top of page

Şişecam’ın ürettiği Türkiye’nin En Hafif Maden Suyu Şişesine Çevre Ödülü


Şişecam, sürdürülebilir değer yaratma vizyonu "CareforNext" stratejisi doğrultusunda gezegenin ve toplumun değişen ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği ürünü, 110 Gr. Ultra Hafif Maden Suyu Şişesi ile IMSAD Geleceğe Yatırım Ödülleri Yarışması’nda Çevre kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü. Türkiye’nin en hafif maden suyu şişesi, özel tasarımıyla benzerlerine göre daha hafif ve çevre dostu olması özelliğiyle öne çıkıyor. Böylece üretiminde bir yandan harcanan enerji ve hammadde miktarından tasarruf edilirken bir yandan da üretim ve transfere bağlı karbon dioksit emisyonunda da azalma sağlanıyor.

Şişecam, yenilikçi cam ambalaj tasarımları ve ürün hafifletme çalışmaları ile üretimde ve transferde daha az enerji kullanımı ve daha az sera gazı emisyonu ile gezegeni korumayı ve değişen ihtiyaçlara yönelik sürdürülebilir ürünler sunarak yaşamı dönüştürmeyi amaçlıyor. Şişecam’ın, bu vizyon doğrultusunda ürettiği ve çevre dostu özellikleriyle öne çıkan, Türkiye’nin en hafif maden suyu şişesi IMSAD Geleceğe Yatırım Ödülleri Yarışması’nda Çevre kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Özel tasarımıyla benzerlerine göre oldukça hafif olan çevre dostu 110 gram ağırlığındaultra hafif maden suyu şişesinin üretim sürecinde 130 graml ağırlığında standart bir maden suyu şişesine oranla karbon emisyonunda %19’luk bir düşüş sağlanıyor. Ürün sevkiyatı sırasında ise kullanılan tır sayısı azaldığı için düşen maliyete ek olarak kilometre başına salınan karbon emisyonunda yaklaşık %14’lük bir düşüş elde ediliyor.

Şişecam’ın Yenişehir Cam Ambalaj fabrikasında flint ve zümrüt yeşili renklerde üretilen ve Türkiye’de satışı başlayan maden suyu şişelerinin, bu yıl itibariyle uluslararası pazarda da satışa sunulması hedefleniyor.

Kommentare


bottom of page