top of page

IKEA, Nytillverkad koleksiyonundan ilk parçaları tanıttı


Vintage mobilyalar, insanların evlerine karakter ve stil katmak için özgün ve zamansız parçalar aramaları nedeniyle son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. IKEA, bu talebi karşılamak için geçmişin ikonik IKEA tasarımlarını gelecek için yeniden yorumlayarak Nytillverkad koleksiyonunu oluşturdu. Bu yıl 80'inci yıldönümünü kutlayan IKEA, sade, fonksiyonel ve eğlenceli tasarım anlayışına sahip yeni koleksiyonuyla köklerine geri döndü.


IKEA of Sweden Genel Müdürü Fredrika Inger, “IKEA'da geçmiş, bugün ve gelecek birbiriyle bağlantılıdır. Son 80 yılda çok sayıda güzel tasarımlı ve işlevsel mobilya ve ev aksesuarı tasarladık. Geçmişteki başarılarımızdan esinlenerek, Nytillverkad ile yeniden geleceğe dönüyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz çok sayıda lansmanla, tasarım arşivimizden özenle seçilmiş bir dizi ürünü, yeni neslin cesur bakış açısına uyacak şekilde güncelleyerek satışa sunacağız. Yıllar boyunca müşterilerimiz tarafından gerçekten takdir edilen bu zamansız tasarımları geri getirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.


IKEA of Sweden, Nytillverkad koleksiyonunun Ürün Lideri Karin Gustavssoni, “Bu koleksiyon cesur, renkli ve eğlenceli. İlk kez 1956 yılında tanıtılan en ikonik ürünlerimizden biri olan LÖVET gibi tüm ürünlerin arkasında bir hikaye var. Nytillverkad versiyonunda buna LÖVBACKEN diyoruz ve turuncu, mavi ve açık yeşil renklerde her odaya cesur bir renk katıyor” dedi.


Bir diğer ikonik tasarım ise İsveçli tekstil tasarımcısı Sven Fristedt'in ilk kez 1980 yılında KLIPPAN kanepe kılıfında BLADHULT deseni olarak tanıtılan KRYPKORNELL deseni. İskandinav tasarımının tipik özelliğini taşıyan bu çok renkli baskı, şimdi mutfak aksesuarlarında, kumaşlarda ve kırlent kılıflarında mevcut. Nerede kullanmak isterseniz, her yere güneşli bir renk ve karizma katmaya hazır.


Nytillverkad koleksiyonunda ayrıca Karin Mobring tarafından tasarlanan JERRY tabureden ilham alan, pürüzsüz çam doku ve çağdaş renklerde metal ayaklara sahip DOMSTEN tabure ve orijinali tasarımcı Rutger Andersson tarafından geliştirilen SMED portmantonun yeni ve cesur yorumu BONDSKARET de yer alıyor. IKEA of Sweden Müdürü Johan Ejdemo, “Bu koleksiyonu özel kılan ürünlerin sadelik, dizayn ve günlük yaşamımıza sunduğu katkılardır” dedi.


Nytillverkad koleksiyonu, Ağustos 2023'ten itibaren IKEA Türkiye mağazalarında satışa sunulmaya başlandı. Bu yıl birden fazla lansmanla, IKEA’nın arşivinden özenle seçilmiş ve yeni neslin cesur bakış açısına uyacak şekilde güncellenmiş birçok tasarım Nytillverkad koleksiyonunda yer almaya devam edecek.

Comments


bottom of page