top of page

Hopi dijital devrimi başlattı


2015’te bir sadakat uygulaması olarak hayatımıza giren ve geçen 8 yılda 15.8 milyon kullanıcıya ulaşan Hopi, bir süre önce açıkladığı finansal teknolojiler alanındaki yatırımlarının ardından bu kez de perakendede “icat çıkarma” vizyonuyla baştan aşağı yenilendi. Hayata geçirdikleri yatırım ve yenliklerle Hopi’yi sektörünün ilk ve tek “Müşteri Teknolojileri“ şirketi olarak tanımlayan Hopi CEO’su Yalın Özcan, “Kullanıcılarımıza sunduğumuz deneyim ve yeni ürünler ile Hopi’yi yeniledik. Perakende sektöründe daha önce yapılmamış uygulamalara imza atıyoruz. Amacımız bu yeni dönemde tüketicilere de markalara da ‘Önce Bi Hopi’ mesajını vermek” diye vurguladı.


Yeni Hopi dünyasında her bir kullanıcısını hiper-kişiselleştirilmiş Hopi deneyimiyle buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Hopi CEO’su Yalın Özcan, “2015 yılından bu yana teknolojimizi ve altyapımızı sürekli geliştirdik; her geçen gün daha da akıllandık. Bugün her 5 kişiden birinin cebindeyiz. Yatırımlarımızın neredeyse tamamını kullanıcılarımıza ve iş ortaklarımıza eşsiz bir deneyim sunmak üzere dijitalleşme ve ileri teknolojiye yapıyoruz. Varmak istediğimiz yer ise belli; Hopi’yi Türkiye’nin ‘unicorn’larından biri yapmak” dedi ve ekledi: “Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de ilk sayılabilecek özelliklerimiz ve ileri teknolojik kabiliyetlerimizle pazarlama, reklam ve finans teknolojileri alanlarındaki iddiamızı güçlendiriyoruz. Yeni Hopi sadece uygulama ara yüzü ile değil, baştan aşağıya tüm fonksiyonları ile yenilenirken, artık tüm alışveriş deneyimi yolculuğunun akıllı alışveriş arkadaşı olarak konumlanacak.”


“Finansal hizmetlere ulaşımda fırsat eşitliği sağlıyoruz”

Hopi’nin bu yeni döneme dair iddialı hedefleri olduğunu da paylaşan Özcan, “2024’e 18 milyon Hopili ile girmeyi planlıyoruz. Aktif müşteri sayısında ise başlangıç hedefimiz 7 milyonun üzerinde. Veri analizi ve hiper kişiselleştirme uygulamaları ile her bir Hopiliye özel, kolay ve avantajlarla dolu bir alışveriş deneyimi sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.


Tüm dünyanın resesyon ve enflasyon konuştuğu bir dönemde Hopi’nin tüketicilere kazandıran formüller üzerinde çalıştığını aktaran Özcan, şöyle devam etti: “Tüketiciler Hopi’de aradıkları ürünün en ekonomik seçeneğini bulmakla kalmıyor, harcadıkça da paracık kazanıyor. Üstelik Param iş ortaklığıyla kullanıcılara kartsız taksit limiti atayıp alışveriş kredisi kullandırıyoruz. Başta bankacılık sisteminde olmayan kesimleri hedeflerken, isteyen herkesin hizmete ulaşmasını sağlayacağız. Yani bu ortaklık, finansal hizmetlere ulaşımda fırsat eşitliği getirmesi adına da önemli bir adım oldu.”


“En”lere imza atıyoruz!

Hopi Ürün Yönetimi, Pazarlama ve CRM'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gül Sağır Aydın ise dijital dünyada ezberleri bozan Hopi’nin hedefini “herkesin cebine girmek” olarak özetledi. Yeni Hopi’nin çıkış noktasının Boyner grubun yıllar önce sektöre kazandırdığı dünyanın ilk taksit kartı olduğunu hatırlatan Aydın, “Boyner grup şirketleri bugüne kadar, tüketicilerin değişen beklentilerini anlayarak iş dünyasına yepyeni bakış açıları getirdi. Bu vizyon ile şimdi aynı DNA’dan gelen Hopi de kullanıcılarının deneyimlerini uçtan uca adreslediği bir modelde, alışverişlerini demokratikleştirmeyi, özgürleştirmeyi ve ihtiyaç duyduğu ürünlere erişilebilirliğini artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda kullanıcılarımız için hayatın her anında önce bi Hopi dedikleri güvenilir bir marka, birlikte çalıştığımız markalar için ise en vazgeçilmez iş ortağı olmak için çalışıyoruz” diye vurguladı.


“Önceliğimiz, kullanıcılarımızın tamamını çok iyi anlayarak, her kesimden tüketicinin beklenti ve ihtiyaçlarını kapsayacak, onlara demokratik ve erişilebilir bir platformda alışveriş deneyimi yaşatacak yepyeni bir Hopi yaratmak oldu. Hopi harcadıkça kazandırmakla yetinmiyor; farklı uygulamaları ile de kazandırmayı sürdürüyor. Örneğin bugün sayısı 15.8 milyon olan her bir kullanıcısını kendi dünyasının influencer’ı olmaya davet ediyor. Bu özelliği ile Hopi kullanıcıları influencer gibi paylaştıkça kazanıyor” diyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:


“B2C2B modeli olarak adlandırdığımız bu modelde, markalar da devasa pazarlama bütçelerine ihtiyaç duymadan doğru hedef kitleye ulaşacakları yeni bir mecraya kavuşuyor. Bu aynı zamanda inovatif pazarlama ve reklam teknolojileri alanında bir ilk. Markalar Hopi ile yeni kullanıcı kazanımı, daha fazla trafik, işlem ve gelir artışına ek olarak kampanyalarda daha yüksek etkileşim elde edecek. Böylece en demokratik, özgür, erişilebilir ve en ekonomik dünyayı sadece tüketicilere değil, markaların kullanımına da sunuyoruz. Farklı e- ticaret platformlarının aksine, kullanıcılarımızı alışveriş platformumuz ve tıkla kazan uygulamalarımız ile iş ortaklarımızın web sitesine yönlendiriyor, yine Türkiye’de ilk defa Hopipay kartları ile ödediklerinde anında paracık kazanmalarını sağlıyoruz. En önemlisi de kampanyalarımız bittiğinde ‘tükendi’ ibaresi yerine kullanıcılarımızı yine markanın web sitesine yönlendiriyoruz. Böylece iş ortaklarımızın web sitelerinde trafik artışı ve yeni müşteri kazanımı sağlıyoruz.”


Rakamlarla Hopi:

  • Hopi şu anda 15.8 milyon kullanıcısı ile Türkiye’de neredeyse her 5 kişiden 1’inin kullandığı bir alışveriş uygulaması.

  • Sadece 2022 yılında Hopi dünyasına 3 milyon yeni kullanıcı katıldı. 2023’ün ilk 6 ayında ise buna 1 milyon kullanıcı daha eklendi.

  • 2024 yılına Hopi, 18 milyon kullanıcı ile girmeyi planlıyor.

  • Hopi’nin bugün aktif müşteri sayısı ise yaklaşık 5.5 milyon. Yıl sonuna kadar bunun %30-40 seviyesinde artması bekleniyor.

  • Hopi’yi her gün 200K üzerinde tekil müşteri ziyaret ediyor ve ortalama 70K civarında işlem yapılıyor. Bunun da 2023 sonunda %30 seviyesinde artması bekleniyor.

  • Hopi dünyasında kampanya ve satış platformu tarafında 300, alışveriş tarafında 300 ve reklam teknolojileri tarafında 200 olmak üzere toplam 800 marka yer alıyor.

  • Kurulduğu günden bu yana Hopi kullanıcılarının harcadığı paracık miktarı 1,2 Milyar

  • TL’yi buldu.

Gül Sağır Aydın: “Hayatın tüm renkleri yeni logoya taşındı”

Kullanıcı dostu, sade ve modern bir ara yüze sahip olan Hopi’nin logosunun da yenilendiğini ifade eden Aydın, “İlk logo tasarımımızda Hopi dünyasını dört farklı renkle temsil ediyorduk.


Ancak gelişen teknolojiler ve genişleyen yeteneklerimizle birlikte yeni logomuzda renkli dairelerimizi tamamen özgür bıraktık ve bir degrade görüntü oluşturduk. Yani tüm çözüm ve hizmetlerimizin arasındaki engelleri kaldırarak bir aradalığın harmonisini yarattık. Farklı markalarla sık sık bir araya geldiğimizi de göz önünde bulundurarak hayatın tüm renklerini taşıyan yeni logomuzun da hepsiyle uyumlu olması önemliydi” dedi ve şöyle devam etti: “Yeni Hopi dünyasının yeni logosu ise YW İstanbul Ajansı ve pazarlama ekibimizin yoğun iş birliği sonucu ortaya çıktı. Hayatın içindeki Hopi’yi, hayatın renkleriyle logomuza yansıttık. Böylece hem sevilen renkli Hopi dünyasını muhafaza ettik hem de yenilenen Hopi için sade bir duruş yakaladık. Minimal, yeni nesil, rengarenk, sürprizlerle dolu ve heyecan verici bir buluşma.”Comments


bottom of page