top of page

“Güvenli Adımlar” projesi bu kez Şanlıurfalı kız çocukları ile buluştu


Skechers Türkiye, “Güvenli Adımlar” projesiyle kız çocuklarının sokakta yürürken kendini güvende hissetmesi için atölyeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Mart ayında İstanbul Beyoğlu’nda Suna’nın Kızları ve Şehir Dedektifi iş birliğiyle başlayan “Güvenli Adımlar” projesinin ilk atölyelerinde, kız çocukları iki gün boyunca gözlemledikleri ihtiyaçları ortaya çıkardı.


İstanbul’un ardından Şanlıurfa’da yaşayan kız çocuklarla bir araya gelen proje ile Eyyübiye ilçesinde yaşayan 10-14 yaş arası 22 kız çocuk, kendi mahallelerinde güvenle ve özgürce yaşamaları, oynamaları, hareket etmeleri, spor yapmaları ve gezmeleri için ihtiyaç duydukları çevresel unsurları keşfetti. Skechers Türkiye’nin bu projedeki ikinci atölyesiyle hedefi; Şanlıurfa’daki kız çocuklara yönelik interaktif etkinlikler ve rehberli geziler düzenlenerek onların özgüvenlerini artırmak ve şehirlerinde daha aktif bir rol almalarını teşvik etmek oldu. Şehir Dedektifi liderliğinde, Eyyübiye Belediyesi Prof. Dr. Metin Sözen Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bu atölyelerde çocuklar; Balıklıgöl, Bakırcılar Çarşısı, Hüseyniye Çarşısı, Kunduracılar Çarşısı, Harrankapı gibi ikonik yapılar da dahil olmak üzere Şanlıurfa bölgesini adım adım keşfetti ve bölgenin bir kız çocuk gözüyle onlarda yarattığı duygu ve ihtiyaçları maketlere dönüştürdüler.

 

Kız çocukların potansiyellerini gerçekleştirmeleri için her alanda desteklenmesi gerektiğine inanan Olka Grup CEO’su Yasin Kavşak proje hakkında şunları söyledi: “Son bir yıl içerisinde çocukların hayatına iyilikle dokunduğumuz üç farklı sosyal sorumluluk projesi için Suna’nın Kızları, Şehir Dedektifi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Make-A-Wish Derneği ile iş birliğimiz oldu. Özellikle kız çocukların toplumsal cinsiyet rollerinden arındırılmış, gerçek ihtiyaçlarını ortaya çıkaran Güvenli Adımlar projemiz, yaşamı daha duyarlı ve çeşitli perspektiflerle değerlendirmemizi sağlayarak marka duruşumuzu yansıtıyor. Güvenli Adımlar projemizle; kız çocuklarımızın yaşadıkları çevreyle ilişkilerinin güçlenmesini, daha yaşanabilir kentlerin oluşması için kendi fikir ve önerilerini güvenli bir ortamda ifade edebilmelerini sağlayarak toplumda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. İstanbul’un ardından Şanlıurfa’da olmak da bizim için ayrı bir heyecan. Burada bulunan üretim tesisimiz Skechers ailesinin önemli bir parçası.” 

Suna’nın Kızları Genel Koordinatörü Burcu Gündüz Maşalacı ise Çocukları Destekleyen Mahalleler için Topluluk Çalışmalarına Urfa’nın beş mahallesinde başladıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “Şanlıurfa Valiliği iş birliğiyle 2022 yılından beri Çocukları Destekleyen Mahalleler oluşturmak için çalışıyoruz. Suna’nın Kızları topluluklarıyla mahalle ve okul temelli çalışmalar yürütüyoruz. Mahalle temelli Güvenli Adımlar projesini Şehir Dedektifi ve Skechers Türkiye iş birliğiyle sürdürüyoruz. Bu projenin amacı, kız çocukların şehirlerinde, mahallelerinde kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak ve şehirlerin inşasında aktif rol almalarını teşvik etmek. Skechers Türkiye’nin desteği, kız çocukların güvenli alanlar oluşturmasına büyük katkı sağlıyor. Duyarlı markalarla iş birliği, projelerimizin başarısını artırmada önemli bir rol oynuyor.” 


Şehir Dedektifi'nin Kurucusu, şehir plancısı Gizem Kıygı, Güvenli Adımlar projesinin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve ekledi: “Şehir Dedektifi olarak 2019'dan beri kentleri çocuklar için daha yaşanabilir ve güvenli hale getirmek amacıyla çalışıyoruz. Kız çocukları kentsel mekanda en görünmez gruplardan biri. Güvenli Adımlar projesiyle hem kız çocukların çevrelerine dair fikirlerini görünür kılıyor hem de sivil toplum ve özel sektör iş birliğine yaratıcı bir örnek oluşturuyoruz. Şanlıurfa’da gerçekleştirdiğimiz atölyede katılımcılar, kentin kültürel miras alanlarına erişim için birçok fikir geliştirdi. Skechers Türkiye'nin desteği, kız çocukların seslerinin duyulmasına büyük katkı sağlıyor. Güvenli Adımlar projesinin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.”


 

 

Comments


bottom of page