top of page

EasyCep, 4 kat büyüdü: “Kendi kendine oluşmuş pazarı, kurumsal hale getiriyoruz”Dünyada giderek büyüyen yenilenmiş elektronik cihaz pazarının Türkiye’deki önemli oyuncularından EasyCep; 2023 yılındaki atılımlarını, 2024 yılı hedeflerini ve sektörün son gelişmelerini paylaşmak üzere, 3 Nisan Çarşamba akşamı Four Seasons Hotel’de basın mensupları ile bir araya geldi.

 

EasyCep’te neler oldu? Hedefler neler?

EasyCep, hızla büyüyen ve oyuncusu olduğu yenilenmiş elektronik cihaz pazarında ivmesini artırdı; 2023 yılında 4 kat büyüyerek 200 bine yakın elektronik cihaz yeniledi. Şirket şimdi de Türkiye sınırlarını aşarak Katar ve Azerbaycan’daki tüketicileri, yenilenmiş elektronik cihazlar ile tanıştıracak. Kapasitesini ve toplam istihdamını artıran EasyCep, 2024 Nisan ayında 2023’te yaptığı tüm yıllık cirosunun tamamına ulaşmış olacak. EasyCep, yurt genelinde son bir yılda mağaza sayısını da artırmaya devam ediyor. 2024 yılında ise 340 bin adet elektronik cihazı yenilemeyi ve cirosunun yüzde 5’ini de yurt dışı operasyonundan elde etmeyi hedefliyor.


EasyCep Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Akif Özdemir, talepteki artışın en önemli nedenlerinden birinin, sıfır telefondan yüzde 30’a kadar daha ucuz olduğu belirterek konuyu detaylandırdı: “Ülkemizde telefon yenileme adedinin sürekli olarak artmasından memnunuz. Kullanılmış telefon pazarında yenilenmiş telefonların payı yüzde 5’lere ulaştı ve 2026 yılına kadar bu oranın yüzde 30’a ulaşmasını bekliyoruz. EasyCep olarak sadece bir yılda 200 bine yakın elektronik cihazı yenileyerek pazarın lideri durumdayız. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yenilenmiş telefonlara olan talebin artmasına paralel olarak yenileme merkezimizin kapasitesini artırırken, ekibimizi genişleterek istihdamımızda yüzde 54 artışa gittik.”


Yeni atılım: EasyCep Express

EasyCep, geçtiğimiz yıldan bu yana 61 yeni mağaza açarak toplamda 161 fiziksel noktada tüketicilerle buluştu. Şimdi de kapsama alanını genişletmek üzere yeni bir atılım başlattı ve EasyCep Express adını verdiği ikinci el telefon pazarını dönüştüren bir ağ kurdu. Bu ağda, yerel telefon bayileri EasyCep Express ağına dahil olarak cihaz alış ve satış hizmetleri sağlayabiliyorlar. Bu sayede ağ genişleyerek, nüfusu 100 bin ve üzerinde olan ilçeler dahil EasyCep hizmetini yurt geneline yayılıyor.


Kendi mağazalarının yanı sıra Migros ve CarrefourSA ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı sayesinde, bu marketlerin binlerce ziyaretçisini yenilenmiş teknolojiyle tanıştıran EasyCep, yılda 40 milyona yakın ziyaret alan ve 300 binden fazla indirilen uygulamasıyla da tüketicilerin kolayca cihazlarını yenilemelerini sağlıyor.


2023’te Kapında Sat servisilerini kullanan kullanıcıların, bir önceki yıla göre 4,5 kat artış gösterdiğini söyleyen Özdemir, ekledi: “Senenin sonuna doğru devreye aldığımız İstanbul içi aynı gün teslimat özelliğiyle binlerce müşterimizi yeni cihazlarıyla 24 saatten az sürede buluşturduk. Binlerce tüketici, EasyCare ve EasyFix’in sunduğu sigorta ve tamir hizmetlerimizle ilk defa tanıştı. Yaklaşık 15 bin müşterimiz tamamlayıcı servisimizden faydalanırken EasyCare ile telefonlarını güvence altına alan kullanıcı sayısını 10 katına çıkardık.”


“Katar ve Azerbaycan da yenilenmiş elektronik cihazlarla tanışacak”

EasyCep, bölgesel oyuncu olma hedefiyle yurt dışına açıldı ve ilk olarak Katar’da faaliyet göstermeye başlayarak ülkenin üç perakende devi ile anlaştı. Katar’daki faaliyetlerine tüketicilerin eski telefonlarını alarak başladı. Ülkenin en büyük telekom operatörü Ooredoo’nun 21 mağazasının yanı sıra, ülkenin en geniş ağa sahip elektronik cihaz ve teknik servis tedarikçisi Starlink’le de iş birliği yapıyor. Bunun yanında, Katar dahil 10 ülkede faaliyet gösteren bölgenin en büyük hipermarket zincir markalarından Lulu Hipermarket de Katar operasyonlarına güç katıyor. CEO Özdemir, sonraki duraklarının Azerbaycan olduğunu açıklayarak, detayları paylaştı: “Ülkenin lider iletişim markalarından olan Azerconnect ortaklığında ülkeye giriş yaptık. Ülkenin başkenti Bakü ve diğer en büyük şehirlerinden olan Sumgayıt ve Khyrdalan'da bulunan telekom operatörü Nar’ın 19 seçkin mağazasında hizmet veriyoruz. Bu ay Azerbaycan’da Bakü’nün en popüler caddelerinden 28 May’de ilk kendi premium deneyim ve satış mağazamızı açıyoruz. Yenilenmiş elektronik cihazlar konusunda Azerbaycan pazarı, Türkiye’nin bundan 5 yıl önceki dönemine benziyor.”

 

Easycep, dönüşüm ekonomisi modeli ile sürdürülebilirliği destekliyor

Mart 2023’de Fraunhofer Austria’nın yayınladığı araştırmaya göre yenilenmiş bir iPhone 11 yaklaşık 15,7 kg karbon ayak izine sahip. Yaklaşık 72 kg karbon salımına neden olan yeni bir cihazla karşılaştırıldığında yenilenmiş bir cihazın karbon salımında yüzde 78 oranında daha avantajlı. Yenilenmiş cihazlarda su kullanımı ise yaklaşık bin 695 litre civarında yer alırken, 12 bin litreden fazla su kullanımı gerektiren yeni bir cihazla karşılaştırıldığında yüzde 86 oranında tasarruf anlamına geliyor. Elektronik atık bakımından da yenilenmiş elektronik cihazlar önemli kazanım sağlıyor. Cep telefonlarında arızalı veya görsel olarak yıpranmış bileşenlerin değiştirilmesi nedeniyle yaklaşık 70 g elektronik atık ortaya çıkar. Toplam ağırlığı 239 gram olan yeni bir cihazla karşılaştırıldığında miktar, toplam elektronik atığın yüzde 71 oranında azaldığına işaret ediyor.

 

Türkiye’de cep telefonları ve elektronik cihazların büyük bölümü ithal. EasyCep telefonları yenileyerek, ithalatın önüne geçiyor ve ülkede dış ticaret açığının aşağı çekilmesine katkı sağlıyor. Şimdiye kadar yenilenerek ekonomiye kazandırılan cihaz 400 binden fazla.


Sektör dünyada büyümeye devam ediyor

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde sıfır akıllı telefon satışları son 10 yılın en düşük seviyesine düşmüştü. Yenilenmiş ve ikinci el telefonlarda ise yüzde 10’a yaklaşan artış kaydedildi. 2023’te 55 milyar dolar seviyesinde olan dünya kullanılmış cep telefonu pazarının 2024’te 62 milyar dolar, 2033 yılında ise 172 milyar dolar olacağı öngörülmekte.

コメント


bottom of page