tarihinde yapılacaktır.


Inditex güçlü büyüme fırsatları görmeye devam ediyor. İş modelini bir üst seviyeye taşımak ve farklılaşmasını daha da geliştirmek için önümüzdeki yıllarda tüm kilit alanlarda çeşitli girişimler üzerinde çalışıyor. Inditex dört temel alana odaklanmaya devam ediyor: Benzersiz bir moda önerisi, müşteri deneyiminin iyileştirilmesi, sürdürülebilirlik ve çalışanlarımızın yetenek ve bağlılığı. 


İlkbahar/Yaz koleksiyonları müşterilerimiz tarafından çok iyi karşılanmaya devam ediyor. Sabit para birimi cinsinden 1 Mayıs -3 Haziran 2024 tarihleri arasındaki mağaza ve online satışlar, 2023 yılının aynı dönemine kıyasla %12 arttı.


Tüm gider kalemleri olumlu bir gelişme gösterdi. Faaliyet giderleri satış büyümesinin altında %6,4 oranında arttı. Tüm kira giderleri dahil edildiğinde, faaliyet giderleri satış büyümesinin 110 baz puan altında büyüdü.
Commentaires


bottom of page