top of page

2023’ün dijital pazarlama trendleri


Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm iş ve sosyal yaşama her geçen yıl daha efektif bir biçimde entegre olmayı başarıyor. Geçtiğimiz yılın başında Metaverse ile birlikte yeni bir döneme girilirken, bu yıl özellikle demografik bilgileri özelleştirerek psikografik bilgilere dönüştüren teknolojilere yönelik çalışmaların ön plana çıktığı görülüyor. Gerçekleştirilen çalışmalar dijital pazarlamanın geleceğine dair heyecan uyandırıyor ve birtakım soruları da beraberinde getiriyor. Dijital Pazarlama, PR ve İçerik Üretimi Ajansı Ajans Dijital Kalem, 2023 yılına sayılı günler kala dijital pazarlama çalışmalarına yenilikler getirecek trendleri açıkladı.


Davranışların İnterneti (IoB)

Akıllı ürünlerin birbirleri ile iletişim kurmasına ve entegre bir biçimde çalışmasına olanak sağlayan Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ve yapılan iyileştirmeler 2023 yılında farklı bir deneyim yaratmaya hazırlanıyor. Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı altında geliştirilen ve Davranışların İnterneti (IoB) olarak adlandırılan bu yeni kavram 2023 yılında öne çıkacak teknoloji trendlerinin başını çekiyor. Müşterilerin ve kullanıcıların davranışlarını analiz ederek, şirketlerin stratejik yaklaşımlarını şekillendirmesi beklenen Davranışların İnterneti (IoB), satış ve pazarlama odaklı bir IoT teknolojisi olarak ön plana çıkıyor.


Metaverse Reklamcılığı

2021 yılının Aralık ayında adından söz ettirmeye başlayan ve 2022 yılında büyük beklentilerle dijital pazarlama dünyasına dahil olan, akabinde ise beklentileri tam anlamıyla beklentileri karşılamayan Metaverse, 2023 yılında da dijital pazarlama trendlerinin başını çekmeye devam edecek. 2023 yılında Metaverse evrenlerinde reklam yayınlarının hız kazanması bekleniyor. Markaların ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmaları için oldukça geniş bir yelpazede yenilikçi fırsatlar sunan Metaverse reklamları, doğrudan hedef kitleye ulaşması ve yenilikçi bir reklam türü olması dolayısıyla çok fazla tercih edilecek.


Karma Gerçeklik

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin geliştirilmiş ve bir üst versiyonu olan karma gerçeklik 2023 yılında adından sıkça söz ettirecek. Büyük ölçekli markaların en fazla kullanacağı pazarlama trendlerinden biri olması beklenen karma gerçeklik, sanal ve gerçek dünyayı bir araya getirerek müşterilere ve potansiyel müşterilere gerçek zamanlı deneyimler yaşatacak.


Programatik Reklamcılık

Markaların sahip olduğu tüm veri ve teknolojileri analiz edip eşleştirerek, doğru zamanda doğru kişiye ürün veya hizmetin sunulmasını sağlayan bir pazarlama sistemi olan programatik reklamcılık da 2023 yılının önemli dijital pazarlama trendleri arasında yer alıyor. Markaların hedef kitleye nokta atışı yapmasını sağlayan bu teknolojinin geleneksel reklamcılığı hızla değiştirmesi bekleniyor. Programatik reklamcılık özellikle akıllı televizyonlar başta olmak üzere tüm akıllı cihazlarda kullanılabilecek.


NFT Pazarlama

2022 yılında oldukça fazla rağbet gören ve büyük bir ekonomi oluşturan NFT pazarı, gelecek yılda da gelişimini sürdürmeye devam edecek. Markaların özellikle Y ve Z kuşağını yakalamak ve bilinirliğini artırmak için NFT koleksiyonlarına ağırlık verdiği biliniyor. Markalar yeni NFT konseptleri oluşturarak sunduğu ürün veya hizmetlerin marka değerini artırmak istiyor. NFT pazarlama gelecek yıl da tıpkı bu yıl olduğu gibi yeni nesil tüketicileri önemli ölçüde etkilemeyi başaracak.

Comments


bottom of page