top of page

Hasan Önder, Daikin Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığına atandı


1924 yılından bu yana iklimlendirme sektöründe olan ve Ekim 2024 yılında 100. yılını kutlayacak olan Daikin Industries, Hasan Önder’i Daikin Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığına atadığını duyurdu. Hasan Önder aynı zamanda Türkiye ve kendisine bağlı CIS ülkelerinin de (Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan, Ermenistan, Tacikistan ile Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC) Başkanlık görevini birlikte yürütecek olup, Daikin’in global hedeflerine ulaşması için çalışmalarına daha büyük bir coğrafyada devam edecektir.


Hasan Önder iş hayatına girişimci olarak, 1999 yılında ısıtma-soğutma pazarına Airfel markasını kurarak girdi. Bireysel ve ticari klima satışları ile Türkiye’de yaklaşık 500 satış noktası, 150 yetkili bayi ve 500 yetkili servis ağı oluşturdu. 2001 yılında Türkiye’de Sanko Holding ile birleşmesinden sonra sektörde Airfel markası ile adından söz ettirdi. 2006 yılında Sakarya-Hendek’te (Türkiye) ısıtma-soğutma pazarına kombi, klima üniteleri, panel radyatör ve klima santralleri ürünlerini üreten 95.000 m2 alanda hizmet veren bir fabrika kurdu. Sakarya- Hendek’te yer alan fabrikanın kapasitesini o günden bu yana artırarak, bugün 163 bin metrekarede Daikin Türkiye çatısı altında faaliyet gösteren bölgenin önemli bir üretim merkezi konumuna getirdi. Bu başarılı çalışmaları ile Önder, 2008 yılında Capital Dergisi’nin “Başarıya Yürüyenler” yarışmasında Türkiye’nin “En Başarılı Genç Genel Müdürü” seçilmiştir.

2011 yılında Daikin’in Airfel markasını satın alması ile Daikin Türkiye ve CIS ülkeleri CEO’su olarak 12 yıldır Daikin’de görevini sürdürmektedir. 2012 Temmuz ayından itibaren de Daikin Avrupa’da Executive Committee üyesi olarak görev almaktadır. Göreve geldiği 2011 yılından bu yana, satış ağını güçlendirerek Daikin Türkiye’nin Euro bazında cirosunu yüzde 520 artırmasını sağlayarak büyük bir başarı göstermiştir.


İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan 2022 yılı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi”nde (ISO 500) 113’üncü sıraya yerleşen Daikin Türkiye, Capital Dergisi Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi araştırmasında 151’inci sırada ve Fortune Dergisi tarafından açıklanan Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi sıralamasında da 125’inci sırada yer almıştır. Aynı zamanda İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından 2016 yılından bu yana “En Çok Split Klima İhracatı Yapan Marka” olan Daikin Türkiye, İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı 2022 yılı ilk 1000 ihracatçı firma sıralamasında sektör şampiyonu olmuş ve genel sıralamada da 70. Sırada yer alarak Hasan Önder liderliğinde önemli başarılara imza atmıştır.

Comments


bottom of page