top of page

Dünyayı Yapay Zekâ Yönetecek / Hüseyin Halıcı


Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, IEEE Gebze Teknik Üniversitesi Öğrenci Topluluğu tarafında bu yıl 2’ncisi düzenlenen “Robotik ve Otomasyon Zirvesi”nde öğrencilerle buluştu. Hüseyin Halıcı, “Dijital Dönüşüm, Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0” başlıklı bir sunum gerçekleştirerek gençlere yapay zeka ve Endüstri 4.0 hakkındaki bilinen doğruları ve yanlışları aktardı.

“DÜNYADA GÜÇLÜ OLANLAR KALIYOR”

Hüseyin Halıcı 2. Robotik ve Otomasyon Zirvesi’ndeki sunumuna insanlığın geçmişine uzanarak başladı. Avcı ve tarım toplumundan sanayi devrimlerine uzanan konuşmasında Halıcı şunları söyledi: “Hayat çok hızlı gelişiyor. Bu nedenle aslında hiçbir şeyi bilmemize gerek yok, önemli olan bilmediğimiz bir şeyi öğrenebilme yeteneğimizdir. Gerekli olduğunda öğrenip istediğiniz gibi iş hayatınızda ve sosyal yaşamınızda kullanabilmelisiniz. Teknoloji ve bilim aslında insanın gelişmesi için ürettiği ama sanayiyle beraber bunları günlük hayata ulaştırdığı bir yapıdır. Dolayısıyla bizler güçlü varlıklarız. Dünyada güçlü olanlar kalıyor, güçsüzler eleniyor. Bugün yaşadığımız her gelişme ise aklımız sayesinde oluyor.”

ENDÜSTRİ 4.0’DA TETİKLEYİCİ FAKTÖR İNSAN

Tarım toplumuna vurgu yaparak “İnsanlık tarım toplumu yapısında kalabilirdi. Çok rahatlıkla da yaşamımızı sürdürebilirdik ama durmadık. Bugün burada da daha bilinçli bir yapıya doğru ilerliyoruz” diyen Halıcı sanayi devrimleri, Endüstri 4.0, robotlaşma ve yapay zeka gibi gelişmelerin insanlığın yaşadığı doğal süreçler olduğuna dikkat çekti. Birinci sanayi devriminin tetikleyicisinin buhar enerjisi olduğunu ve fabrikaların oluştuğunu, ikinci sanayi devriminde Tesla’nın alternatif akımı bulduğunu, üçüncü sanayi devrimine ise elektroniğin icat edildiğini belirten Halıcı; Endüstri 4.0’ın en büyük farkına işaret ederek “Dördüncü sanayi devrimini tetikleyen ise insan oldu” dedi. Hüseyin Halıcı sanayinin yaşam şeklimizi değiştirdiğinin de altını çizdi ve sunumunun devamında şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi günümüzde insansız fabrikalar gündeme geliyor. IoT, Endüstri 4.0, Toplum 5.0 gibi kavramlar ortaya çıktı. Peki, nedir Endüstri 4.0? Bakın bunu unutmayın, içinde yapay zeka olmayan bir dijital dönüşüm endüstri 4.0 değildir. O bir otomasyondur. Endüstri 3.0’da var ve onu hala kullanıyoruz zaten. Toplum 5.0 ise yalnızca endüstride değil, hayatın tüm alanlarında dijitalleşmek demektir. Bu da esneklik, kolaylık ve avantaj sağlar. 90’lı yıllarda internetle birlikte bir bilgi toplumu oluşmuştu. Ama şimdi “süper bilinçli” dediğimiz bir toplum yapısı ortaya çıkıyor. Akıl olarak bin yıl önceki insandan çok da farklı değiliz fakat bilinç yapımızla çok farklıyız. Onun için de bugün buralardayız.”

FARKLILIK ARAYIŞI ÖNE ÇIKIYOR

Halıcı CEO’su Hüseyin Halıcı, konuşmasında kafa karıştıran kavramlardan Toplum 5.0’a da açıklık getirdi. Endüstri 4.0’ın üretimde esnekliği beraberinde getirdiğine değinen Halıcı, “Herkes kullandığı ürünlerin kendine özel olmasını istiyor. Bu da üretimde esnekliği beraberinde getiriyor. İnsandan bağımsız olmalı, kaliteli olmalı ve en önemlisi de fiziksel iş gücü yerine zihinsel iş gücü ön planda olmalı. Toplum 5.0’da da benzer bir durum söz konusu. Çevre bilincinden terör sorunlarına kadar her alanda dijitalleşmeyi kullanarak dünyayı çok ileri bir noktaya taşımamız mümkün. Şu anda geçiş aşamasındayız, ileride bu dijitalleşmenin avantajlarını her alanda göreceğiz” diye konuştu.

“YAPAY ZEKASIZ BİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM MÜMKÜN DEĞİL”

“Yapay zekasız bir dijital dönüşüm mümkün değil” diyen Hüseyin Halıcı, henüz dijital dönüşümün olmadığını da sözlerini ekledi ve şöyle devam etti: “Yeni meslekler ortaya çıkacak, yeni bir yaşam şekli gelişecek. Dijital dönüşüm yaşam şeklinizi değiştirecek. Yeni mesleklerle beraber yeni çalışma şartları ortaya çıkacak. Bu dijitalleşme bizi istediğimiz bir dünyaya götüren adımlardan biridir. Biz ne istiyoruz biliyor musunuz? Mutlu yaşamak istiyoruz. Onun içinde fiziksel çalışmayı ortadan kaldırmalıyız. Çünkü dijital dönüşüm bir seçenek değil, bir zorunluluk!”

“YAPAY ZEKA YAPTIĞIMIZ İŞLERİN YERİNİ ALACAK”

Hüseyin Halıcı sunumunun devamında üniversiteden mezun olacak iş dünyası adaylarına tavsiyelerde de bulundu. “Yeni Nesil Liderlik” üzerinden önerilerini aktaran Halıcı, daha sonra gençlerin sorularını yanıtladı. Dünya gençlerinin ve orta yaştaki çalışan kesimin robotlaşma ve yapay zeka ile ilgili ortak kaygılarından biri olan “Robotlar bizim yerimize geçince işsiz mi kalacağız?” sorusuna Halıcı şunları söyleyerek cevap verdi: “Gelişmiş ülkeler bizi dijitalleşmekten uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Teknoloji odaklı bir toplum olmamızı istemiyorlar. Yapay zekanın insanların yerine geçmek gibi bir derdi yok, zira onu da biz tasarlıyoruz. Yapay zeka bizim değil, yaptığımız işlerin yerini alacak. Hayatın yerini alacak hiçbir şey yok! Yapay zeka çocuğa benzer, nasıl eğitirsek öyle yetişir ve insanların değil, insanların yaptıkları işlerin yerini alacak. Unutmayın, geleceğin dünyasını insanlar belirleyecek, yapay zeka yönetecek.”


Comments


bottom of page