top of page

Getir, ülkeye geri dönüyor!


GETİR, TÜRKİYE'DE SAĞLIKLI İLERLEMEK İÇİN

AVRUPA'DA VARLIĞINI SÜRDÜRDÜĞÜ 4 ÜLKEDEN DE ÇIKIYOR...


Getir, hakkında bir süredir devam eden spekülasyonlara son vererek İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD pazarlarından çekildiğini açıkladı.


Şirketin Pazartesi günü yaptığı açıklamada uzun vadeli sürdürülebilir büyüme için en büyük potansiyeli gördüğü Türkiye pazarına odaklanılacağı belirtildi.


Batı Avrupa'nın yanı sıra New York ve Chicago pazarlarına da atılan ve pandemi sırasında hızla büyüyerek yüksek profilli yatırımcıların ilgisini çeken Getir'in iki yıl önceki değerlemesi 12 milyar dolara ulaşmıştı.


Ancak pandemi sonrasında insanların normal hayata dönmesiyle şirketin yüksek kâr marjları düştü ve bu pazarlara yapılan yatırımları karşılaması zorlaştı.


Bu pazarlar şirketin gelirlerinin yaklaşık yüzde 7'sini oluşturuyor.


Şirkete yakın bir kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada Getir'in ayrıldığı pazarlardaki varlıklarıyla ne yapılacağı konusunda fikirlere açık olduğunu söyledi.


Reuters aynı zamanda Getir'in yatırımcı şirketler Mubadala ve G Squared'den yeni finansman sağladığını ve bu fonları Türkiye'deki rekabet gücünü artırmak için kullanacağını belirtti.GEÇTİĞİMİZ SENE...

Getir geçen Ağustos 2023'te küresel olarak yeniden yapılanmaya giderek faaliyet gösterdiği beş ülkede, toplam işgücünün yüzde 10,9’una denk gelen 2 bin 500 işe son vereceğini açıklamıştı. Şirket yaptığı açıklamada verimliliği artırmak için küresel operasyonunu yeniden yapılandırma kararı aldığını belirtmişti. Getir bundan hemen önce İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa pazarlarından çekildi.


Şirket Nisan 2023'te son yatırım turunda 550 milyon doların üzerinde fon topladığını ve değerlemesinin 7,5 milyar doları geçtiğini açıklamıştı. Gelirin Getir'in ABD'deki genişlemesini hızlandırmak için kullanılacağı belirtilmişti.


Getir ABD'de iştiraki FreshDirect'in faaliyetlerine devam edeceğini doğruladı.


Getir cephesindeki önemli kilometre taşları:


Nazım Salur’un (BiTaksi ardından) teknoloji alanındaki ikinci girişimi olan Getir Temmuz 2015'te hizmete girdi.


2021’in Ocak ayında İngiltere ile başladığı yurt dışı faaliyetlerine kısa sürede Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Portekiz’i ekledi. Aynı yılın Kasım ayında ise ABD pazarına giriş yaptı.


Mart 2021’de 300 milyon dolar yatırım alan Getir 2.6 milyar dolar değere ve unicorn seviyesine ulaştı.


2022’nin Mart ayındaki finansman turunu ise 768 milyon dolar yatırımla tamamladı. Değeri 11.8 milyar dolara yükselen Getir, 10 milyar dolar barajını aşarak decacorn oldu.


2022'nin Aralık ayında Alman rakibi Gorillas'ı 1.2 milyar dolara satın aldı.


2023’ün Haziran ayında üçte bir hissesine ortak olduğu e-ticaret platformu n11.com'un tamamını satın aldı.


Geçtiğimiz Ağustos ayında faaliyet gösterdiği beş ülkede ciddi bir tenkisata giderek yaklaşık 2 bin 500 kişiyi işten çıkardığını duyurdu.Kaynak: BBC, M Türkiye

Comments


bottom of page