top of page

Ambalajda Z Kuşağı Etkisi: Maksimalist Tasarım / Bürkan Çiftçigüzeli


Ambalaj tasarımı; ürünlerin dikkat çekmesi, marka algısını yaratması ve tüketiciyle etkileşim kurması için en önemli unsurların başında geliyor. Son yıllarda ise 1997 ve 2012 yılları arasında doğan Z kuşağı tüketici tercihleri ve alışveriş alışkanlıkları ambalaj tasarımında yeni eğilimlerin ortaya çıkmasında belirleyici oluyor. Bu neslin etkisiyle maksimalist tasarımlar, ambalaj dünyasında önemli bir yer edinirken yaratıcı ve özgün yaklaşımlarla ambalajlama kulvarı cesur bir perspektif kazanıyor.


Günümüzde pazarlama dünyasını domine eden temel güçlerin başında Z kuşağının geldiği aşikâr… Özellikle de markalar, bu etkin neslin tercihlerini değiştirmek ve satın alma alışkanlıklarında yer edinmek için farklı yollar deniyor. Z kuşağının bir ürünle temas ettiği ilk noktada ise ambalajlar yer alıyor. Ambalajların maksimalist bir görünüm kazanmasında Z kuşağının çıkarma yaptığını ifade eden B12 Creative Branding’in Kurucusu ve Kreatif Direktörü Bürkan Çiftçigüzeli, raflardaki savaşın kazanını belirlemede maksimalist tasarımların önemini anlattı.

Z kuşağının ilgisini cesur ve maksimalist ambalajlar çekiyor

Günümüzde pazarlama dünyasının Z kuşağı olarak adlandırılan doğal dijital nesilleri hedeflemek için yeni stratejiler geliştirdiğini söyleyen Bürkan Çiftçigüzeli; “Z kuşağı, doğal olarak dijital dünyada büyümüş ve teknolojiye hâkim olan bir kuşak. Bu nedenle ambalaj tasarımı da Z kuşağının dikkatini çekmek ve markaları ile bağ kurmalarını sağlamak için bir kabuk değişimine gidiyor. Bu anlamda maksimalist tasarım, Z kuşağının ilgisini çekmek ve onlarla etkileşim kurmak için etkili bir strateji sunuyor. Bu tasarım yaklaşımı, minimalist tasarımın aksine görsel karmaşıklık, cesur renkler ve canlı desenler kullanarak enerjik bir görünüm yaratıyor. Z kuşağı, sıradanlıktan sıyrılan ve göz alıcı olanı tercih eden bir nesil olduğundan maksimalist ambalajlar, ürünleri raflarda öne çıkararak dikkat çekmekte hiç zorlanmıyor ve genç tüketicilerin ilgisini cezbediyor” dedi.


Bu ambalajlar hem marka kişiliğini vurguluyor hem de organik paylaşım sağlıyor

Maksimalist ambalaj tasarımında, yoğun desenlerin, çarpıcı renk kombinasyonlarının ve ilginç grafiklerin kullanıldığına değinen Çiftçigüzeli; “Bu tür kreatif bir yaklaşım, ambalaj yoluyla marka kişiliğini vurguluyor. En önemlisi de bir ürünün marka değerini ifade etme ve hedef kitleyle bağ kurma amacını taşıyor. Örneğin, moda ve kozmetik sektöründe markalar genç ve trend takipçisi Z kuşağına hitap etmek için parlak renkler, göz alıcı desenler ve abartılı grafiklerle tasarlanmış ambalajlar kullanabiliyor. Z kuşağı, sosyal medyanın etkisi altında büyümüş bir nesil olduğundan paylaşım kültürüne de önem veriyor. Bu noktada maksimalist ambalajlar, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşılması için görsel olarak çarpıcı bir şekilde tasarlanıyor. Bu da markaların organik olarak kullanıcıların paylaşımlarına ulaşmasını ve marka bilinirliğini artırmasını sağlıyor” diye belirtti.


Ambalajda aşırıya kaçılmamalı, hedef kitleye uygun bir denge oluşturulmalı

Maksimalist tasarımın kullanımının çok dikkatlice dengelenmesi gerektiğini ifade eden Bürkan Çiftçigüzeli; “Karmaşıklığın aşırıya kaçması, tüketiciyi sıkabilir veya rahatsız edebilir. Bu nedenle maksimalist ambalaj tasarımında bile okunabilirlik, ürün bilgilerinin net bir şekilde iletilmesi ve kullanıcı deneyiminin göz ardı edilmemesi önemli. Sonuç olarak, Z kuşağının tüketici tercihlerindeki değişimler, maksimalist tasarımın ambalaj dünyasında popüler hale gelmesine neden oluyor. Genç tüketicilerin dikkatini çekmek ve marka sadakati oluşturmak için enerjik, çarpıcı ve eğlenceli bir yaklaşım sunuyor. Ancak her ne kadar maksimalist tasarım etkileyici olsa da dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve hedef kitleye uygun bir denge oluşturulmalı” şeklinde konuştu.

Comments


bottom of page