top of page

Akkomarka’dan sürdürülebilirlik çalışmaları için yeni adım: Sorumlu Restoran Hareketi


Ali Ocakbaşı, Perihan Meyhane, Yamo Sushi, Snob Street Food, Ken Sushi, Donkey ve Mr. Meat olmak üzere gastronomi sektöründe 12 marka ve 40’ın üzerinde işletme ile faaliyet gösteren ve sürdürülebilirlik odağında yürüttüğü çalışmalarla sektör için örnek bir iş modeli yaratan Akkomarka, Sorumlu Restoran Hareketi projesi kapsamında yeni bir adım daha atıyor.


Tüm operasyonlarında “yeşil enerji” kullanan ilk grup

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde projesine başlanan Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile tüm işletmelerin enerjisini karşılamaya hazırlanan Akkomarka, yeme içme sektöründe tüm operasyonlarında “yeşil enerji” kullanan ilk grup olacak.


1500 hanenin enerji ihtiyacına eş değer

Sorumlu Restoran Hareketi kapsamında, atık yönetiminden enerji sarfiyatına, yerli üreticilerin desteklenmesinden geri dönüşüme, sürdürülebilirliğin her alanına katkı sağlamak adına mücadele ettiklerini belirten Akkomarka Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt, “GES projemiz kapsamında da, iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmayı hedefliyoruz. İlk etapta 20 bin dönüm arazide 2 binin üzerinde güneş paneli ile yaklaşık 1,5 mw enerji üretmeyi planlıyoruz. Üretilecek enerjinin 1500 hanenin yıllık enerji ihtiyacına eş değer olacağı bu proje ile 1.5 ton CO2 gazı, 3.5 ton SO2 gazı ve 1.54 ton NOx gazı salınımının da önüne geçmiş olacağız. Ayrıca, projemiz ile sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde yeşil enerjiye olan ilginin artmasını da hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Comentarios


bottom of page