top of page

"I AmChamPion" 2023 ödülleri sahiplerini bulduAmCham Türkiye, Türkiye’de faaliyet gösteren ABD şirketlerinden oluşan ticaret birliği ve sivil toplum kuruluşu olarak 2004 yılında kurulmuştur. Kuruluş, Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaret ve yatırımların geliştirilmesi amacıyla köprü görevi görmekte; Türkiye’deki iş ortamının güçlendirilmesi ve uluslararası doğrudan yatırımların teşvik edilmesi yoluyla ekonomik kalkınmaya katkı sunmayı hedeflemektedir.


İlk kez 2019 yılında hayata geçirilen AmCham "I AmChamPion" Ödülleri ise bu yıl beşinci kez sahiplerini buldu. "I AmChamPion" gala ve ödül töreni, AmCham tarafından 14 Aralık'ta İstanbul'da düzenlenen "Türkiye-ABD İş Zirvesi" sonrasında gerçekleşti. Bu yıl ikinci kez düzenlenen Türkiye-ABD İş Zirvesi'nde "Türkiye Cumhuriyeti'ni 100. Yılında Geçmişten Bugüne Türkiye-ABD İlişkileri", "Bölgesel İşbirliği Fırsatları" ve "İnovasyon Yüzyılında Türkiye-ABD İlişkileri" başlıkları üç ayrı oturumda detaylı şekilde ele alındı.


Türkiye-ABD ekonomik ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen şirketlerin ödüllendirildiği etkinliğin katılımcıları arasında T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ve ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, ABD Başkonsolosu Julie Eadeh'in de aralarında bulunduğu kamu, STK ve iş dünyasından isimler yer aldı.


Törenin açılış konuşmasını AmCham Türkiye Başkanı Tankut Turnaoğlu yaptı ve şunları söyledi: Türkiye ve ABD arasındaki 200 yıllık geçmişi bulunan ticari ilişkiler, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Ticari verilere bakıldığında, yılın ilk 10 ilk aylık döneminde ikili ticaret hacminin 25 milyar dolar, son 12 ayda ise 30,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerde hayata geçirebileceğimiz çok daha güçlü bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Türkiye ekonomisine yıllık 60 milyar dolardan fazla yatırımı bulunan 130 ABD merkezli şirketi temsil eden AmCham Türkiye olarak, 'Bölgesel Merkez Olma, Dijital Yatırımlar ve Sürdürülebilirlik' alanlarına odaklanmayı bundan sonra da sürdürürken, üyemiz konumundaki ABD şirketlerinin Türkiye'de ticari faaliyetlerini geliştirmeye ve iki ülke arasında karşılıklı olarak mutabık kalınan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine katkıda bulunmaya devam edeceğiz."


Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ise konuşmasında, önemli bir paydaş olarak görülen AmCham üyesi Amerikalı şirketleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarında ve yatırım projelerinde desteklemeye hazır olduklarını belirterek sözlerine devam etti: "Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi ve yaklaşık 200 yıllık geçmişe sahip Türkiye-Amerika ekonomik ilişkilerinin daha da gelişmesi amacıyla her iki ülkenin kamu ve özel kurumlarıyla ortaklaşa çalışmayı sürdüreceğimizin altını çizmek isterim."


ABD Büyükelçisi Jeffry Flake ise konuşmasında şunlara yer verdi:"Birlikte, Amerikan şirketleri için istikrarlı ve Türkiye'de faaliyet gösteren tüm şirketlere fayda sağlayan, sürekli ekonomik büyümeyi destekleyen bir iş ortamı oluşturmaya devam edebileceğimize olan inancımız tam. Bu kalıcı sonuçlara ulaşmak için sizinle yakın işbirliği içinde çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum."


"I AmChamPion" 2023 Ödülleri jürisinde yer alan isimler:

● Zeynep Bodur Okyay, Kale Grup Başkanı ve CEO'su (Jüri Başkanı)

● Burak Dağlıoğlu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı

● Cenk Alper, Sabancı Holding CEO'su

● Özgür Burak Akkol, Koç Holding, Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı

● Burak Başarır, Anadolu Grubu, İcra Başkan Yardımcısı

● Atalay Gümrah, Eczacıbaşı Holding CEO'su

● Heather Byrnes, ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı

● Profesör Dr. Ersel Aydınlı, Fulbright Türkiye Genel Sekreteri

● Hakan Güldağ, Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı

● Açıl Sezen, Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni


Türk şirketlerinin ödüllendirildiği kategoriler

● Yılın Türk Şirketi Ödülü: Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş.

● Yılın Girişimcisi Ödülü: Mimiq Teknoloji


Amerikan şirketlerinin ödüllendirildiği kategoriler

● Türkiye'de ABD Yatırımı: The Kraft Heinz Company Türkiye

● Bölgesel Merkez Ödülü: Honeywell

● Sürdürülebilirlik Ödülü: Honeywell

● Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Ödülü: Procter & Gamble

● İnovasyon Ödülü: Systems

● Eğitime Katkı Ödülü: Fikret Yüksel Vakfı


Global Türk Ödülü: Gülser Corat

Onur Ödülü: Ahmet Kırman, Şişecam, Yönetim Kurulu Başkanı

Comments


bottom of page