top of page

Hepsiburada yılın ilk çeyreğinde satış hacmini 35,2 Milyar TL’ye çıkardı


Türkiye’nin, Nasdaq’ta işlem gören ilk ve tek şirketi Hepsiburada, 2024 yılının birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.


Öngörülerin üzerinde büyüme

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde 35,2 milyar TL’ye ulaştı ve %120 oranındaki büyüme beklentisini aşarak bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla %137,8 oranında büyüdü. Enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %42,5 artarak 36,3 milyar TL olarak gerçekleşti.


İlk çeyrekte 29,3 milyon sipariş

Hepsiburada müşterilerinin Hepsiburada platformu üzerinden verdiği sipariş adedi geçen yılın ilk çeyreğine göre %22 artışla 29,3 milyona yükseldi. Mevcut aktif müşteri sayısı 12,1 milyona ulaşan Hepsiburada’nın son on iki ayda müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise %30 artışla 7,5’ten 9,8’e yükseldi.


Aktif satıcı sayısı 102 bine yaklaştı

Hepsiburada, Hepsiburada İş Ortağım programıyla satıcılarına ve KOBİ’lere kapsamlı imkânlar sağlamaya devam etti. Platform üzerinden satış yapan aktif satıcı sayısı 101,9 bine yükselirken platformda satılan ürün adedi ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %38 artışla 248 milyon oldu.


FAVÖK %2.4 olarak gerçekleşti

Hepsiburada’nın karlı ve sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) 289,4 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK’ün toplam satış hacmine oranı 1,2 puan artışla %2,4 olarak gerçekleşti. Enflasyon muhasebesine göre ise bu oran %0,8 olarak gerçekleşti.


Müşteri sadakati ve memnuniyeti büyümeye devam ediyor

Türkiye’de geliştirilen ve hayata geçirilen ilk üyelik bazlı sadakat programı olma özelliği taşıyan “Hepsiburada Premium” 15 Mayıs itibarıyla 2,6 milyona ulaştı. Hepsiburada Premium kullanmaya başlayan müşterilerin Premiumlu olmadan önceki döneme kıyasla sipariş sıklığı ise 1,4 kata çıktı.


Hepsiburada siparişlerinin %82’si ertesi gün teslim edildi

Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren HepsiJet, 2024’ün ilk çeyreğinde satıcısı Hepsiburada olan siparişlerin %82’sini Türkiye'nin dört bir yanına ertesi gün teslim etti. Hepsiburada üzerinden satılan ürünlerin %68’i HepsiJet tarafından teslim edildi.


Dijital Cüzdan Hepsipay 15,7 milyon kullanıcıya ulaştı

Hepsiburada’nın dijital cüzdan ve tek tıkla ödeme çözümü sunan fintech şirketi Hepsipay 31 Mayıs 2024 itibarıyla 15,7 milyon kullanıcıya ulaştı. 2023 yılı itibarıyla Türkiye’deki e-ticaret oyuncularına da tek tıkla hızlı ve güvenli alışveriş hizmet sunmaya başlayan Hepsipay 28 perakende şirketinde ödeme ekranında yer aldı.


Ödeme ve vadelendirme çözümlerinde öncü

Yılın ilk çeyreğinde Hepsipay’in sunduğu ‘hemen al sonra öde’ uygulaması Hepsiburada limiti ve 36 aya varan taksitlerle alışveriş imkanı tanıyan anında alışveriş kredisi kullanılarak 1,1 milyon sipariş verildi. 2024 yılında ilk kez kullanıma sunulan HepsiFinans tüketici kredisi ile Mayıs sonu itibarıyla 280 milyon TL’nin üzerinde kredi verildi. Hepsiburada limiti, alışveriş kredisi ve genel ihtiyaç kredileri ile sağlanan toplam kredi hacmi, 31 Mart 2024 itibarıyla 8,1 milyar liraya ulaştı.


İkinci çeyrekte %75 büyüme bekleniyor

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, 2024 yılının ikinci çeyreği için öngörülerini paylaştı: “2024 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında enflasyona göre düzeltilmemiş bazda yaklaşık %75 büyüme öngörüyoruz. Sıkı maliyet yönetiminin devam etmesiyle, 2024 yılının ikinci çeyreğinde FAVÖK’ün toplam satış hacmine oranının %1,8 ile %2,0 aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz. E-ticaretin milli takımı olarak ülkemiz için çalışıyor, Türkiye’de e-ticareti büyütmeye devam ediyoruz. Takımımızın her bir oyuncusuna özverili emekleri için, müşterilerimize markamıza olan güvenleri için, iş ortaklarımıza işbirliği ve destekleri için teşekkür ediyorum.”

Comments


bottom of page