top of page

Cottonbox, ev tekstili sektörünün ilk NFT koleksiyonunu hazırladı

Güncelleme tarihi: 3 Kas 2023


Cottonbox, ev tekstili sektöründe geleneksel kuralları unutmadan dijital dönüşüm yolcuğuna devam ediyor. Bu yolculukta adımlarını hızlandıran Cottonbox, yapay zeka ile tasarladığı ve 12 farklı desenin yer aldığı "Yapay Zeka" nevresim koleksiyonu özelinde NFT hazırlayarak kendi sektöründe bir ilke imza attı.


Hazırlanan NFT tasarımlarının lansmanı için 2 Kasım Perşembe günü Kulis Maslak'taydık. VR gözlük ile Metaverse dünyasına gittik, yapay zeka koleksiyonunu yerinde inceledik. Tasarım, üretim teknolojileri, pazarlama, e-ticaret ve tüketici eğilimleri gibi birçok alandaki dijitalleşme yatırımlarını marka vizyonunun bir parçası olarak konumlandıran Cottonbox, hazırlanan NFT tasarımlarının aralık sonu OpenSea üzerinden satışa sunulacağını bildirdi.

Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, dijital dönüşüm süreçleriyle gelecekteki dönüşüme hazır olmayı hedeflediklerini belirterek konuşmasında şunları söyledi: "Ev tekstili sektöründe yenilikler konusunda lider markalardan biri olmak, gelecekteki dönüşüme hazır olmak için dijitalleşmeye yönelik ilk adımlarımızı attık. Kaliteli ve sağlıklı üretim anlayışımızla 40 yılı aşkın süredir hizmet veren bir marka olarak elde ettiğimiz başarıları dijital dünyaya da taşımak için çalışmalarımıza başladık. Yapay zeka ile 12 farklı desenden oluşan bir koleksiyon hazırladık ve bu tasarımlar özelinde de NFT çıkardık. Önümüzdeki süreçlerde yapay zekanın tüketicilere yönelik dijital temas ve deneyim aracına dönüşeceğine inanıyoruz. Ürün tanıtımı, pazarlanma, satış ve veri analizi gibi pek çok iş sürecinde kullanılabilecek bir yapısı var, tabii ki bunu da değerlendireceğiz. Orta vadede müşterilerimizi tüm temas noktalarında heyecanlandıracak, özellikle e-ticaret alışverişlerinde fayda sağlayacak teklifler sunmayı planlıyoruz. Amacımız marka kimliğini güçlendiren ve dijital ile fiziksel dünyaları yaklaştıran projelere odaklanmak olacak."


4 milyar dolar ihracat gerçekleştiren ev tekstili sektörünün devleri arasında

Türkiye'de geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 milyar dolar ev tekstili ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye, güçlü üretim altyapısı, lojistik avantajları ve hızlı tedarik zinciri sayesinde ev tekstili sektöründe büyük bir ihracat potansiyeline sahip. Cottonbox, bu dev sektörün üç büyük markası arasında yer alıyor. Pamuklu ev tekstili alanında; nevresim takımı, yorgan-yastık grubu, havlu-bornoz grubu, yatak örtüsü ve abiye grubunda yaklaşık 300 çeşit ürünle sektörde güçlü bir konuma sahip. Globalleşme hedefi doğrultusunda attığı adımlarla Orta Doğu, Balkanlar, Orta Asya, Rusya, Kuzey Afrika, Çekya, Almanya, Fransa, Macaristan, Danimarka, Kanada ve Amerika başta olmak üzere toplamda 61 ülkeye ihracat yapan Cottonbox, 2024 yılında Güney Amerika, Batı Afrika ve Batı Avrupa ülkelerine de girmeyi planlıyor.


"Sürdürülebilir yaşam"ın peşinde

Cottonbox, aynı zamanda sürdürülebilir yaşam inşa etme bilinciyle hazırladığı koleksiyonlarıyla doğa dostu tasarımlara imza atıyor ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için ev tekstili sektöründe sürdürülebilirliğe vurgu yapıyor. Geri dönüştürülmüş pamuk ve pes iplik harmanlanarak üretilen tasarım, kolay kullanım, kolay yıkama ve ütüleme imkanı sunuyor. Geleneksel yöntemlere kıyasla su tasarrufu sağlayan süreçlerden geçerek hazırlanan seri, normal pamuklu kumaşlardan daha yumuşak, nem tutucu ve hava alıcı özellik taşıyor.Comments


bottom of page