top of page

Fabrika ve E 4.0 Design Studio iş birliğiyle yapay zeka destekli koleksiyon hazırlandıYeniliklerden ve güncel teknolojilerden ilham alan Boyner, özel markalarından Fabrika için Türkiye’de ilk kez yapay zeka teknolojisi desteğiyle kapsül bir koleksiyon tasarladı.

E 4.0 Design Studio iş birliği ile hayata geçirilen koleksiyonundaki kumaş, renk ve modeller tamamen yapay zeka seçimlerinden oluşuyor. Kadın ve erkek olmak üzere toplam 32 parçalı koleksiyonda yalın ve işlevsel bir stil görülürken, tasarımlarda inovatif kumaşlı tasarımlar öne çıkıyor. Koleksiyonunun lansmanı 15 Şubat Perşembe günü Boyner İstinyePark’da gerçekleştirildi.

 

Koleksiyonda kadın ve erkekler için tasarlanan su itici özellikli montlar, kırışmayan parçalar ve cildin nefes almasını sağlayan organik pamuklu özel dokulu tişörtler dikkat çekiyor. Sezonun güçlü temsilcisi maksi kabanlar, günlük stilin şık tamamlayıcısı ceketler ve çağdaş bir yorumla tasarlanan pantolonlar da koleksiyondaki kilit parçaların başında geliyor. Bu özel koleksiyon Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Mersin’deki Boyner mağazalarının yanı sıra, boyner.com.tr, Boyner uygulaması ve Boyner Now’da yerini aldı.

 

“Moda ekosistemini heyecanlandıran yapay zeka ile kısa zamanda bu koleksiyonu oluşturduk.”

Fabrika markasının DNA’sına uygun ve markanın sevilen çizgisinden dışarı çıkmayan, yapay zeka desteğiyle hazırlanan kapsül koleksiyonun kendileri için bir ilk olduğunu ifade eden Boyner Büyük Mağazacılık Özel Markalar Kreatif Direktörü Uğur Borak: “Moda dünyasında deneyselliğin, yaratıcılığın ve yeni nesil teknolojilerin cesurca kendini gösterdiği yepyeni bir dönem başladı. Yapay zeka artık alışveriş yolculuğunun da en önemli parçalarından biri. Günümüz moda sektörünün dinamiklerini değiştirmeye aday ‘Yapay Zeka’ teknolojisi bize modanın tek bir dili olmadığını da gösteriyor. Biz de Boyner’in moda bakış açısını bu çığır açan teknolojinin yansımasıyla buluşturduk ve yeni bir dil oluşturduk. Değişen koşullara kısa zamanda uyum sağlayan bir marka olarak E 4.0 Design Studio ile beraber bir yola çıktık. Moda ekosistemini heyecanlandıran yapay zeka ile tasarlanan, 32 parçadan oluşan kapsül koleksiyonumuzu yapay zekanın hızıyla çok kısa zamanda hayata geçirdiğimiz için mutluyuz.” dedi. 


“Bir koleksiyonun hazırlanma süresini 3 kat hızlandırdık”

Boyner’in moda evreninde yeniliklere her zaman yer açtıklarını belirten Borak: “Perakende sektöründe fark yaratmak isteyen markaların sundukları deneyim, kullandıkları teknoloji ve hız her zamankinden daha da önemli hale geldi. Yapay zeka ile teknolojinin kazandırdığı bakış açısını Boyner’in moda evrenine dahil etmek bizim için heyecan verici bir deneyim oldu. Koleksiyonu hazırlarken yapay zekanın sosyal medya analizleri bize yeni bir tasarım haritası çıkardı. Kumaş seçiminden renklere, desenlerden en sevilen modellere kadar dijital dünyanın en popüler seçimlerini yapay zeka ile yeniden keşfettik ve bu sayede bir koleksiyonun hazırlanma süresini 3 kat hızlandırdık. Tıpkı bir ekip arkadaşı gibi bizimle çalışan yapay zeka DU ile hazırladığımız E 4.0 Design Studio X Fabrika koleksiyonumuz inovasyona verdiğimiz değerin bir yansıması diyebilirim. Moda ve teknolojinin bir araya gelerek ortaya çıkardığı bu enerjiden aldığımız güçle yepyeni projeleri hızla hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

E 4.0 Design Studio Kurucu Ortağı Ezgi Yurdusev ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Hayal edebileceklerimizin sınırsız olduğunu bize gösteren yapay zeka ile modayı buluşturmak bizim için de keyifli bir deneyim oldu. Bu sayede oyun alanımızı genişlettik. Koleksiyonun tasarım sürecinden kumaş, renk ve model tercihine kadar her aşamasında yapay zeka dokunuşu yer alıyor. E 4.0 Design Studio’nun kullandığı endüstriyel ölçekte tekstil tasarımı yapabilen DU ile yapay zeka gücünü Boyner’in perakende ve modadaki deneyimiyle buluşturduk. Herkesin içinde iyi hissedeceği, inovatif, şık ve işlevsel parçalar ortaya çıktığı için mutluyuz.”

 


Comments


bottom of page